رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

اجرای مباحث مقررات ملی شرط اول بهینه‌سازی انرژی
روسای نظام مهندسی استان‌ها تاکید کردند:

اجرای مباحث مقررات ملی شرط اول بهینه‌سازی انرژی

سازمان نظام مهندسی به لحاظ اینکه نقش مستقیمی در طراحی و ساخت ساختمان ها ایفا می کند، بدون شک می تواند در کاهش و بهینه ‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌‌ها هم بسیار اثرگذار باشد.

سازمان نظام مهندسی به لحاظ اینکه نقش مستقیمی در طراحی و ساخت ساختمان ها ایفا می کند، بدون شک می تواند در کاهش و بهینه ‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌‌ها هم بسیار اثرگذار باشد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صما، با توجه به اینکه با به کارگیری ترفندهای فنی نه چندان پیچیده در طراحی و معماری و همچنین با استفاده از مصالح و تجهیزات استاندارد و مناسب، می توان مصرف انرژی را تا حد قابل توجهی در ساختمان ها کاهش داد، اهمیت توجه طراحان و ناظران سازمان های نظام مهندسی در این زمینه بیش از پیش خود را نشان می دهد.

تشریح مراحل تحقق بهینه‌سازی مصرف انرژی

در همین رابطه رییس سازمان نظام مهندسی استان چهارمحال و بختیاری با تاکید بر نقش پررنگ سازمان نظام مهندسی در بهینه‌سازی مصرف انرژی گفت: سازمان نظام مهندسی ابتدا باید در حوزه اجرای مباحث مقررات ملی ساختمان وارد شود و استفاده از مصالح جدید و نوین در جداره ساختمان‌ها را ترویج کند.

اردشیر بنایی در گفت و گو با «صما» با اشاره به اینکه بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان دارای دو بخش است گفت: یک بخش مربوط به طراحی، معماری، تاسیسات و مصالح به کاررفته در ساختمان‌ها است که در این زمینه سازمان‌ها می‌توانند با مهندسان هماهنگ شوند و آنها را به سمت استفاده از مصالحی هدایت کنند که برای ساختمان‌ها عایق مناسب و دارای پرت حرارتی کمتری باشد.

وی افزود: قسمت دوم مربوط به نظارت و کنترل استاندارد مصالح است و از آنجایی که احداث ساختمان از نظر طراحی و نظارت در دست مهندسان است، اگر مصالح مصرفی استاندارد در ساختمانها استفاده و کاربرد آنها برای تحقق بهینه‌سازی مصرف انرژی توصیه شود، مهندسان می‌توانند با کنترل و اعمال نظارت، به استفاده از مصالح مناسب کمک کنند تادرنهایت ساختمان انرژی کمتری مصرف کند.

این مسئول در ادامه با تاکید بر توسعه استفاده از مصالح نوین در ساخت و سازها بیان کرد: مصالح نوین نسبت به مصالح سنتی، عایق بهتری در برابر حرارت است و برای بهینه‌سازی مصرف انرژی، مسئله اصلی این است که جداره ساختمان‌ها در برابر حرارت و برودت عایق باشد.

بنایی همچنین با اشاره به ضرورت توسعه استفاده از انرژی‌های نو و تجدیدپذیر در ساختمان‌ها اظهار داشت: وقتی از بهینه‌سازی مصرف انرژی صحبت می‌کنیم، بیشترین تمرکز ما بر روی کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و انرژی‌های تجدیدناپذیر است. اما از این موضوع غافلیم که انرژی‌های تجدیدپذیر مثل انرژی خورشیدی به هر میزان که استفاده شود، درنهایت برگشت‌پذیر است و در عین حال به کاهش هدررفت سوخت‌های فسیلی کمک می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه مهندسان طراح مکانیک و مهندسان طراح برق می‌توانند از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کنند، تصریح کرد: مهندسان معمار می‌توانند در جداره ساختمان‌ها از مصالح عایق استفاده کنند و با عایق کردن دیوارها از پرت حرارت و برودت جلوگیری کنند و این بهترین شیوه برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی است.

ناآگاهی عوامل اجرایی در بخش ساختمان سازی

همچنین رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان لرستان در پاسخ به این پرسش که برای ارتقای آگاهی مهندسان نسبت به مصالح و تجهیزات نوین ساختمانی مؤثر در کاهش مصرف انرژی چه اقداماتی لازم است، تاکید کرد: هرچند استفاده و به‌کارگیری مصالح نوین و استاندارد در ساخت‌وسازها یک الزام است، اما در این ‌بین چالش‌های متعددی وجود دارد که مانع از این امر می‌شود.

امیر محمد امیری در گفت و گو با «صما» تشریح کرد: به‌طوری‌که صرف‌نظر از ملاحظات اقتصادی و محدودیت‌های مالی کارفرمایان در استفاده از این نوع مصالح و تجهیزات ساختمانی، عامل دیگری که در این بخش منجر به بی‌اعتنایی به این مسئله مهم می‌شود، ناآگاهی و نبود دانش کافی در بین عوامل و نیروهای فعال در بخش ساخت‌وساز ازجمله مهندسان است.

امیری با ابراز تأسف از اینکه در سطوح مختلف تحصیلی دانشگاهی به این امر به خوبی پرداخته نشده است، اظهار داشت: در دروس و مباحث دانشگاهی کمتر به مصالح و تجهیزات نوین پرداخته‌ شده است. برای این منظور باید در سرفصل‌ها و سیلابس‌های دروس دانشگاهی تجدیدنظر و رشته‌های مرتبط با این موضوع در دانشگاه‌ها ایجاد شود.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت تقویت ارتباط صنعت با دانشگاه‌ها، ادامه داد: در دانشگاه‌ها بخش ارتباط با صنعت باید نه به شکل صوری، بلکه باید به شکل واقعی فعالیت کند؛ یعنی دانشجویان را برای کارورزی و دیدن آموزش‌های لازم، به کارگاه‌ها بفرستند تا از نزدیک با صنعت آشنا شوند. اقدام مؤثر دیگر در این بخش اجباری کردن کارگاه‌های تولیدی برای تولید مصالح نوین و الزام مهندسان برای به‌کارگیری این مصالح است.

آگاه‌سازی مهندسان و استفاده درست از مصالح جدید

در ادامه رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مازندران هم درخصوص نقش سازمان نظام مهندسی در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها گفت: سازمان نظام مهندسی بیشتر در زمینه اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مهندسان در جهت رعایت مقررات ملی ساختمان می تواند ایفای نقش کند.

مهران فرصت در گفت و گو با «صما» با بیان مطلب فوق افزود: در این بین استفاده درست از مصالح و تکنولوژی ها و روش‌های جدید ساخت می‌تواند در جهت کاهش مصرف بی‌رویه انرژی در ساختمان موثر باشد.

همچنین در پاسخ به اینکه تا رسیدن به ساختمان‌های پایدار که بهینه‌سازی مصرف انرژی در آنها عملیاتی شده است، چقدر فاصله داریم گفت: نمی توان به این پرسش پاسخ قطعی داد، اما برای بهینه سازی مصرف انرژی و رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، ما در مازندران سعی کرده‌ایم یکسری حداقل‌ها مانند دیوارهای دوجداره، ایزولاسیون پوسته خارجی، استفاده از پنجره‌های دوجداره و استفاده از عایق‌های حرارتی را در ساختمان ها رعایت کنیم و با اجرایی کردن ممیزی انرژی در ساختمان ها، گام موثرتری در این مسیر برداریم.

یادآور می‌‍شود سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه‌سازی انرژی با همکاری سه‌جانبه مجتمع رسانه‌ای راه و ساختمان ،سازمان نظام‌مهندسی کشور و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ۲۰ و ۲۱ آذرماه در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار خواهد شد .

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی