رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۶ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 16 June

واکنش سازمان حمایت به پشت پرده افزایش قیمت فولاد

معاون سازمان حمایت در واکنش به ادعای خلاف واقع برخی رسانه ها درخصوص افزایش قیمت فولاد گفت: کشف و تعیین قیمت محصولات فولادی در بورس کالا انجام می شود و از شمول قیمت گذاری تکلیفی خارج است.

معاون سازمان حمایت در واکنش به ادعای خلاف واقع برخی رسانه ها درخصوص افزایش قیمت فولاد گفت: کشف و تعیین قیمت محصولات فولادی در بورس کالا انجام می شود و از شمول قیمت گذاری تکلیفی خارج است.

به گزارش گروه بانک و بیمه و بورس ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، وحید منایی درپی انتشار خبری از برخی رسانه ها در خصوص پشت پرده افزایش قیمت فولاد چیست،گفت: کشف و تعیین قیمت محصولات فولادی مطابق با مجموعه قوانین و مقررات جاری بر اساس قیمتهای پایه جهانی و مکانـیزم عرضـه و تقاضا، در بورس کالا صورت می پذیرد و از شمول قیمت گذاری تکلیفی خارج است.حسب بررسی بعمل آمده افزایش قیمت جهانی ناشی از دو عامل اصلی ،افزایش قیمت مواد اولیه نظیرالکترود گرافیتی به دلیل کاهش تولید جهانی و افزایش قیمت شمش فولاد به دلیل کاهش عرضه جهانی و کاهش صادرات کشورهای تولید کننده بوده است .

وی از عوامل مهم دیگر افزایش قیمت فولاد ، تغییرات افزایشی نرخ ریالی ارز، تعرفه واردات و نیزافزایش نرخ نهاده های موثر دربهای تمام شده محصولات فولادی نظیرانرژی، دستمزد و…. را عنوان کرد که به تبع آن بهای کالا را تحت تاثیر قرار می دهد.به پشتوانه ظرفیت تولید قابل توجه ایجاد شده دربخش های مختلف صنعت فولاد طی سال های اخیر و مطابق با سیاست های راهبردی تجاری، برمیزان صادرات شمش فولادی افزوده شده است .دراین خصوص صادرات شمش فولادی در نیمه اول سال برابر با ۳۱۹۰ هزارتن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته( ۱۷۱۵ هزارتن) افزایش۸۶ درصدی داشته است.

این مقام مسئول درباره مقایسه تغییرات قیمت های جهانی با قیمت های داخلی گفت: قیمت جهانی شمش فولاد در مهر سال۹۵ برابر با ۳۲۰ دلار/تن بوده که با ۵۸ درصد افزایش به ۵۰۶ دلار /تن در مهر سال جاری رسیده که به تبع آن قیمت بازار آزاد این محصول در داخل طی مدت یاد شده از ۱۲۵۰۷ریال/کیلوگرم ( مهر ماه۹۵) به ۱۹۱۴۰ ریال کیلوگرم در مهر ماه سال جاری افزایش یافته و با رشد ۵۳درصدی همراه شده است.

منایی ادامه داد: بنابراین افزایش قیمت حادث شده به میزان ۳۳ درصد برقیمت محصولات تولیدی مرتبط درصنایع پایین دست (تیرآهن ،میلگرد،ورق و … ) نیز تسری یافته است.صادرات محصولات فولادی(تیر آهن ، میلگرد ، ورق فولادی و …) در نیمه اول سال جاری برابر با ۵۷۶ هزار تن بوده که نسبت مدت مشابه سال گذشته(یک میلیون ودویست وسه هزارتن) با کاهش۵۲ درصدی همراه شده است.

وی تاکید کرد: نظارت مستمر بر تغییرات قیمت اقلام کالایی و خدماتی حساس در راستای انجام وظایف نظارتی محوله برای تنظیم بازار اعمال می شود ضمن اینکه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در صورت مواجهه با هرگونه تخلف اعم از گرانفروشی، کم فروشی و… برخورد قانونی لازم را مطابق قوانین جاری معمول خواهد داشت.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی