رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

عوامل بستر ساز پدیده زمین‌‌ خواری
رئیس جامعه مهندسان نقشه‌بردار مطرح کرد:

عوامل بستر ساز پدیده زمین‌‌ خواری

رییس جامعه مهندسان نقشه‌بردار ایران با اشاره به نقش موثر کاداستر در حفظ اراضی ملی گفت: کاداستر به‌عنوان بستری مناسب برای انجام مشارکت درزمینه مدیریت زمین و دارایی‌های زمین در سطح جهانی است و این درحالی است که زمین‌خواران بزرگ بر اجرایی نشدن این طرح تلاش می‌کنند.

رییس جامعه مهندسان نقشه‌بردار ایران با اشاره به نقش موثر کاداستر در حفظ اراضی ملی گفت: کاداستر به‌عنوان بستری مناسب برای انجام مشارکت درزمینه مدیریت زمین و دارایی‌های زمین در سطح جهانی است و این درحالی است که زمین‌خواران بزرگ بر اجرایی نشدن این طرح تلاش می‌کنند.

به گزارش گروه تاسیسات ویکی پی جی به نقل از «صما» بهمن مؤمنی مقدم در جریان بازدید از بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات با حضور در غرفه «صما» ضمن امضای لوح کمپین «مقابله با زمین خواری» از سوی مجتمع رسانه‌ای ساختمان، حمایت خود را از این جریان رسانه‌ای اعلام کرد و گفت: زمین‌خواران ثروتی را تصاحب می‌کنند که هیچ‌گاه آن را تولید نکرده و هیچ نقشی در به وجود آوردن آن نداشته‌اند.

مؤمنی مقدم با اشاره به اینکه بدون شک زمین یک عامل مهم تولید در بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی مانند کشاورزی، جنگل، مسکونی، تجاری و صنعتی است. گفت: مالکیت زمین نیز برای افراد و کشورها یک قدرت اجتماعی و ثروت شخصی مهمی به شمار می‌رود؛ متأسفانه بارزترین نوع تجاوز به اراضی و املاک، تصرف غیرقانونی آن است.

وی گفت: درصورتی‌که مبارزه با زمین‌خواری به شکل جدی و مؤثر تحت کنترل درنیاید و روزبه‌روز گسترش یابد و آثار مخرب و غیرقابل‌کنترلی بر پیکره اقتصادی بخصوص در بخش مسکن بر جای می‌گذارد که به‌راحتی درمان‌پذیر نیست.

مؤمنی مقدم در ادامه خاطرنشان کرد: زمین‌خواری یکی از مفاسد رایجی است که در رابطه با املاک و اراضی بوده و از اجتماع چند جرم دیگر ازجمله تصرف غیرقانونی و غیرمجاز، جعل اسناد و مدارک، تغییر کاربری املاک و اراضی کشاورزی و باغی، قطعه‌بندی و تفکیک غیرقانونی، نقل و انتقالات، فروش و درنهایت کلاه‌برداری در اراضی و املاک به وجود می‌آیند.

نائب رئیس شورای انتظامی نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران گفت: زمین‌خواران ثروتی را تصاحب می‌کنند که هیچ‌گاه آن را تولید نکرده و هیچ نقشی در به وجود آوردن آن نداشته‌اند و صرفاً با روش‌های نادرست آن را تصاحب می‌کنند و با حیله و ترفندهای مختلف آن را به فروش می‌رسانند و در این راه عده‌ای را در مقابل دولت یا مالکان واقعی قرار می‌دهند.

عوامل بسترساز زمین‌خواری

رئیس جامعه مهندسان نقشه‌بردار ایران گفت: به دنبال افزایش اقدامات متقلبانه در این زمینه، قوای مجریه و قضاییه و سازمان منابع طبیعی فعالیت‌های مناسبی را برای حفظ حقوق بیت‌المال آغاز کرده‌اند. در این راستا پلیس آگاهی ناجا با تشکیل معاونت مبارزه با جرائم اقتصادی در مهرماه ۱۳۸۶، مأموریت مبارزه با زمین‌خواری را در دستور کار خود قرار داده است.

وی گفت: در حال حاضر بخش‌های متعددی همانند ناجا، اداره منابع طبیعی، سازمان بازرسی کل کشور، حفاظت اطلاعات قوه قضاییه، بازرسی و حراست دستگاه‌های دولتی به موضوع جرائم اقتصادی ازجمله زمین‌خواری رسیدگی می‌کنند.

مؤمنی مقدم بابیان اینکه عوامل متعددی وجود دارد که بسترساز زمین‌خواری بوده است. گفت: مواردی مانند ضعف سیستم یکپارچه و جامع اطلاعات ثبت‌اسناد و املاک در کشور، قابل‌توجه بودن منافع حاصل از ارتکاب جرم مذکور، ضعف عملکرد دستگاه‌های نظارتی و عدم سرعت و قاطعیت در برخورد با متخلفان و مجرمان، تبانی با دستگاه‌های ذی‌ربط (اداره ثبت و اسناد و املاک، منابع طبیعی، شهرداری‌ها و) به‌واسطه پوشش‌های قانونی و موافقت‌نامه‌های اصولی، تصاحب املاک بلا صاحب، تجاوز به حریم اراضی دولتی، عدم مجازات شدید برای زمین‌خواران از عوامل مهم زمین‌خواری است.

موانع و چالش های مبارزه با زمین خواری

وی در خصوص موانع و چالش‌های مبارزه با زمین‌خواری نیز گفت: عواملی مانندعدم تخصص کارشناسان و مبادی ذی‌ربط مبارزه، عدم وجود تعامل لازم بین دستگاه‌های متولی زمین و مبارزه با زمین‌خواری، عدم وجود نقشه جامع از زمین‌های کشور، عدم وجود بانک اطلاعاتی یکپارچه و مرتبط با زمین، وجود قوانین متعدد و گاه معارض با یکدیگر و عدم بازدارندگی مجازات تعیین‌شده فعلی، پیشبرد طرح کاداستر و نهایی کردن آن، عدم نظارت کافی سازمان‌های ذی‌ربط بر املاک قبل و بعد از تصرف، عدم وجود سازمان مشخص و متولی مبارزه با زمین‌خواری و عدم صدور سند قطعی املاک دولتی مواردی هستند که مبارزه با زمین‌خواری را مبدل به مسئله پیچیده‌ای کرده است.

مؤمنی مقدم همچنین بابیان اینکه اجرای طرح کاداستر یکی از مهم‌ترین راه‌های مقابله با زمین‌خواری است گفت: یک قطعه کاداستر قطعه‌ای از زمین است که موقعیت حدود آن روی نقشه مشخص‌شده و اطلاعات حقوقی نظیر آن معین باشد، یا به عبارتی همان سیستم اطلاعات ملکی که نوع خاصی از سامانه‌های اطلاعاتی مکانی است که شامل اطلاعات مربوط به مالکیت زمین‌ها است.

وی در خصوص نقش مهندسان نقشه‌برداری در مقابله با زمین‌خواری نیز خاطرنشان کرد: از گروه‌های ویژه سازندگی، مهندسان نقشه‌بردار در خط مقدم هستند. هرچند که برحسب عرف، این نقشه‌برداری‌ها، چه با روش‌های صد در صد زمینی و چه با استفاده از عکس‌برداری هوایی و تبدیل آن‌ها به نقشه و در قالب پلان‌های توپوگرافی انجام می‌گیرد. در این روند بی‌تردید امر مالکیت قبلی و بعدی زمین و تقسیمات قبلی و بعدی آن، مقوله‌ای بسیار مهم است.

کاداستر حرفی برای گفتن دارد

وی گفت: در کاداستر رقومی اطلاعات مختلف نظیر نقشه‌های هندسی، طول ابعاد و مساحت ملک و مشخصات ملک و مالکین و سوابق ثبتی در رایانه ضبط و اطلاعات مورد لزوم برای استفاده‌های گوناگون با یکدیگر تلفیق می‌شوند. این اطلاعات را لایه‌های کاداستر می‌گویند که در یک سیستم بانک اطلاعاتی سرزمین (بانک جامع اطلاعات املاک و کاداستر) ذخیره می‌شود؛ بنابراین کاداستر، یک سیستم است که در آن نقشه هندسی، موقعیت جهانی، اطلاعات حقوقی و سوابق ثبتی ملک ذخیره، بهنگام و مدیریت می‌گردند

مؤمنی مقدم بابیان اینکه موضع‌گیری جهانی در قبال مدیریت زمین و دارایی‌های مربوطه مشخص‌کننده لزوم به‌کارگیری کاداستر است گفت: به‌گونه‌ای که مجامع بین‌المللی از قبیل سازمان ملل و بانک جهانی آن را در فهرست اهم فعالیت‌ها و راهکارهای خود قرار داده‌اند. اهمیت این طرح تا جایی است که محوریت مباحث در برنامه مدیریت شهری، در قالب برنامه توسعه سازمان ملل ارائه‌شده و مرکز اسکان سازمان ملل و بانک جهانی نیز حول محور کاداستر دور می‌زند.

وی درنهایت گفت: کاداستر به‌عنوان بستری مناسب برای انجام مشارکت درزمینه مدیریت زمین و دارایی‌های زمین در سطح جهانی است و البته زمین‌خواران بزرگ مقاومت می‌کنند تا این طرح مهم اجرا نشود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی