رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 13 June

مسعود خوانساری

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: تراز تجاری هفت ماه امسال را نزدیک به ۵۲ میلیارد دلار برشمرد که در همسنجی با پارسال ۶٫۲ درصد رشد داشته است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: تراز تجاری هفت ماه امسال را نزدیک به ۵۲ میلیارد دلار برشمرد که در همسنجی با پارسال ۶٫۲ درصد رشد داشته است.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از ایرنا، «مسعود خوانساری» امروز (سه شنبه) در سی و دومین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران در محل این اتاق افزود: اما در همین مدت در مجموع ارزش کل صادرات ۲٫۳۸ درصد کاهش داشته است.

وی گفت:مطابق آخرین گزارش بانک جهانی، رتبه ایران در بهبود فضای کسب و کار با چهار پله نزول به ۱۲۴ در بین ۱۹۰ کشور جهان رسید، این در شرایطی بود که مطابق برنامه ریزی ها مقرر بود همه ساله این رتبه ۱۰ پله صعود داشته باشد.

خوانساری تاکید کرد: از دولت انتظار می رود هرگونه بخشنامه، دستورالعمل را با توجه به آثار آن در بخش کسب و کار کشور اجرایی کند.

رییس اتاق ایران با اشاره به افزایش قیمت ارز در یک ماه گذشته، خاطرنشان کرد: این افزایش از سال گذشته با توجه به افزایش تورم قابل پیش بینی بود و هنوز ارز قیمت واقعی خود را پیدا نکرده است.

وی تصریح کرد: از دولت انتظار می رود برای کنترل نرخ ارز به ممنوع کردن واردات برخی کالاها روی نیاورد، زیرا مثمر ثمر نخواهد بود.

خوانساری با اشاره به کاهش ارزش لیر ترکیه از ۲۵۰۰ تومان در شروع دولت تدبیر و امید به هزار تومان در حال حاضر، ادامه داد: این موضوع افزایش واردات به کشور و سفر بیش از ۶۰۰ هزار ایرانی به آنتالیا و سایر شهرهای جنوبی ترکیه را در ۶ ماه نخست امسال به دنبال داشته است.

وی تاکید کرد: اصرار بیش از اندازه به ثابت نگه داشتن نرخ ارز، تولید را دچار مشکل کرده و به افزایش مطالبات شرکت ها و پیمانکاران انجامیده است.

این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد که دولت نسبت به این مساله چاره سازی اساسی کند و ارز نیز همچون سایر کالاها قیمتگذاری شود و دولت تنها به مدیریت و کنترل آن بپردازد.

وی همچنین با اشاره به بخش مسکن که ۲۰ فصل متوالی شاهد رشد منفی آن بودیم، بیان داشت: خرید و فروش مسکن در ۶ ماه نخست امسال ۳۴ درصد افزایش داشته و رشد قیمتی مسکن در این مدت مطابق با نرخ تورم بوده است.

زلزله غرب کشور

خوانساری در پایان با اشاره به حادثه زلزله دلخراش غرب کشور، شبکه های اجتماعی و فضای مجازی را به عنوان یکی از عوامل اساسی در جلب کمک های مردمی بی سابقه به زلزله زدگان توصیف کرد، به طوری که با کمک رسانی آحاد جامعه، از روز چهارم زلزله به بعد اعلام شد دیگر نیازی به ارسال کمک های ضروری نیست.

وی گفت: ۵۷۰ مدرسه در مناطق زلزله زده غرب کشور تخریب شد که ۸۵ مورد آن در مناطق روستایی است و اتاق های بازرگانی سراسر کشور بازسازی ۴۵ مدرسه روستایی را تقبل کردند.

خوانساری اظهار داشت: ۱۳۰ کلاس درس باید در این راستا بازسازی شوند که برآورد اولیه هزینه بازسازی هر کلاس یکصد میلیون تومان خواهد بود؛ البته برخی اعضای اتاق نسبت به تامین سیمان، گچ و سرامیک اعلام آمادگی کرده اند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی