رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

کارشناس شرکت نورسان انرژی:انرژی در کشور ما دیده نمی شود

در این راستا گفت و گویی با مهندس سليمانی از شرکت نورسان انرژی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانیم.

چالش ها ، مسایل و مشکلات صاحب نظران انرژی همه آن چیزی است که ما به دنبال آن هستیم و چه زیبا است که به هنگام سخن با این بزرگان، خالصانه و بی ریا و عاری از هر تملق و مجیزی به زبان می آوردند هر چه که باید به زبان آورد.

به گزارش خبرنگار اختصاصی گروه انرژی ویکی پی جی، در طی روزهای گذشته چهارمین دوره نمایشگاه انرژی خورشیدی و صنایع وابسته در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد. فرصتی یافتیم تا با صاحب نظران حیطه انرژی تجدیدپذیر و انرژی خورشیدی سخنی گفته باشیم و پای درد و دل این عزیزان بنشینیم.

در این راستا گفت و گویی با مهندس سليمانی از  شرکت نورسان انرژی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانیم.

شرکت نورسان انرژی آریا، شرکتی دانش بنیان و فعال در حوزه انرژی تجدید پذیر است.

این شرکت با هدف پایه گذاری نگاهی نو به حوزه انرژی در سطح ملی و منطقه ای و با بهره مندی از بهترین وکارآمدترین متخصصان این حوزه، تا کنون پروژه های متعددی را در زمینه مطالعات فنی اقتصادی، امکان سنجی پروژه ها، امور پیمانکاری و مشاوره در حوزه ی انرژی به ویژه انرژی های تجدید پذیر به اتمام رسانده است.

لطفا شرکت نورسان انرژی را معرفی کنيد

شرکت نورسان انرژی در حوزه محيط زيست و انرژی خورشيدی فعال است. عمده فعاليت‌های شرکت در حوزه مميزی انرژی و احداث نيروگاه خورشيدی است.

ما در قالب همان کار مميزی انرژی روی تکنولوژی ال‌ای دی که کاهش مصرف روشنايی برق را به همراه دارد، کار می کنيم.

ایده ی نوین در حوزه ی انرژی داشته اید؟به اختصار توضیحی بدهید

ممیزی انرژی حوزه‌ای تخصصی است و پیش‌تر روی قسمت جنرال آن در داخل کشور کار شده که شامل عایق‌ها و پنجره‌های دوجداره می‌شود.

اما کارهای ما تخصصی‌تر است و روی موتورخانه‌ها و روش‌های تهویه مطبوع جدید که با ممیزی انرژی هم‌خوانی پیدا کند، کار می‌کنیم.

هم‌چنین همان‌طور که گفتم، در بخش روشنایی، تمرکزمان روی تکنولوژی ال‌ای‌دی است و ما در این زمینه داریم روی بحث نحوه تبدیل توان کار می‌کنیم.

مضاف بر این، شرکت ما اولین مجموعه‌ای است که در سطح نیروگاه‌های بزرگ خورشیدی کار مهندسی در کشور انجام می‌دهد و این دانش فنی را بومی کرده است.

نسبت به شرکت‌های  مشابه خارجی در چه جايگاهی قرار داريد؟ آیا شرکت توان رقابت با این شرکت ها را دارد؟

ما به‌عنوان بخش خصوصی تا الان فضای کارمان به داخل کشور محدود بوده است و در حقیقت رقابت خاصی با شرکت های خارجی نداشتیم زیرا بحث انرژی و نیروگاه خورشیدی در داخل کشور بحث تازه‌ای است.

تا امروز توانسته‌ایم هم از طریق حمایت‌هایی که واحد تجاری‌سازی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران داشته و هم پی‌گیری‌ها و بازاریابی خود شرکت، پروژه‌های مختلفی را در داخل کشور انجام دهیم.

از امسال نیز که با تصمیمات وزارت نیرو، پروژه‌های بزرگ خورشیدی توجیه اقتصادی خوبی پیدا کرده، برای ایجاد دو نیروگاه بزرگ ۲مگا وات و ۱۰ مگاواتی با سرمایه‌گذارها به توافق رسیده و قرارداد بسته‌ایم که کارهای مهندسی آن را با شرکت ما انجام دهند.

با تمام این حرف‌ها، برای ورود به بازار جهانی و مخصوصا بازار خاورمیانه و آفریقا که ما می‌توانیم در آن مزیت‌های رقابتی خوبی داشته باشیم، نیازمند این هستیم که از طرف معاونت علمی و فناوری حمایت شویم.

چون وارد شدن در مناقصات بین‌المللی نیاز به تضامین مالی و تدارکاتی دارد که از توان یک شرکت نوپا که زیر پنج سال سابقه فعالیت دارد، خارج است.

از نظر شما انرژی در ایران در چه جایگاهی قرار دارد؟

متاسفانه به این بخش اهمیت خاصی داده نمی شود و در حقیقت می توان گفت انرژی در کشور ما دیده نمی شود، ساختمان سازی ما در شرایطی قرار دارد که کمترین بی توجهی را به حوزه ی انرژی می کند.نه تنها در بخش انرژی بلکه در بخش های دیگر نیز همین روال ادامه دارد و اگر در اینده نیز همین روال ادامه داشته باشد متاسفانه نمی توان جایگاه خوبی از انرژی در ایران انتظار داشت.

پیشرفت در این حوزه را مدیون چه چیزی می دانید؟

از نظر بنده پشتکار و تلاش می تواند بی شک یکی از دلایل موفقیت در هر زمینه ای باشد.ما آن زمان چهار نفر بوديم و حداقل امکانات را داشتيم. در سال اول هر فردی با کمک خانواده‌اش، حدود ۱۰ ميليون تومان وارد شرکت کرد و ما درمجموع با يک سرمايه حدود ۴۰ ميليون تومانی کارمان را آغاز کرديم. بعد از آن در مسير رشد و توسعه شرکت، هم از گردش مالی خود شرکت کمک گرفتيم و هم مجبور شديم وام‌هايی با بهره‌های سنگين ۳۵ بگيريم.

در اصل گسترش کار شرکت با هزينه‌های  بسيار بالايی انجام شد. ولی خوشبختانه در مارکتينگ خيلی قوی عمل کرديم و اين بسيار به ما کمک کرد تا بتوانيم هزينه‌های شرکت را پوشش داده و در عين حال شرکت را گسترش دهيم.

گالری تصاویر از شرکت نورسان انرژی


کارشناس شرکت نورسان انرژی:انرژی در کشور ما دیده نمی شود

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی