رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

ادامه رشد تولید نفت و افزایش صادرات گاز در دولت دوازدهم

تامین منابع مالی برای تکمیل میادین نفتی، تداوم رشد تولید از میادین مشترک، زمینه سازی برای انعقاد ۹ قرارداد جدید، افزایش میزان صادرات گازطبیعی به عراق، راه اندازی طرح های جدید گازرسانی، رشد تولید نفت و صادرات گازوییل از اقدامات انجام شده دولت دوازدهم در صنعت نفت است.

تامین منابع مالی برای تکمیل میادین نفتی، تداوم رشد تولید از میادین مشترک، زمینه سازی برای انعقاد ۹ قرارداد جدید، افزایش میزان صادرات گازطبیعی به عراق، راه اندازی طرح های جدید گازرسانی، رشد تولید نفت و صادرات گازوییل از اقدامات انجام شده دولت دوازدهم در صنعت نفت است.

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری شامگاه سه‌شنبه (هفتم آذرماه) در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی، گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه دولت دوازدهم را در بخش های مختلف از جمه انرژی و نفت ارایه کرد و گفت: برنامه‌ریزی‌های اساسی برای سال ۹۶ و برنامه‌های کلی برای چهار سال پیش رو در این ۱۰۰ روز تدوین شده و همچنین بودجه در دولت برای ارائه به مجلس شورای اسلامی در حال تصویب است.

نگاهی به عملکرد ۱۰۰ روزه دولت دوازدهم در صنعت نفت نشان می دهد که برنامه های اتخاذ شده در دولت یازدهم، با سرعت بیشتری دنبال شده است.

برنامه ها و اقدات دولت یازدهم در بخش های مختلف بالادستی و پایین دستی صنعت نفت، منجر به افزایش تولید و ارتقای جایگاه کشورمان در عرصه بین المللی و بازار جهانی انرژی شد که این روند در دولت دوازدهم نیز همچنان دنبال می شود.

وضعیت صنعت نفت و گاز در آغاز به کار دولت دوازدهم

تولید نفت در مرداد ماه سال ۱۳۹۶ بالغ بر سه میلیون و ۸۹۰ هزار بشکه در روز و در پنج ماهه اول سال ۱۳۹۶ بالغ بر سه میلیون و ۸۷۰ هزار بشکه در روز بوده است.

متوسط صادرات نفت خام و میعانات گازی در هفت ماهه اول سال ۱۳۹۶ بالغ بر ۲٫۶ میلیون بشکه در روز بود که این شاخص در مرداد ماه سال ۱۳۹۶ به بیش از ۲٫۷ میلیون بشکه در روز رسیده است.

ظرفیت تولید میدان پارس جنوبی به حداقل ۵۷۵ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

در اسفند ۱۳۹۵ از میدان های مشترک غرب کارون روزانه ۲۸۰ هزار بشکه نفت خام تولید شده است که افزایش بیش از چهار برابری تولید نسبت به شروع کار دولت یازدهم را نشان می دهد.

در انتهای شهریور ۹۶ حدود ۷۵ درصد خانوارهای روستایی از شبکه گاز بهره مند بوده اند؛ سهم سوخت مایع در سبد سوخت مصرفی نیروگاه ها به حدود ۱۱ درصد کاهش یافته است.

در شهریور ۱۳۹۶ حدود ۲۶٫۳ میلیون لیتر در روز بنزین یورو ۴ تولید شده که این شاخص در ابتدای دولت یازدهم ۳٫۳ میلیون لیتر در روز بوده است.

صادرات گازوییل در شهریور سال ۹۶ با احتساب بانکرینگ (سوخت رسانی به شناورها) ۱۱٫۵ میلیون لیتر در روز بوده که ۱۰٫۷ میلیون لیتر به صادرات و ۸۰۰ هزار لیتر به بانکرینگ اختصاص داشته، این در حالیست که صادرات نفت گاز و بانکرینگ در ابتدای استقرار دولت یازدهم ۱٫۲ میلیون لیتر در روز بوده است.

صادرات نفت کوره با احتساب بانکرینگ در شهریور ۱۳۹۶ به ۵۰ میلیون لیتر در روز رسید.

 مهم ترین اقدامات انجام شده در صنعت نفت

تداوم تامین منابع مالی و توان فنی و پیمانکاری برای تکمیل فازهای پارس جنوبی و میادین مشترک نفتی غرب کارون و نیز ادامه روند افزایش تولید از میادین نفتی مشترک غرب کارون به گونه ای که در ۱۰۰ روز گذشته حداقل ۴۵ هزار بشکه به تولید میدان آزادگان جنوبی، ۲۰ هزار بشکه به تولید میدان یادآوران اضافه شده استف از مهمترین اقدام های دولت دوازدهم به شمار می رود.

فراهم کردن زمینه های لازم برای انعقاد ۹ فقره قراردادهای خارجی در قالب ساختار جدید به منظور جذب سرمایه گذاری خارجی در برخی از میادی نفتی و گازی، افزایش میزان صادرات گازطبیعی به کشور عراق طی ۱۰۰ روز گذشته از ۶ میلیون مترمکعب در روز به حدود ۱۰ میلیون مترمکعب در روز نیز گام های دیگری است که صنعت نفت در ۱۰۰ روز نخست دولت دوازدهم برداشته است.

همچنین برای این مدت می توان به اجرایی شدن اولین قرارداد بهینه سازی مصرف سوخت برای طرح نوسازی کامیون های فرسوده و پرداخت از محل ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید اشاره کرد به گونه ای که طی ۱۰۰ روز گذشته تعداد حدود یک هزار کامیون جدید، تحویل متقاضیان شده است.

راه اندازی خط لوله گازی ۴۲ اینچ دامغان – کیاسر – نکاء به طول ۱۷۰ کیلومتر برای تامین مطمئن و مداوم گاز استان های شمالی و شمال شرقی بویژه گلستان و مازندران، تداوم تامین منابع لازم برای اجرای طرح های مسئولیت اجتماعی وزارت نفت در مناطق محروم نفتخیز و گازخیز در قالب ۳۰۰ پروژه اجرایی و افزایش ۱۱۸ هزار بشکه ای متوسط تولید نفت خام و میعانات گازی و ۱۳۰ هزار بشکه ای متوسط صادرات نفت خام در نیمه نخست سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ از دیگر اقدام های وزارت نفت در مدت یاد شده است.

در نیمه نخست امسال به طور متوسط روزانه نزدیک به هفت روستا گاز رسانی شده است و بنابراین در مجموع در ۶ ماه ابتدای امسال در مجموع به ۱۲۰۰ روستا و ۱۴شهر جدید گاز رسانی شده است.

متوسط میزان صادرات نفت کوره و گازوییل در نیمه نخست سال ۱۳۹۶ به ترتیب حدود ۴۵ و ۱۰ میلیون لیتر در روز بوده است.

برنامه دولت دوازدهم برای آینده صنعت نفت

تعیین تکلیف و نهایی کردن توافقات در پاره ای از قراردادهای جدید نفتی شامل میدان ها و مخازن نفتی دهلران، سهراب، لایه نفتی پارس جنوبی، یاران، منصوری، بند کرخه، آب تیمور، چنگوله و سلمان نفت و گاز دارخوین، کوپال و مارون بنگستان، فرزاد ب، فروزان و اسفندیار در دستور کار دولت دوازدهم قرار دارد.

همچنین وزارت نفت در این دوره فعال شدن فرآیند مناقصه واگذاری طرح توسعه میادین نفتی مشترک آزادگان و یادآوران، عقد قرارداد جمع آوری گازهای آلاینده دی اکسید کربن در منطقه پارس جنوبی، اتمام مناقصه خط لوله گوره – جاسک و آغاز به کار احداث آن و تعیین تکلیف و تصمیم گیری در خصوص قرارداد صادرات گاز به پاکستان را پیگیری خواهد کرد.

تعیین تکلیف مذاکره با توتال، شل و باسف (BASF) برای احداث پتروشیمی در ایران، عقد قرارداد با مشاور بین المللی برای تهیه نقشه توسعه صنعت میان دستی پتروشیمی در منطقه شرق عسلویه، ساماندهی نحوه توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی، بهره برداری اقتصادی از ال.پی.جی (LPG) ایلام با استفاده از ظرفیت سایر پالایشگاه های گاز در جهت حفظ محیط زیست، برنامه ریزی برای تکمیل گاز رسانی به شهرهای سیستان و بلوچستان و شروع اجرایی خط انتقال گاز ایرانشهر به چابهار، تشکیل و فعال کردن کارگروه جذب منابع مالی (داخلی و خارجی) برای نفت و عقد قرارداد با شرکت های اعتبارسنجی بین المللی برای تعیین رتبه اعتباری شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی صنایع پتروشیمی از دیگر برنامه های دولت دوازدهم در صنعت نفت به شمار می رود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی