رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

حکایت این روزهای معدن
نگاهی به بازار معدن و صنایع معدنی:

حکایت این روزهای معدن

استخراج مواد معدنی از دل زمین چه از نوع فلزات پایه و اساسی باشد و چه از نوع فلزات گرانبها، چه در گروه عناصر نادر و کمیاب قرار بگیرد و چه از نوع عناصری که به وفور یافته می‌شود، بخشی جالب توجه در دنیای امروز را به خود اختصاص داده است.

استخراج مواد معدنی از دل زمین چه از نوع فلزات پایه و اساسی باشد و چه از نوع فلزات گرانبها، چه در گروه عناصر نادر و کمیاب قرار بگیرد و چه از نوع عناصری که به وفور یافته می‌شود، بخشی جالب توجه در دنیای امروز را به خود اختصاص داده است.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، معدن و صنایع معدنی به شکل‌گیری بازاری گسترده در سطح جهان منجر شده است و شرکت‌های غول معدنی را برپا کرده که بیشتر آنها در اروپای غربی و امریکای شمالی پا گرفته‌اند و در بسیاری از کشورهای آسیایی، افریقایی و امریکای لاتین به اکتشاف و استخراج مواد معدنی مشغولند. این غول‌ها به دنبال یافتن بازار مناسب برای محصولات خود بین کشورهای مصرف‌کننده‌ای هستند که اقتصادهای برتری مانند چین و ایالات متحده، جایگاه ویژه‌ای در میان آنها دارند.

گاه بازار پررونق و تقاضا برای مواد معدنی بالاست که سودهای سرشاری را عاید این شرکت‌ها می‌کند و گاه آنچنان در رکود به سر می‌برد که غول‌های معدنی را به کاهش حجم تولید، کاهش شمار نیروی انسانی و تعطیل کردن واحدهای تولیدی وامی‌دارد. در این بین آنچه بیشتر زمینه‌ساز رونق و رکود است، سیاست‌های دولت‌ها در سطح جهان است.

فقط تجارت نیست. اکتشاف تا بهره‌برداری از مواد معدنی، دنیای علم را هم از خود متاثر کرده و در سراسر جهان دانشکده‌های معدنی شکل گرفته که رتبه‌بندی آنها بخشی از فعالیت موسسه‌های علمی را به خود اختصاص داده است. سالانه همایش‌ها و نمایشگاه‌های گوناگونی در سراسر جهان برپا می‌شود که جنبه علمی یا تجاری دارد و به گردهم آمدن دانشجویان و استادان علوم معدنی و تاجران مواد معدنی و صنایع وابسته به آن در نقطه‌ای از جهان می‌انجامد. در این بین دنیای فناوری‌های مربوط به استحصال مواد معدنی هم حال و هوای خود را دارد.

پدیده‌ای همانند استخراج معادن نه تنها از ابعاد اقتصادی دنیای امروز تاثیر پذیرفته بلکه حالا دیگر ابعاد اجتماعی هم دارد. شرکت‌های معدنی این روزها با مسئولیت‌های اجتماعی روبه‌رو هستند و در کنار درآمدزایی که دغدغه اصلی آنهاست، باید به ابعاد انسانی قضیه نیز توجه کنند در واقع دامنه فعالیت‌های آنها به قدری گسترده شده که حتی آنهایی هم که سروکاری با شرکت‌ها معدنی ندارند، از آن تاثیر می‌پذیرند. اینها بیشتر بومیان مناطقی هستند که سایت‌های استخراج مواد معدنی را به عنوان پدیده‌ای نوظهور در میان خود می‌پذیرند.

گروهی از مردمان این سیاره هم هستند که روی خوشی به فعالیت‌های معدنی نشان نمی‌دهند و گاه آن قدر قدرت می‌گیرند که می‌توانند سد راه آن شوند. اینها خود را طرفداران محیط زیستی می‌دانند که فعالیت‌های معدنی بدون اغراق برای آن آسیب‌زاست. به ویژه اگر این فعالیت معدنی غیرقانونی باشد یا قوانین، آنچنان که باید وضع و اعمال نشود، آن وقت نه تنها جان طبیعت که جان انسان‌ها هم از آسیب‌‌های آن مصون نیست.

و در نهایت و در ابعاد پیشرفته‌‌تر، شرکت‌های معدنی در راستای آنچه خود تعهدات اجتماعی می‌نامند به پدیده‌هایی نو در جهان امروز واکنش نشان می‌دهند؛ از جمله افزایش نیروی انسانی زن و استقبال از رشد شمار این جنس در دنیایی که تا حد زیادی مردانه است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی