رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

عدم وجود صنایع تولید کننده پسماند در هرمزگان

جمعیت جهانی در حال افزایش است و استفاده‌های فراوانی از منابع صورت می‌گیرد. فنّاوری‌های جدید، انسان را قادر ساخته تا علاوه بر بهره‌برداری مناسب، به تخریب منابع نیز اقدام کند.

جمعیت جهانی در حال افزایش است و استفاده‌های فراوانی از منابع صورت می‌گیرد. فنّاوری‌های جدید، انسان را قادر ساخته تا علاوه بر بهره‌برداری مناسب، به تخریب منابع نیز اقدام کند.

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از ایسنا، نقش دولت‌ها در حفظ محیط ‌زیست سالم می‌تواند بسیار مؤثر باشد. با توجه به اهمیت عمومی محیط‌ زیست، در اصل پنجاهم قانون اساسی ایران آمده است: «در جمهوری اسلامی، حفاظت محیط ‌زیست که نسل امروز و نسل‌های بعدی باید در آن حیات اجتماعی روبه رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می‌گردد. ازاین‌رو فعالیت‌های اقتصادی و غیر آن‌ که با آلودگی محیط ‌زیست یا تخریب غیرقابل‌جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است».

با وجود قوانین صریح حفظ محیط‌ زیست در کشور، کافی است جهت مشاهده عمل به قانون، سری به ساحل شهر بندرعباس بزنید. واقعاً آلودگی این ساحل هر فرد را شگفت‌زده می‌کند و هر چه به سمت غرب این ساحل حرکت کنید بر شگفتی شما افزوده می‌شود زیرا علاوه بر آلودگی دریا و ساحل، آلودگی هوا نیز هم دیده می‌شود. اکنون با مشاهده‌ این وضعیت سؤالی که پیش می‌آید این است که چگونه می‌توان از این‌همه آلودگی جلوگیری کرد؟

یکی از راه‌حل‌ها از منظر اقتصادی این است که: دولت می‌بایست بر کیسه‌های پلاستیکی و ظروف یک‌بارمصرف مالیات وضع کند و هزینه هرکدام از این‌ها برحسب جنس و اندازه مالیات بیشتری دریافت کند. دریافت مالیات ازاین‌جهت مهم است که باعث کاهش مصرف می‌شود و درنتیجه آلودگی کمتری در پی دارد.

مسئله اصلی‌تر این است که مالیات دریافت شده در حسابی نزد خزانه به نام  حفظ محیط ‌زیست نگهداری شود و هرساله جهت احیای این مناطق در قالب بودجه به استان‌های کشور اختصاص دهند. اهمیت این راهکار در این است که  از یک‌ جهت باعث کاهش آلودگی می‌شود و از جهت دیگر دولت هیچ هزینه ای بابت حفظ محیط ‌زیست متحمل نمی‌شود.

ناگفته نماند در کنار این مسائل نیاز به فرهنگ حفظ محیط ‌زیست هم لازم است مثلاً یک روز در هفته به‌عنوان روز بدون کیسه پلاستیکی  نام‌گذاری شود. به‌عنوان نمونه، استفاده از کیسه‌های پلاستیکی در بعضی از ایالت‌های کشور مالزی برای حفظ محیط ‌زیست ممنوع است.

در کشور آلمان هم‌جهت بازیافت و کنترل مواد مصرفی برای بطری‌های پلاستیکی و فلزی، شهروندان موظف به پرداخت مبلغی به‌صورت امانت هستند که با تحویل بطری‌ها این مبلغ مسترد می‌شود.  حال این وضعیت کشورها با ایران مقایسه کنید که کیسه‌های پلاستیکی و بطری‌ها و قیمت ناچیز ظروف یک‌بارمصرف چگونه قاتل محیط‌ زیست شده‌اند.

در ارتباط با این موضوع خبرنگار اقتصادی ایسنا، با حبیب مسیحی، معاون نظارت و پایش محیط زیست هرمزگان گفت و گویی انجام داده که شما را به خواندن این گفت و گو دعوت می کنیم:

برای جلوگیری از آلودگی هوا توسط واحدهای صنعتی چه اقداماتی انجام‌شده است؟

آلودگی هوا در غرب بندرعباس مربوط به صنایعی مثل توانیر است که از ۵ سال قبل میزان سوخت گاز مصرفی سهمیه ای در زمستان شش‌صد مترمکعب  و در تابستان یک هزار پانصد مترمکعب بود. با پیگیری‌های مسئولین توانستیم از حوزه وزارت نفت سهمیه گاز برای سال ۹۵ به بیش از ۳ میلیون و پانصد هزار مترمکعب و در ابتدای سالجاری به ۶۹۶ میلیون مترمکعب برسد که این میزان مصرف گاز در ازای سوخت‌های فسیلی مقدار آلودگی کمتری دارد.

در صنایع فولادی برای جلوگیری از آلودگی هوا چه‌کارهایی انجام‌شده است؟

در شرکت‌های فولادی هم سیستم‌های آنالیز غبار تعریف کردیم و در سه شرکت از این دستگاه‌ها نصب شد. میزان فرایند آلایندگی در منطقه با توجه به اینکه تجمع صنایع وجود دارد و این تجمع باعث می‌شود آلایندگی از حد استاندارد بالاتر رود. در صورتی آلودگی کاهش می‌یابد که همه شرکت‌ها استانداردهای تعیین‌شده رعایت کنند.

طرحی به استانداری معرفی کردیم و پیگیری اولیه انجام‌شده که بتوانیم مطالعات جامعی انجام دهیم تا وضعیت آن‌ها به ریز دیده شود اگر این طرح انجام شود اثرگذاری آن‌ها معین و سایر صنایع هم می‌توانند اقدام کنند؛ اینکه این آلودگی‌ها بر سلامت شهروندان اثر دارد یا خیر علوم پزشکی باید پیگیری‌ها انجام دهد.

آلودگی دریا توسط  این صنایع به چه شکلی است؟

صنایع آب بَر مثل صنایع فلزی و نفت و گاز و تولید برق در غرب بندرعباس داریم که نیاز به مصرف آب فراوان دارند و درنهایت برگشت آب به سیستم آبی محیط دارند که از این طریق آلودگی دریا ایجاد می‌شود. ما چارچوب و ضوابط را به تمامی واحدها اعلام کردیم و پایش ها هم کلیات این موضوع تائید می‌کند. آب‌های برگشتی به دریا باهدف خنک‌کنندگی است که منجر به تغییرات میزان دما در آب دریا می‌شود. برای صنعتی مثل نفت که دارای حوضچه‌های بزرگ است و پس از برگشت در حوضچه‌ها مقداری از دمای آب دریا در طول فواصل باعث می‌شود دما از دست بدهد و شرایط برای تخلیه  در ساحل دریا محیا می‌شود.

در بحث فرهنگ‌سازی برای حفظ محیط زیست چه‌کارهایی انجام‌شده است؟

برخی برنامه‌های فرهنگی به صورت مشترک با آموزش‌وپرورش انجام می‌گیرد و برخی از برنامه‌ها هم ابداعی توسط اداره کل محیط زیست هرمزگان است که به‌صورت نمادین در سواحل و یا مناطق تحت مدیریت خودمان مراسم‌هایی با سازمان‌های مردم‌نهاد در مناطق هدف با حضور دانش آموزان و سایر اقشار مردم و در مناطقی انجام می‌شود که در دید مردم باشد. البته سایر ادارات و سازمان‌ها و حتی خود صنایع هم برنامه‌هایی دارند که همه ما شرکت می‌کنیم.

در بحث اخذ عوارض بابت احیای محیط زیست چه‌کارهایی انجام داده‌اید؟

در ماده ۱۲ آیین‌نامه پسماند مواردی که تولید پسماند ایجاد می‌کند اشاره‌شده و مربوط به طیف‌هایی هست که نیم در هزار به خزانه یا صندوق محیط زیست واریز می‌شود و در جهت امور احیایی محیط زیست هزینه می‌شود.

یک یا دو سالی است که موضوع پرداخت عوارض آلایندگی وارد فعالیت صنایع و شرکت‌ها شده و فعلاً از صنایع گرفته نمی‌شود زیرا در استان این‌گونه صنایع نداریم اما به صنایع موجود هم اعلام کردیم که این مبالغ واریز کنند. بابت عوارض یک درصد تبصره یک ماده ۳۸ مالیات بر ارزش‌افزوده مبالغی دریافت می‌شود. تعریف هزینه کرد این مبلغ در قانون به این شکل است که هزینه آلایندگی دریافت شده توسط سازمان امور مالیاتی در اختیار مجموعه وزارت کشور قرار می‌گیرد که در جهت امورات شهر و روستا توسط دهیاری‌ها و شهرداری‌ها انجام شود.

اما مشکل اینجاست که محیط زیست هیچ نقشی در هزینه کرد این مبالغ ندارد و تاکنون هم به ما اطلاع داده نشده که چه مبلغی از این بابت دریافت شده و چه مقدار هم هزینه شده است.

آیا آلودگی مربوط به پلاژ بانوان سورو شناسایی و اقدامی شده است؟

بله، این آلاینده‌ها شناسایی و به دستور استاندار پیگیری‌ها توسط محیط زیست انجام‌شد و منبع آن شناسایی و مورد بازدید قرار گرفت. اقداماتی در جهت رفع آلودگی با دستور استاندار اعلام شده است و تأکید شد که آن منطقه باید عاری از آلودگی بوده و منابع آلاینده بالادست پلاژ باید رفع شود و ادامه کار توسط معاونت استانداری در حال انجام است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی