رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

دوران بلاتکیلفی صنعت برق کی به پایان می رسد

صنعت برق چندماهی است که در شرایط بلاتکلیفی بسر می برد. از وقتی که چیت چیان از وزارت نیرو رفت، صنعت برق هم در دوران فترت قرار گرفت و بسیاری از تصمیمات و سیاست گذاری های کلان آن بر زمین ماند. بسیاری از تصمیمات به تیم جدید مدیریتی اردکانیان در بخش برق گره خورده و تا زمان مشخص نشدن آنها، تصمیم گیری نهایی نمی شوند.

صنعت برق چندماهی است که در شرایط بلاتکلیفی بسر می برد. از وقتی که چیت چیان از وزارت نیرو رفت، صنعت برق هم در دوران فترت قرار گرفت و بسیاری از تصمیمات و سیاست گذاری های کلان آن بر زمین ماند. بسیاری از تصمیمات به تیم جدید مدیریتی اردکانیان در بخش برق گره خورده و تا زمان مشخص نشدن آنها، تصمیم گیری نهایی نمی شوند.

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از برق نیوز تکلیف صنعت برق مشخص نیست. هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی منتظر مشخص شدن وضعیت معاونت امور برق و انرژی وزارت نیروف توانیرف مادرتخصصی تولید و ساتبا و… هستند.

اردکانیان سالهاست که در ایران نبوده و به ویژه از حوزه برق و تغییرات و تحولات آن بی خبر بوده است. طبیعی است که در این مدت محدود نتواند به صورت ویژه روی این بخش متمرکز شود و برای اطلاع از اوضاع و احوال این صنعت زیربنایی حداقل چندماه دیگر زمان نیاز دارد.

زمانی که اگر به دوران فترت اضافه شود باعث می شود صنعت برق بیش از شش ماه بلاتکلیف بماند. نه مدیران دولتی وضعیت خود را می دانند و نه بخش خصوصی می توانند در این بازه با جدیت کار کنند. سرمایه گذاری ها هم که جای خود را دارد و طبیعی است در شرایطی نامعلوم نمی توان انتظار به ثمر نشستن آنها را داشت.

فلاحتیان، کردی، طرزطلب، صادق زاده، حقی فام و … از مهمترین گزینه هایی هستند که صنعت برق روی آنها حساسیت دارد. بودن یا نبودنشان پیام های مختلفی دارد. افراد جایگزین آنها هم می تواند شرایط جدیدی را ایجاد کند و بر همین اساس است که همه منتظر روشن شدن وضعیت انتصابات مدیران ارشد صنعت برق هستند.

در خصوص اینکه متولیان و فعالیان صنعت برق در پی تغییر مدیران فعلی هستند یا نه و ماندن یا رفتن آنها به درست است یا غلط، قبلا در همین جا و دیگر رسانه های مختلف به آنها پرداخته شده است. آنچه که امروز اهمیت دارد تعیین تکلیف شدن صنعت برق است.

اردکانیان و مشاوران برقی اش در این برهه باید نگاه ویژه ای به صنعت برق داشته باشند. در حوزه آب هم ارکانیان تخصص و تسلط بالایی دارد و هم به اندازه کافی در زمان رایزنی های قبل از رای اعتماد به آنها پرداخته شده است. در بخش برق چنین اتفاقی نیفتاده است.

بررسی فضای فعلی صنعت برق به خوبی نشان می دهد که بسیاری از تصمیمات به تیم جدید مدیریتی اردکانیان در بخش برق گره خورده و تا زمان مشخص نشدن آنها، بسیاری از این تصمیمات تصمیم گیری نهایی نمی شود.

تغییرات مدیریتی در تعدادی از استان های کشور، مشکل قراردادها و تامین گاز مولدهای مقیاس کوچک، خرید تضمینی برق انرژی های تجدیدپذیر و سرمایه گذاری های جدید، ساماندهی وضعیت نیروی کار و پاسخ به اعتراضات اپراتورها،پرداخت بدهی های وزارت نیرو در بخش برق، تغییر تعرفه های برق،رفع کمبود تولید برق و قراردادهای فعلی، تغییر ساختار توانیر و… از جمله مواردی هستند که تصمیم گیری نهایی آنها به مدیران جدید وابسته است.

پیگیری های برق نیوز نشان می دهد اردکانیان تمایل به تغییر دارد و تعدادی از مدیران فعلی باید از سمت های خود خداحافظی کنند.

درست است که اردکانیان باید فرصت کافی برای بررسی و تصمیم گیری داشته باشد اما باید در نظر داشت طولانی شدن این دوران نیرو و شرایط چندماه گذشته موجب شرایط نامساعدی در صنعت برق شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی