رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

اقتصاد آب مهم‌ترین چالش آبفای استان تهران
مدیرعامل آبفای استان تهران عنوان کرد:

اقتصاد آب مهم‌ترین چالش آبفای تهران

مدیرعامل آبفای استان تهران مهم‌ترین چالش آبفای استان تهران را اقتصاد آب عنوان کرد.

مدیرعامل آبفای استان تهران مهم‌ترین چالش آبفای استان تهران را اقتصاد آب عنوان کرد.

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد پرورش در حاشیه بازدید از بیست‌وسومین دوره نمایشگاه مطبوعات گفت: زمانی که برای یک متر مکعب آب که ۱۰۰۰ لیتر است تنها معادل هزینه ۵۰۰ تومانی یک بطری آب معدنی  از مشترکان آب و فاضلاب دریافت می‌کنیم معلوم است که دخل با خرج متناسب نیست.

او با بیان این‌که برای نجات آب و فاضلاب از وضعیت کنونی و به‌روز کردن تاسیساتش باید  به اقتصاد آب توجه کرد، گفت: منطقی نیست که در طرح جمع‌آوری فاضلاب برای هر متر از این طرح ۸۰۰ تومان هزینه شود اما تنها ۳۰۰ تومان از مشترک فاضلاب هزینه دریافت شود.

او با بیان این‌که در سال‌های گذشته به ازای هر سال، نیم‌درصد کاهش هدررفت آب داشته‌ایم گفت: برای هر یک درصد کاهش هدررفت آب معادل ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیاد تومان نیاز است و از آنجا که آب و فاضلاب استان تهران برای این امر اعتبار دولتی دریافت نمی‌کند، عملا کاری از پیش نمی‌رود و اینجاست که موضوع اقتصاد آب، اهمیتش را بیش از پیش آشکار می‌کند.

پرورش میزان آب بدون درآمد آبفای استان تهران را ۲۴درصد اعلام کرد و افزود: از این میزان حدود ۱۱درصد هدررفت ظاهری آب است، یعنی در محاسبات ما وارد نشده یا شامل انشعاب‌های غیرمجاز، آبیاری فضای سبز و … است، حدود دوونیم‌ تا سه‌درصد نیز صرف فرایند تصفیه آب شامل شست‌وشوی تصفیه‌خانه‌ها و غیره می‌شود و در نهایت، هدررفت واقعی آب ۱۰ درصد در طول ۱۸‌هزار کیلومتر شبکه آب است.

پرورش در باره وزیر جدید نیرو گفت: امیدوارم آقای اردکانیان روی بحث‌های کلان آب و فاضلاب استان تهران تمرکز کنند؛ قطعا در موضوع فاضلاب تهران ورود می‌کنند که تا چند سال آینده پرونده آن بسته شود.

در کل در آبفای استان تهران پروژه‌های خوبی تعریف شده است که امیدواریم با حضور ایشان پروژه‌های بهتری نیز تعریف شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی