رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

اتلاف انرژی در پی نقش کمرنگ معماران در طراحی شهری
رییس گروه تخصصی معماری شورای مرکزی:

اتلاف انرژی در پی نقش کمرنگ معماران در طراحی شهری

رییس گروه تخصصی معماری شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور با انتقاد از نقش کمرنگ معماران و طراحان شهری در تعيين موقعيت و محل يك طرح در بافت های شهري گفت: نتیجه این روند این بوده که در ایران به مسائل مرتبط با انرژی بسیار کم توجه شده است.

رییس گروه تخصصی معماری شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور با انتقاد از نقش کمرنگ معماران و طراحان شهری در تعيين موقعيت و محل يك طرح در بافت های شهري گفت: نتیجه این روند این بوده که در ایران به مسائل مرتبط با انرژی بسیار کم توجه شده است.
به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از صما، طاهره نصر درباره نقش معماری و طراحی ساختمان در کاهش مصرف انرژی گفت: قطعا معماری و ساختمان و نحوه طراحی ساختمان در کاهش مصرف انرژی نقش بسزایی دارد.

نصر با بیان اینکه در این زمینه نکات بسیاری قابل ذکر است، تشریح کرد: برای مثال با توجه به گسترش لطمات زیست محیطی در سال های اخیر و بحران انرژی، دیدگاه معماری همساز با محیط طبیعی رواج پیدا می‌کند.

وی افزود: در این راستا تجزیه و تحلیل زیست محیطی ساختمان از دیدگاه‌های گوناگونی قابل توجه است که می توان مسائل داخلی ساختمان، استفاده از نور، کنترل حرارتی و… را برشمرد. ترفندهای عملی همساز کردن معماری با طبیعت و یا محیط زیست که اکثراً از ذهن خلاق معماران علاقه‌مند نشأت گرفته است، اهدافی را دنبال می کنند.

نصر با اشاره به برخی از این اهداف عنوان کرد: صرفه جویی در مصرف انرژی و استفاده از منابع تجدیدپذیر و پاک، صرفه‌جویی در منابع و مصالح تجدیدناپذیر، محترم شمردن بستر طرح، استفاده مناسب از شرایط اقلیمی هر منطقه، استفاده از مصالح بومی و… ازجمله این اهداف است.

این مسئول همچنین در پاسخ به اینکه در ایران چقدر به این موضوع توجه می شود، گفت: در ایران به مسائل مرتبط با انرژی بسیار کم توجه می‌شود. چون معماران و طراحان شهری به ‌ندرت در مراحل انتخاب براي تعيين موقعيت و محل يك طرح در بافت شهري در مقام تصميم‌گيري قرار مي‌گيرند.

رییس گروه تخصصی معماری شورای مرکزی نظام مهندسی کشور افزود: در اكثر موارد، محل ساختگاه بنا چه در محل شهر، حومه و یا محدوده کشاورزی، پيش از انتخاب معمار و طراح شهر در نظر گرفته شده است. اگرچه در مقیاس یک بلوك شهري، معماران بيشتر با فرايند برنامه‌ريزي بنا در ساختگاه سر و كار دارند، ولي تصميم هايي كه آنها جهت طراحی اتخاذ می‌کنند، نتایج مهمی بر پایداری محیط و شهر از مقیاس کلان تا ریز خواهد داشت.

نایب رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان در عین حال در پاسخ به اینکه در این زمینه چه مدل هایی وجود دارد که در جهان مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: در جهان مدل های متفاوتی برای مسأله انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر بتوان برچسب انرژی را برای تمام ساختمان های ایران هم در نظر گرفت، بسیار شایسته و بجا است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین اگر بتوان الگوسازی را برای مناطق مختلف کشور که دارای گونه‌های مختلف اقلیمی هستند، در نظر گرفت، بسیار در کاهش مصرف انرژی تأثیرگذار خواهد بود. به طور مثال در نظر گرفتن الگوهای طراحی پایدار برای پهنه های مختلف اقلیمی ضروری است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی