رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

احداث ۳ تصفیه خانه جدید فاضلاب مشهد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد از برنامه‌ریزی برای احداث سه تصفیه‌خانه جدید فاضلاب در شهر مشهد در آینده نزدیک خبرداد و گفت: با احداث این تصفیه خانه‌ها تمامی مشترکان شرکت آبفای مشهد تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار خواهند گرفت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد از برنامه‌ریزی برای احداث سه تصفیه‌خانه جدید فاضلاب در شهر مشهد در آینده نزدیک خبرداد و گفت: با احداث این تصفیه خانه‌ها تمامی مشترکان شرکت آبفای مشهد تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار خواهند گرفت.

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از وزارت نیرو سیدعلیرضا طباطبایی با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر پنج تصفیه خانه فاضلاب با حجم ۲۶۳ هزار متر مکعب در مدار بهره برداری قرار دارد و مصمم هستیم پس از تامین اعتبار لازم سه تصفیه خانه فاضلاب دیگر با حجم ۲۸۶ هزارمتر مکعب با سرمایه گذاری بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیاAIIB درشهر مشهد احداث گردد.

طباطبایی با تاکید بر اینکه پروژه‌های یاد شده با هزینه‌ای بالغ بر ۲۲۰ میلیون دلار احداث خواهد شد، ادامه داد: طرح ارتقای تصفیه خانه فاضلاب پرکندآباد دو با حجم ۱۵۰ هزارمتر مکعب، در حال حاضر در دست اقدام است که پیش بینی می گردد در آینده نزدیک فاز یک آن به بهره برداری برسد.

وی تصریح کرد: طبق مطالعات انجام شده و آخرین مصوبات فنی شرکت آب و فاضلاب کشور، احداث تصفیه خانه طبرسی شمالی با حجم ۶۸ هزارمتر مکعب، مدول دوم تصفیه خانه خین عرب با حجم ۱۲۵ هزار متر مکعب و مدول سوم تصفیه خانه اولنگ با حجم ۹۳ هزار مترمکعب در شبانه روز در دستور کار قرار گرفته که فرآیند تصفیه در همه این تصفیه خانه‌ها از نوع لجن فعال پیشرفته (A2O) و با پیش بینی تولید بخشی از برق مورد نیاز از طریق احداث نیروگاه CHP در هر یک از تصفیه خانه‌ها می‌باشد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد اظهار کرد: ضمن انجام مطالعات زیست محیطی و طی مراحل قانونی، مجوز محیط زیست برای سه تصفیه خانه مذکور صادر و زمین مورد نیاز تصفیه خانه طبرسی شمالی نیز تملک گردیده و پس از تامین اعتبار دو مدول توسعه‌ای تصفیه خانه‌های اولنگ و خین عرب هم در محل سایت موجود احداث خواهد شد.

طباطبایی گفت: درحال حاضر ۷۰ درصد شهر مشهد تحت پوشش طرح جمع آوری فاضلاب قراردارند و تاپایان سال، طول شبکه فاضلاب شهر مشهد به مرز سه هزار و ۲۰۰ کیلومتر خواهد رسید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با همکاری شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، پساب تصفیه شده به اراضی کشاورزی غرب مشهد منتقل خواهد شد و چاه‌های کشاورزی که کیفیت استاندارد دارند جهت شرب به مشهد منتقل می‌گردد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی