رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

ممنوعیت نصب آب شیرین کن بر چاه های آب

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد گفت: نصب دستگاه‌های آب شیرین کن بر روی چاه‌های آب کشاورزی ممنوع است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد گفت: نصب دستگاه‌های آب شیرین کن بر روی چاه‌های آب کشاورزی ممنوع است.

به گزارش گروه تاسیسات ویکی پی جی به نقل از   پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، “سیدمحمد طباطبائی” درمورد استفاده از دستگاه‌های آب شیرین کن بر روی چاههای آب کشاورزی اظهارداشت: براساس دستورالعمل و با توجه به اینکه استفاده از این دستگاه‌ها پیامدهای مخرب و جبران ناپذیری را به دنبال دارد نصب دستگاه‌های آب شیرین کن بر روی چاههای آب کشاورزی ممنوع می‌باشد.

وی افزود: به منظور صیانت از منابع آب و حفظ محیط زیست، از جمله جلو گیری از افت کمی و کیفی منابع آب زیرزمینی، ممانعت از تخلیه پساب‌های خروجی آب شیرین کن‌ها که علاوه بر ترغیب سایرین به اضافه برداشت از منابع آب زیر زمینی موجب افزایش شوری و نهایتا ایجاد پدیده فرونشست زمین و فروچاله و مرگ آبخون ها می‌شود، نصب دستگاه‌های آب شیرین کن بر روی چاههای آب کشاورزی ممنوع شده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه ای یزد اظهارداشت: در شهرستان تفت از لحاظ نوع مصرف ۶۵ درصد برداشت آب در بخش کشاورزی، ۲۸ درصد در بخش شرب و بهداشت و ۷ درصد دربخش صنعت مصرف می‌شود.
سیدمحمد طباطبائی پر و مسلوب المنفعه نمودن ۱۸ حلقه چاه فاقد پروانه و مضر به مصالح عمومی، اصلاح و تعدیل ۳۰ پروانه بهره برداری آب بر اساس آئین نامه مصرف بهینه، مسدود نمودن ۲۸ حلقه چاه فاقد پروانه و مضر به مصالح عمومی را جزء اقداماتی که باید در راستای پروژه‌های مصوب ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان در سال ۱۳۹۶ انجام شود، برشمرد.
در ادامه مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد ضمن قدردانی از همراهی و حمایت‌های اعضای شوراهای حفاظت از منابع آب با شرکت آب منطقه ای یزد از تدوین تقویم خاموشی زمستانه چاه‌های آب کشاورزی خبرداد و افزود: با برگزاری جلسات مستمر و هماهنگی با شوراهای حفاظت از منابع آب در مناطق مختلف استان براساس اقلیم، نوع کشت، تقویم اجرائی برای این طرح تدوین شده و تمام تلاش خود را نموده‌ایم تا به کشاورزان خسارتی وارد نشود.
 “
محمدمهدی جوادیان زاده” ادامه داد: سال گذشته اجرای طرح خاموشی زمستانه چاه‌های آب کشاورزی مورد استقبال کشاورزان قرار گرفت و یزد در اجرای این طرح به عنوان یک الگو در کشور مطرح گردید.
وی افزود: ما باید از مدیریت تقاضا به مدیریت مصرف برسیم و بحران‌های بوجود آمده در بخش آب را آسیب شناسی و راه‌های بهره برداری درست را شناسائی نمائی‌ام.
 مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد از تشکیل تشکل‌های مردمی در مناطق مختلف استان جهت مدیریت منابع آب خبر داد و گفت: بر اساس دستورالعمل طرح احیا وتعادل بخشی منابع آب زیرزمینی اختیاراتی به این تشکل‌ها داده می‌شود تا بتوانند منابع آب را خود مدیریت نمایند.
وی در پایان سخنانش تأکید نمود: حفظ منابع آب با خرد جمعی، عزم جمعی و تلاش جمعی امکان پذیر است و شرکت آب منطقه ای بدون حمایت مردم و همراهی مسئولان نمی‌تواند به اهداف خود دست یابد.
دادستان دادگستری شهرستان تفت هم در این جلسه اظهارداشت: موضوع انحراف رودخانه‌ها باید مورد توجه قرارگیرد و درمورد ۲۷ بند انحرافی شناسائی شده باید در اسرع وقت تصمیم گیری گردد.
مهدی زارعی تأکید نمود: آب باید در رودخانه جریان داشته باشد و منابع ذخیره سازی آب در مناطق بالا دست باید از بین برود.

این مقام مسئول خاطر نشان ساخت: در بحث آب باید اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد تا دچار مشکلات بیشتری در آینده نشویم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی