رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 17 April

فلز سرخ در انتظار سرمایه‌گذاری بیشتر
نگاهی به بازار فلز سرخ:

مس در انتظار سرمایه‌گذاری بیشتر

مس مانند صنعت نفت در کشور صنعتی ملی به‌شمار می‌رود. برخورداری از ۳درصد کل ذخایر دنیا با وجود کمربند جهانی مس در ایران، نشان از ظرفیت قابل‌توجه این ماده معدنی در کشور برای توسعه و اشتغالزایی دارد.

مس مانند صنعت نفت در کشور صنعتی ملی به‌شمار می‌رود. برخورداری از ۳درصد کل ذخایر دنیا با وجود کمربند جهانی مس در ایران، نشان از ظرفیت قابل‌توجه این ماده معدنی در کشور برای توسعه و اشتغالزایی دارد.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، کشور ما از نظر ذخایر معدنی مس، جایگاه بسیار خوبی در سطح آسیا دارد و ذخایر شناسایی‌شده آن حدود ۲ میلیارد تن برآورد شده است هرچند برخی آمار غیررسمی، عددی بیش از این را برای ذخایر مس ایران پیش‌بینی کرده‌اند.

با وجود ذخایر در نظر گرفته شده در چشم‌انداز سال ۱۴۰۴ تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن کاتد مس به‌عنوان یکی از اهداف این صنعت راهبردی در نظر گرفته شده، اما موضوع قابل توجه این است که از نظر تولید در زمینه مس و صنایع پایین‌دست آن، به ظرفیت موردنظر نرسیده‌ایم و این صنعت همچنان نیازمند توجه بیشتر در این زمینه است. از آنجا که مس یک فلز باارزش و پرمصرف به‌شمار می‌رود، همیشه تقاضا برای آن وجود دارد و بازار داخلی به‌نسبت خوبی هم می‌توان برای آن متصور بود.

بیشترین کاربرد مس در صنعت ساختمان‌سازی، صنایع الکترونیک، صنایع هواپیمایی، خودروسازی، لوازم‌خانگی، حمل‌ونقل و صنایع نظامی است.

از آنجا که فلز مس کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف دارد، می‌تواند بازار قابل‌توجهی را به خود اختصاص دهد و رکود در یک بازار– همانند رکود در بازار مسکن- نمی‌تواند تاثیر قابل‌توجهی بر این صنعت و بازار آن داشته باشد. محصولات مسی به‌صورت کاتد و مفتول استفاده می‌شود و مفتول مس کاربرد بسیاری در کارخانه‌های برودتی، صنعت هواپیماسازی، یخچال‌سازی و وزارت نیرو در کابل برق‌سازی و صنایع مختلف دیگر دارد.

شمش مس و ورق مس را تنها یک شرکت تولید می‌کند اما مفتول مسی را شرکت‌های خصوصی بسیاری تولید می‌کنند. در تامین مواد اولیه، صنایع پایین‌دست با مشکلی روبه‌رو نیستند. در بازار همیشه تقاضا بیش از عرضه است و برخی شرکت‌ها برای تامین مواد اولیه، واردات انجام می‌دهند.

اما در زمینه نیاز به نوآوری واحدهای تولیدی مس و صنایع پایین‌دستی آنها باید عنوان کرد تجهیزات آنها نیاز به نوآوری و روزآمد شدن دارند.

از این‌رو یکی از مهم‌ترین اولویت‌های واحدهای تولیدی مس، سرمایه‌گذاری بیشتر در این زمینه است؛ سرمایه‌گذاری‌هایی که اگر از سرمایه‌گذاری خارجی جذب شود می‌تواند بیشترین سود را برای این صنعت داشته باشد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی