رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

مس نیمی از درآمد استان کرمان را تامین می کند

مدیرمجتمع مس منطقه کرمان گفت: مس کرمان سالانه ۷۷۰میلیاردتومان هزینه های دولتی می پردازد.

مدیرمجتمع مس منطقه کرمان گفت: مس کرمان سالانه ۷۷۰میلیاردتومان هزینه های دولتی می پردازد.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، محمدحسنی در نشست خبری که با حضور رسانه های مختلف از نقاط مختلف استان برگزار شد گفت: سالانه حدود ۷۷۰میلیاردتومان هزینه های دولتی اعم از بیمه تامین اجتماعی، مالیات، عوارض آلایندگی وحق انتفاع توسط این مجتمع پرداخت می شود.

وی با اشاره به اینکه مجموعه مس ایران در دهه ۵۰آغاز به کار کرده و امروز ۴۰سال از فعالیت این مجتمع می گذرد افزود: خوشبختانه مس کرمان با توجه به حجم بالای تولید و نیزویژگی های تولیداتش جز معادن مشهور دنیا است.

مدیرمس منطقه کرمان تصریح کرد: این منطقه ۱۶هزار نفرنیروی کار دارد که در بخش های مختلف و معادن و کارخانجات وابسته مشغول کار هستند.

وی بیان کرد: تنها از دو معدن سرچشمه و میدوک سالانه ۸۰۰هزار تن کنسانتره برداشت می شود .

وی از انجام کارهای مطالعاتی و آغاز فرایندهای اکتشافی در سه معدن جدید چاه فیروز(شهربابک، درآلو در بافت ودره زار در سرچشمه خبرداد وگفت: در صورتی که بتوانیم ۵هزار میلیارد سرمایه را برای بهره برداری از این معادن جذب کنیم می توانیم سالانه ۴۰۰هزار تن کنسانتره به تولید فعلی مان اضافه کنیم.

حسنی اظهار کرد: سالانه ۱هزار میلیاردتومان حقوق در مجموعه مس به کارکنان مان پرداخت می کنیم وکارکنان ما بومی استان واز شهرهای رفسنجان، شهربابک، سیرجان وکرمان هستند.

مدیرمس منطقه کرمان افزود: دوکارخانه اسید واکسیژن نیز در مجتمع مس سرچشمه طی سال ۹۷تا۹۸ به بهره برداری می رسد.

وی با تاکید بربورسی شدن این شرکت از سال ۸۶گفت: ۳۷درصد سهام این شرکت مربوط به سهام عدالت و دومین سهامدارما نیزایمیدرو است و۱۵درصد سهام شناور در بورس داریم.

حسنی با بیان اینکه مس وظیفه خود می داند در قبال استفاده از منابع خدادادی وظایف اجتماعی نیز در قبال مردم انجام دهد، اظهارکرد: سال ۹۵ما در بحث امور خیریه وعام المنفعه ۷۰میلیاردتومان هزینه کردیم وعلاوه برآن جاده رفسنجان به سرچشمه را دوباند کردیم که ۲۲۰میلیاردتومان هزینه این پروژه شد درحالی که یک ریال هم کمک دولتی دریافت نکردیم.

مدیرمس منطقه کرمان با اشاره به جریان سانحه کوره فلش که مدتی قبل در سرچشمه خبرساز شدگفت: در واقع این اتفاق تلخ خسارتی عظیم به پیمانکار بخش ذوب ما زد ولی خوشبختانه خسارت انسانی نداشتیم .اگر تلاش و از خودگذشتگی پرسنل درگیر دراین سانحه نبود شاید امروز خسارتی بزرگ به صنعت مس وارد می شد.

حسنی افزود: کوره فلش تکنولوژی جدید برای تولید در صنایع مس است که درکشورهایی مانند شیلی استفاده می شود و۷۰درصد مس دنیا در واقع از طریق این تکنولوژی تولید می شود و سوخت های مضری مانند گازوئیل و مازوت را حذف می کند.

مدیرمس منطقه کرمان اظهار کرد: با توجه به اینکه تکنولوژی کوره فلش از فنلاند وارد شده وباید دراین مجتمع نصب و راه اندازی می شد سانحه رخ داده در حیطه اختیارات ما نبود ومهار آن معجزه ای بود.

وی تاکید کرد:بازسازی و راه اندازی مجدد این کوره ۴ماه وقت می خواست که با تلاش شبانه روزی پرسنل ما ۴۵روزه انجام شد.

وی از حضور مس به عنوان معین اقتصادی مناطق رفسنجان، شهربابک وانار خبرداد وگفت: ما مسئول حل مسائل و نابسامانی های اقتصادی منطقه نیستیم اما در حدی که به ما دستور داده شده توسط تیم استانی در قالب طرح های گردشگری و دیگر طرح های اشتغال زا ورود کرده ایم.

طرح انتقال آب خلیج فارس به صنعت کرمان، رسیدگی به بومیان منطقه مس، ارتقا تولید از دیگر مباحثی بودند که در این نشست خبری مطرح شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی