رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 13 June

عدم اعتماد به سازندگان داخلی بزرگترین مانع پیشروی توسعه صنعت کشور

در پی این مصوبه شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران با نام اختصاری مپنا سال ۱۳۷۲ در تهران به ثبت رسید و درسال۱۳۹۱ نام شرکت به گروه مپنا تغییر یافت.

مدیرعامل شرکت گروه مپنا در حاشیه برگزاری نهمین نمایشگاه تخصصی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت گفت: به دنبال تجربه موفق اجرای نیروگاه شهید رجایی، شورای اقتصاد در سال ۱۳۷۱مجوز فعالیت یک پیمانکار عمومی فعال در صنعت نیروگاهی را صادر کرد. در پی این مصوبه شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران با نام اختصاری مپنا سال ۱۳۷۲ در تهران به ثبت رسید و درسال۱۳۹۱ نام شرکت به گروه مپنا تغییر یافت.

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از اخبار خوزستان، عباس علی آبادی در توضیح زمینه فعالیت و حوزه و گسترش فعالیت گروه مپنا گفت:گروه مپنا به عنوان یک شرکت تولیدی صنعتی و بازرگانی بین المللی به همراه ۴۱ شرکت زیر مجموعه خود در زمینه طراحی و احداث نیروگاه های حرارتی (بخاری، گازی و سیکل ترکیبی) و همچنین اجرای پروژه های نفت، گاز و حمل و نقل ریلی و نیز در حوزه سرمایه گذاری خصوصی در این صنایع به صورت پیمانکار اجرایی کلید در دست (EPC) و سرمایه گذاری خصوصی(IPC) در سطح بازار ایران و منطقه فعالیت میکنند.

علی آبادی افزود : همچنین این شرکت طراح، سازنده، منتقل کننده و توسعه دهنده فناوری های راهبردی مورد نیاز برای تجهیزات کلیدی در عرصه صنعت نیرو ، نفت و گاز و حمل و نقل ریلی می باشد.

وی ادامه داد: مپنا از آغاز تأسیس اجرای نزدیک به یکصد ابر پروژه به ارزش بیش از ۳۰ میلیارد یورو را در کارنامه خود ثبت نموده است. علاوه بر آن ۶۰ محصول گوناگون و ۸۵ نوع خدمات مختلف را به مشتریان خود عرضه کرده است.

مدیرعامل شرکت گروه مپنا در گفتگو با خبرنگار ما گفت: گروه مپنا با تکیه بر روند تحقیق و توسعه مراحل مختلفی را از سر گذرانده است. در سال ۱۳۷۴ طراحی و مهندسی و تامین تجهیزات نیروگاهی از خارج و همچنین عملیات اجرایی از داخل را بر عهده گرفتیم و فاز دوم کار در سال ۱۳۷۶ با تکیه بر طراحی مهندسی اجرا و ساخت تجهیزات اصلی در داخل و تامین تجهیزات اصلی در خارج انجام می شد.

وی ادامه داد: اما در فاز سوم در سال ۱۳۸۰ علاوه بر انجام کلیه فعالیتهای طراحی مهندسی و اجرا نیروگاهی در داخل ساخت تجهیزات اصلی توسط گروه مپنا انجام شد.

علی آبادی گفت: همچنین در سال ۱۳۸۲ و با آغاز فاز چهارم شاهد، سرمایه گذاری مستقیم گروه مپنا در احداث نیروگاه ها ،حضور در پروژه های صنعتی و یوتیلیتی، ارائه خدمات پس از فروش و نگهداری بهرهبرداری بودیم روند توسعه گروه شرکت مپنا ادامه پیدا کرد و در فاز پنجم در سال ۱۳۸۵ گروه مپنا به عرصه نفت و گاز وارد شد برخی از تجهیزات اصلی را ساخت گام دیگر ورود به مرحله حمل و نقل ریلی ساخت لوکوموتیو و اجرای پروژه برای ورود به بازارهای بین المللی بود.

وی افزود: در فاز ششم گروه مپنا بر تحقیق و توسعه و طراحی محصول تمرکز کرد و فعالیت های نفت و گاز را گسترش داد و در پروژه های پالایشگاهی پارس جنوبی و حفاری اکتشافی حضور یافت. روند تحقیق و توسعه شرکت همچنان ادامه پیدا کرد تا جایی که جایگاه اصلی شرکت مپنا هم اکنون به گونهای است که حدود ۱۴ هزار نفر به عنوان کارکنان شاغل در کارخانجات و نیروگاه های در دست اجرا با این گروه همکاری می کنند.

علی آبادی با اشاره به نقش صنایع و شرکت های بزرگ در رونق تولید داخلی گفت: همکاری و ارتباط شرکت گروه مپنا با شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در ابتدا از طریق وزارت نفت و به واسطه شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت و سایر شرکتهای زیرمجموعه این وزارت شکل گرفت.

وی افزود: از سال ۱۳۷۷ که مپنا در خصوص ساخت پره های توربین سولار سنتار اولین قرارداد خود را منعقد کرد ارتباط موفق ما با شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب آغاز شد و این ارتباط تاکنون نیز ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت گروه مپنا یادآور شد: در قرارداد مذکور ما متعهد به ساخت پره متحرک ردیف اول توربین سولار سنتر به روش مهندسی معکوس و ساخت استاتور کریر توربین قدرت کلارک بودیم. بخش دیگر آن نیز تامین دو دستگاه دکل حفاری و همچنین فراهم نمودن خدمات فنی مورد نیاز بود.

وی با اظهار خرسندی از ارتباط و همکاری شکل گرفته میان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت گروه مپنا گفت: در سال های همکاری ما، اتفاقات خوبی برای تولید داخلی و بی نیازی از بازارهای خارجی شکل گرفته است و همچنین توانستهایم از خروج ارز جلوگیری کنیم و چرخ اقتصاد داخلی را به حرکت در بیاوریم.

علی آبادی یادآور شد: از مهمترین دستاورد های همکاری با مناطق نفتخیز جنوب میتواند به ساخت پیچیده ترین پرده های داغ ثابت و متحرک محفظه احتراق و پره های کمپرسور توربین ها با تنوع بسیار زیاد به روش مهندسی معکوس اشاره کرد که دانش فنی آن برای اولین بار در کشور توسط مپنا تدوین شده بود. همچنین ما توانسته ایم توانمندی ساخت اقلام یدکی توربین رولز رویس، توانمندی در تعمیر و اورهال توربین رولز رویس، توانمندی در ساخت و آپگرید توربین قدرت کلارک و توانمندی در ساخت اقلام یدکی توربین قدرت کلارک را به دست بیاوریم.

وی ادامه داد: از پروژه های خاتمه یافته مپنا میتوان به حفاری خشکی شامل چاه های اهواز ۵۰۴ و منصوری ۱۱۰ و همچنین خدمات فنی حفاری شامل سیمان کاری، راندن لوله جداری، مغزه گیری، RTTS /MDST، نمودارگیری از گل حفاری ،لوله مغزی و نیتروژن اشاره کرد.

وی افزایش تنوع و کیفیت تولیدات مپنا را حاصل حمایت ها و همکاری های شکل گرفته دانست و گفت: پره های توربین سایر قطعات داغ در ۱۸ نوع توربین در وزارت نفت به خصوص رولز رویس ، سولزر،سولار رستن۳a, رستن ۲b و ساخت بیش از ۷۴ هزار قطعه در قالب ۲۳ قرارداد بخشی از دستاوردهای همکاری گروه مپنا با صنعت نفت است.

وی یادآور شد: همچنین تاکنون نزدیک به ۴۰ قلم از اقلام مجموعه استاتور کریر و آنالوس های توربین قدرت کلارک ساخته شده و علاوه بر آن حدود ۲۰۰ ۲۰۰ کلمه اساسی توربین رولز رویس نیز بومی سازی و تحویل شده است.

علی آبادی همچنین با اشاره به نقش و اهمیت شرکت مناطق نفت خیز جنوب در توسعه صنایع و تولیدات داخلی گفت: با توجه به همکاریهای ما بین این شرکت و شرکت گروه می توان گفت تمایل به استفاده از تولیدات داخلی تبادل اطلاعات فنی و دیگر مسائل این چنینی در عملکرد شرکت مناطق نفت خیز جنوب مشهود و رضایت بخش است اما در راستای تقویت ساخت داخل ما همچنان نیازمند حمایت حداکثری مدیران ارشد سازمان و رفع مشکلات مالی و پرداخت به موقع مطالبات هستیم.

مدیرعامل شرکت گروه مپنا در بخش دیگری از سخنان خود عدم اعتماد به سازندگان داخلی را بزرگترین مانع پیشروی توسعه صنعت کشور دانست و گفت: اعتماد به سازندگان داخلی در کشور ما محدود بوده است و با افزایش امید به خرید خارجی، رویکرد خرید از داخل کاهش می یابد. از سوی دیگر تصمیم گیری جهت واگذاری ساخت به داخل کشور از سوی برخی مدیران بسیار فرسایشی است و به دلایل مختلف به تعویق می افتد.

وی تأکید کرد: برای رفع مشکلات یاد شده می توان با تزریق نقدینگی به پیمانکاران ساخت داخل اعتماد و حمایت حداکثری از آنان شعار اقتصاد مقاومتی را محقق کرد و اجازه رشد و بالندگی را به تولیدات داخلی داد. بررسی توانمندی شرکت ها و واگذاری پروژه ها مطالعات با این توانمندی ها میتواند در روند اجرای پروژه های شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب کمک کند.

مدیر عامل شرکت گروه مپنا با اشاره به تجربه چندین ساله این گروه در نمایشگاه نفت خوزستان گفت اولین حضور گروه مپنا در نمایشگاه نفت خوزستان به سال ۱۳۸۸ بر می گردد. در اولین دوره حضور ما، شرکت موادکاران که یکی از شرکتهای زیرمجموعه گروه مپنا میباشد در این نمایشگاه با برپایی غرفه حضور خود را به ثبت رساند و از سالهای بعد کلیه شرکتهای تولیدی گروه مپنا جهت پاسخگویی به مراجعان در غرفه حضور یافتند همچنین گروه مپنا با برپایی یک همایش جانبی در کنار این رخداد نسبت به معرفی توانمندیهای خود اقدام نموده است.

وی در پایان گفت: نمایشگاه تجهیزات صنعت نفت و گاز خوزستان، پس از نمایشگاه تهران، تنها نمایشگاه رسمی وزارت نفت در زمینه بومیسازی تجهیزات صنعت نفت است که با هدف افزایش تعامل و تبادل دانش و تجربیات لازم برای توسعه ساخت داخل و خوداتکایی و توسعه کشوراست.

گروه مپنا نیز در گذشته با هدف نمایش و معرفی توانمندیها و محصولات خود در بخشهای نفت و گاز و تولید گروه به همراه شرکتهای زیرمجموعه در این نمایشگاه حضور داشته است و همچنین جلسات مختلفی در محل غرفه با هدف پیگیری موضوعات و قراردادهای ساخت قطعات و ارائه خدمات در دست اقدام برگزار شده و نتایج مثبتی به همراه داشته است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی