رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

حمایت صنایع کوچک برای صادراتی شدن
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت:

حمایت صنایع کوچک برای صادراتی شدن

یزدانی گفت: اگرمی خواهید اتفاق ویژه ای در اقتصاد کشور رخ دهد باید اهتمام زیادی به بحث صنایع کوچک و صادرات داشته باشیم.

یزدانی گفت: اگرمی خواهید اتفاق ویژه ای در اقتصاد کشور رخ دهد باید اهتمام زیادی به بحث صنایع کوچک و صادرات داشته باشیم.

علی یزدانی در حاشیه امضای تفاهم نامه همکاری سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با صندوق ضمانت صادرات اظهار کرد: اگرمی خواهید اتفاق ویژه ای در اقتصاد کشور رخ دهد باید اهتمام زیادی به بحث صادرات داشته باشیم.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت  ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم یزدانی تصریح کرد: در داخل شهرک های صنعتی حدود ۴۰ هزار واحد صنعتی مستقر هستند که این تعداد توانسته ۸۰۰ هزار شغل ایجاد کند،بر اساس آمار یک سوم اشتغال صنعتی کشور در داخل شهرک ها و نواحی صنعتی است.

مدیرسازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: آخرین آمارها حاکی از آن است که بیش از هزار بنگاه کوچک در نقاط مختلف در کشور در حوزه صادرات فعال هستند که حتی بعضی از آن ها در مناطق محروم واقع شده اند.

یزدانی با اشاره به اهمیت نقش صندوق ضمانت صادرات در افزایش صادرات کشور اضافه کرد: یکی از اصلی ترین وظایف صندوق ها پوشش ریسک صادر کنندگان کشور است و بنگاه های کوچک کشور برای شروع یک فعالیت صادراتی می بایست از ریسک پایین مبادلات خود اطمینان حاصل کنند.

وی بیان کرد: موضوعی که صنایع کوچک را مورد توجه همگان و مسئولان کشوری قرار داده، نقش پر اهمیت آنها در ایجاد اشتغال تولید و صادرات است وبه طور حتم این صنایع بیشتر از صنایع بزرگ نیاز به همراهی و هدایت دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: در حدود ۷ ماه ابتدای سال ۹۶ ،میزان صادرات بنگاه های کوچک یک میلیارد و ۹۰ میلیون تومان بوده است و امیدواریم تا پایان سال این عدد به ۲ میلیون دلار برسد.

وی در پایان با اشاره به اینکه تفاهم نامه ای در گذشته بین سازمان صنایع کوچک صندوق ضمانت صادرات به امضا رسیده است، گفت: با تجدید این تفاهم نامه و حمایت هر چه بیشتر از بنگاه های کوچک کشور، به دنبال رونق صادرات در این حوزه هستیم.

افزایش ۴۰ میلیون دلاری صادرات غیرنفتی

در ادامه این جلسه کمال سید علی مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات در حاشیه امضای این توافق نامه اظهار کرد: تا به حال ۱۲ همایش در صندوق ضمانت صادرات برای حمایت از صنایع کوچک برگزار شده و آنچه که مهم است این است که بحث خوشه های صادراتی از این میان باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: یکی از اهداف مهم ما در چند سال گذشته اعطای کارگزاری به خود شهرک های صنعتی بوده است و تا به امروز در این امر تا حد زیادی موفق بوده ایم.

سید علی تأکید کرد: برای رونق صادرات در بنگاه های کوچک صنعتی پوشش ریسک و تأمین مالی اهمیت دارد که صندوق ضمانت صادرات می تواند با کمک کارگزاری های خود در زمینه پوشش ریسک معاملات صادراتی اقدامات موثری انجام دهد.

وی اضافه کرد: در سال ۸۰ تنها سه میلیارد دلار صادرات غیر نفتی کل کشور بوده و این عدد اکنون به ۴۰ میلیون دلار رسیده است و این موضوع، نتیجه فعالیت خوب دستگاه های حمایت کننده صادرات در کشور است.

سید علی در پایان تصریح کرد: صادرات موتور متحرکه تولید کشور است و ارتباط تنگاتنگ و برنامه ریزی مشترک صندوق ضمانت صادرات و شهرک های صنعتی می تواند موجب رونق این بخش حیاتی در کشور شود.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی