رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

ذخایرمعدنی مالزی و ظرفیت های همکاری های مشترک تهران و کوالالامپور
همزمان با نمایشگاه معدن وصنایع معدنی در ایران؛

ذخایرمعدنی مالزی و ظرفیت های همکاری های مشترک تهران و کوالالامپور

همزمان با سیزدهمین نمایشگاه بین المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین آلات و تجهیزات وابسته (ایران کان مین ۲۰۱۷) بررسی وضعیت ذخایر معدنی مالزی نشان می دهد که در این صنعت بستر های مناسب همکاری های مشترک میان ایران و مالزی وجود دارد.

همزمان با سیزدهمین نمایشگاه بین المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین آلات و تجهیزات وابسته (ایران کان مین ۲۰۱۷) بررسی وضعیت ذخایر معدنی مالزی نشان می دهد که در این صنعت بستر های مناسب همکاری های مشترک میان ایران و مالزی وجود دارد.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، براساس گزارش های پیشین وزارت صنعت و تجارت خارجی این کشور، اقتصاد مالزی متکی بر صادرات کالاهای تولیدی و خدماتی است و به دنبال بروز بحران اقتصادی جهان در نیمه دوم ۲۰۰۸ ، صادرات و تولیدات این کشور کاهش یافت.

مواد معدنی در اقتصاد ملی مالزی

براساس گزارش های رسمی مواد معدنی شناخته شده این کشور شامل باریت، بوکسیت، رس، زغال سنگ، مس، طلا، سنگ آهن، گاز طبیعی، نفت، سیلیس، نقره، قلع و زیرکن از جمله ذخایر شناسایی شده است.
واقعیت اینکه اقتصاد ملی مالزی در دهه های گذشته تکیه به مواد معدنی داشته، زیرا نقش مهمی ایفا می کرده، اما با افت ذخایر، نقش اثرگذار آن در اقتصاد این کشور روبه ضعف گذاشته است.

کاهش ذخایر یا تقلیل ظرفیت تولید

متخصصان فعال در بخش معدن مالزی در گزارش های رسانه ای تصریح کرده اند که اکنون تولیدمواد معدنی نظیر باریت، بوکسیت ، مس، سنگ آهن و قلع به همراه برخی اقلام دیگر کاهش یافته و برآورد می شود که ظرفیت در این بخش افت پیدا کرده است.

سیر نزولی نقش معدن در تولید ناخالص داخلی

آمارهای منتشر شده، نشان می دهد که دهه نخست ۲۰۰۰ میلادی از شروع دوران افت تولید مواد معدنی، یاد می شود، اما از اواخر این دهه شتاب کاهش بیشتر مشاهده می شود.

سال ۲۰۰۸ سهم معدنکاری و استخراج مواد معدنی در تولید ناخالص داخلی مالزی به میزان ۱۷٫۲ درصد ثبت شد، اما در سال ۲۰۰۹ به حدود ۱۳ درصد رسید.

علاوه براین به استناد گزارش تارنمای مالزیا مینرال دات کام، حجم بازار اصلی مواد معدنی در این کشور سال ۲۰۱۶ برابر با یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار بود که نسبت به سال ۲۰۱۵ افت ۹٫۳ درصدی را ثبت کرد.

اصلی ترین تولیدکننده قلع تبدیل به وارد کننده

بررسی ها نشان می دهد مالزی تا پایان دهه ۱۹۷۰ میلادی در واقع اصلی ترین تولید کننده قلع جهان بود که بیش از ۴۰ درصد از این ماده معدنی را در اختیار داشت، اما اکنون تبدیل به وارد کننده کنسانتره قلع و خاک آن برای پاسخگویی به نیاز داخلی شده است .

استرالیا و اندونزی تامین کننده مواد اولیه مالزی

شرایط کاهش ذخایر معدنی مالزی به ویژه در بخش قلع شرایط را بگونه ای رقم زده است که این کشور برای تامین نیاز خود به مواد اولیه قلع به منظور فعال سازی واحد های ذوب، ناگزیر از استرالیا و اندونزی واردات لازم را انجام دهد.

ارزش ۱٫۲ میلیارد دلاری مواد معدنی غیرفلزی

براساس آمارهای سال ۲۰۱۶ ارزش مواد معدنی غیرفلزی به رقم یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار رسید که به متقاضیان داخلی و خارجی آن فروخته شد.

رشد تولید برخی مواد و کاهش شماری دیگر

مالزی در گزارش های منتشر شده خود از رشد ۱۰ درصدی برخی اقلام مواد معدنی از جمله طلا، سنگ آهن و زیرکن داده، اما در زمینه تولید بوکسیت، فلد اسپات، میکا و ماسه سیلیسی هم افت ۱۰ درصدی را ثبت کرده است.

۳۳ ماده معدنی شناسایی شده

آمارهای موجود نشان می دهد که مالزی حدود ۵۰ درصد مواد معدنی شناسایی شده در ایران را دست یافته که بالغ بر ۳۳ ماده است، اما به دلیل غنی نبودن این مواد معدنی، بسیاری از آنها با کاهش شدید روبه رو شده اند.

بخش خصوصی مالزی بهره بردار معادن

بخش خصوصی این کشور صنعت مواد معدنی اعم از بخش های معدنی کوچک زغال سنگ، فلزات آهنی و غیرآهنی را دراختیار دارد و علاوه برآن مراکز فرآوری و کانه آرایی مواد معدنی و غیر فلزی توسط شرکت های غیردولتی صورت می گیرد.

ایران و مالزی در اندیشه تجدید همکاری های گذشته

بررسی ها نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران و مالزی خرداد ماه امسال پس از ۱۰ سال برگزاری کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی را از سرگرفتند و در واقع به دنبال تجدید همکاری های گذشته هستند.
حجم مبادلات تجاری دو کشور سال ۲۰۱۱ برابر با یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بود، اما اکنون به رقم ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است .

صادرات واحد های صنایع معدنی ایران با رویکرد به مالزی

جمهوری اسلامی ایران امروز با ظرفیت سازی و توانمندی بالایی که در صنایع معدنی فولاد، سیمان، مس ، کاشی و سرامیک و …دارد، می تواند یکی از بازارهای هدف خود را مالزی برگزیند و در این عرصه حضوری فعال داشته باشد.

ضعف بازاریابی برای تولیدات کیفی و نبود رایزنی فعال در یک دوره ۱۰ ساله در روابط تهران – کوالالامپور، عامل کاهش نزدیک به ۵۰ درصدی مبادلات دو کشور نسبت به سال ۲۰۱۱ ( ۱۳۹۰ ) را به دنبال داشته است .

رشد ۲۲٫۵ درصدی مبادلات

حجم کل تجارت مالزی در ماه آوریل ( اسفند – فروردین ) سال ۲۰۱۷ با رشد ۲۲٫۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ( ۲۰۱۶ ) روبه رو شد وبه بیش از ۱۳۹ میلیارد رینگیت (حدود ۳۲ میلیارد دلار) رسید، در حالی که این میزان در ماه مشابه سال پیش از آن با رشد ۲۰٫۶ درصدی به ۷۳ میلیارد رینگیت (حدود ۱۷ میلیارد دلار) رسیده بود.

عملکرد ۱۳۲ میلیارد دلاری تجارت خارجی

حجم کل تجارت مالزی برای چهار ماه نخست سال ۲۰۱۷ ( ۱۱ دیماه ۹۵ تا ۱۰ اردیبهشت۹۶ از رشد ۲۳٫۸ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۶ برخوردار شد و به مبلغ ۵۶۹ میلیارد رینگیت (حدود ۱۳۲ میلیارد دلار) رسید، این رقم در دوره مشابه سال پیش از آن ۴۶۰ میلیارد رینگیت (حدود ۱۰۶ میلیارد دلار) بود.

خرداد ماه امسال «مصطفی محمد» وزیر صنایع و تجارت خارجی مالزی و محمود واعظی رییسان کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و مالزی در محل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، اسناد کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور را امضا کردند و از تشکیل کمیته های تخصصی ۶ گانه برای پیگیری اهداف مربوطه خبر دادند.

کمیته های تجارت و صنعت، بانکی و مالی، محیط زیست و انرژی، حمل و نقل و آموزش و بهداشت اهداف کمیسیون مشترک را دنبال خواهند کرد و اکنون هر کدام از این کمیته ها اهدافی را در دستور کار خود قرار داده اند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی