رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

توقف واردات ماشین آلات معدنی به کشور

ثبت سفارش واردات ماشین آلات معدنی و راه سازی به کشور متوقف شد. یک منبع آگاه در این زمینه گفت: این تصمیم توقف ثبت سفارش به شکل ناگهانی و بدون اطلاع قبلی به فعالان این بخش گرفته شده است.

ثبت سفارش واردات ماشین آلات معدنی و راه سازی به کشور متوقف شد. یک منبع آگاه در این زمینه گفت: این تصمیم توقف ثبت سفارش به شکل ناگهانی و بدون اطلاع قبلی به فعالان این بخش گرفته شده است.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، وی افزود: این اتفاق برای شرکت های واردکننده که در برابر شرکت های عمرانی دولتی و غیردولتی متعهد شده اند، مشکلات متعددی ایجاد می کند.

این منبع مطلع یادآور شد: شرکت های واردکننده ماشین آلات صدها نیروی مشغول به کار دارند و تداوم این توقف می تواند اقتصاد آنها را با مشکل روبه رو کند.

گزارش ها حاکی است که این تصمیم از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گرفته شده و احتمالا هدف آن دفاع از تولید داخلی است، این در حالی است که مطابق قوانین و دستورالعمل ها مسوولان مجاز به توقف کامل واردات کالاها نیستند.

بر اساس این گزارش، برخی فعالان بخش معدن و راه سازی سال هاست که خریدار و طرفدار ماشین آلات کره ای و ژاپنی هستند و دلیل این نکته را کیفیت و عمر بالای این نوع وسایل می دانند.

آنها اظهار می دارند که برخی تولیدات داخلی و ماشین آلات چینی قادر به حضور فعال به مدت طولانی در محیط سخت معدن و جاده سازی نیستند.در مقابل طرفداران حمایت از تولید داخلی معتقدند که واردات ماشین آلات مذکور فرصت های شغلی در ایران را از بین می برد، اتفاقی که منجر به اعتراض کارگران هپکو به دلیل توقف حقوق و دستمزد آنها شد.

اما کارشناسان معتقدند، سال هاست که ایران در بخش تولید ماشین آلات معدنی و راه سازی حرکت مناسبی نداشته است.

شرکت هپکو که در سال ۱۳۵۳ در شهر اراک با هدف مونتاژ ماشین آلات راه سازی تأسیس شد در ابتدا با همکاری شرکت هایی از کشورهای آمریکا، فرانسه، ژاپن، سوئد و فنلاند فعالیت می کرد و حتی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این روند را ادامه داد اما در سال های اخیر با مشکلاتی مواجه شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی