رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

دستگاه شبیه‌ساز نور خورشید
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی کردند؛

دستگاه شبیه‌ساز نور خورشید

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی دستگاهی برای شبیه‌سازی نور خورشید در شرایط استاندارد AM 1.5G شدند.

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی دستگاهی برای شبیه‌سازی نور خورشید در شرایط استاندارد AM 1.5G شدند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایسنا، بهروز بذری، مجری طرح «دستگاه شبیه‌ساز نور خورشید AM 1.5G به منظور تست ترکیبات تحت نور خورشید استاندارد در شرایط کنترل شده آزمایشگاهی» که آن را با راهنمایی دکتر الهه کوثری، استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر ارائه کرده است، در خصوص این طرح، اظهار کرد: با راه‌اندازی این دستگاه، امکان بررسی‌ های متفاوت و طراحی آزمایش‌های جدید در شرایط کنترل شده و تحت نور خورشید که پیش از آن تنها با قراردادن در معرض نور خورشید در طول روز در شرایط جوی مناسب بوده است، امکان پذیر می‌شود.

وی افزود: این دستگاه به درک بیشتر از پاسخ نوری مواد در محیط -شرایط مختلف و قابلیت استفاده صنعتی از آن‌ها با استفاده از نور خورشید برای تولید انرژی کمک شایانی کرده است و تخمین طول عمر آن‌ها را نیز را فراهم می‌کند.

وی تاکید کرد: بررسی مواد سنتز شده جدید و کارایی آن‌ها در نور خورشید به منظور تولید انرژی، از موضوعات به‌روز در جامعه علمی در زمینه شیمی، فیزیک و مواد است و نیاز رو به رشدی برای آن در مراکز تحقیقاتی وجود دارد.

بذری با بیان اینکه بسیاری از تکنیک‌ها و آماده‌سازی‌های دستگاهی در مراجع وجود نداشته و در صورت وجود مبهم گزارش شده‌اند، عنوان کرد: محققان تنها از راه آزمون و خطا و استفاده و تحلیل از داده‌های تجربی کار خود را پیش می‌برند.

وی با اشاره به صنایعی که می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند، گفت: از این دستگاه شبیه‌ساز نور خورشید می‌توان در زمینه‌های طراحی مواد فعال نوری، انرژی‌های تجدیدپذیر و  به طور اختصاصی تولید هیدروژن از آب تحت نور خورشید بهره برد.

مجری طرح گفت: در صدد کوچک‌سازی و ارتقای قابلیت حمل دستگاه- افزودن تجهیزات جانبی بیشتر به منظور کنترل دقیق شرایط- ادامه بررسی نانومواد دارای خواص نوری به منظور تولید هیدروژن به عنوان انرژی پاک با استفاده از نور خورشید هستیم.

وی با اشاره به ویژگی‌های طرح گفت: استفاده حداقل از تجهیزات جانبی نور، قابل حمل بودن دستگاه در محیط آزمایشگاهی، امکان استفاده از مدوله کردن نور بدون نصب تجهیزات جانبی، کالیبره کردن آسان با استفاده از سلول خورشیدی کالیبره، گسترده بودن طیف لامپ در نواحی فرابنفش، مرئی و فروسرخ با امکان جدایی نواحی با استفاده از فیلترهای نوری از مزایای این طرح به شمار می‌رود.

وی تاکید کرد: تنظیم کردن شدت نور با استفاده از منبع متغیر شدت جریان زنون و جبران کردن افت شدت در صورت استفاده از فیلترها و تجهیزاتی که موجب افت نور می‌شوند از مزایای دیگر این دستگاه است.

به گفته وی، در حال حاضر تنها نمونه داخلی با تجهیزات جانبی ذکر شده در دانشگاه صنعتی امیرکبیر وجود دارد، ولی نمونه‌های خارجی با مبالغ بسیار بیشتر در مقایسه با نمونه ساخته شده در ایران در خارج از کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه ۷ میلیون تومان هزینه ساخت این دستگاه شده است، خاطرنشان کرد: هزینه کمتر در مقایسه با نمونه خارجی، طراحی آزمایش‌های جدید با استفاده از تجهیزات جانبی دستگاه از جمله مزیت‌های رقابتی این طرح به شمار می‌رود.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، وی افزود: کاربردهای پروژه بررسی خواص نوری مواد برای تولید انرژی با استفاده از نور خورشید از جمله شکست نوری آب برای تولید هیدروژن و بررسی پایداری و تخمین طول عمر در شرایط نوری-محیطی مختلف است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی