رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

اقتصاد، ریشه اصلی بحران آب
مدیر عامل شرکت اب منطقه ای تهران؛

صنعت آب ورشکسته است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران صنعت آب در کشور را ورشکسته توصیف کرد و گفت: واقعی نبودن قیمت آب موجب شده مردم تلاشی برای مدیریت مصرف نکنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران صنعت آب در کشور را ورشکسته توصیف کرد و گفت: واقعی نبودن قیمت آب موجب شده مردم تلاشی برای مدیریت مصرف نکنند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از  مهر، محمدرضا بختیاری در نشست خبری با بیان اینکه  طی ٢٥ روزی که از سال آبی می گذرد شاهد ٢١میلی متر بارندگی در شهر تهران بودیم، اظهار کرد: این در حالی است که طی ٤٠ سال گذشته، متوسط حجم بارندگی در پایتخت ٧میلی متر بوده است. به عبارتی در بخش بارندگی در پایتخت شاهد رشد٣٠٠درصدی در ٤٠سال بوده ایم.

وی با اعلام اینکه متوسط بارش کشوری در مهرماه سال جاری معادل ٧میلی متر بوده است، ادامه داد:در حال حاضر ٧٦٧میلیون مترمکعب در مخازن پنج سد کشور ذخیره آبی وجود دارد.

طبق گفته این مقام مسوول از ١٥٠٠حلقه چاه غیر مجازی که باید طبق برنامه مسدود می شد، ٦٠٠حلقه مسدود شده است که در ادامه نیز بصورت هفتگی اقدام به مسدود کردن ٥٠ تا ٦٠حلقه چاه می کنیم.

گفتنی است طی ٢سال آینده چاه های غیرمجاز تهران که اغلب کم عمق بوده و به سفره های آب زیرزمینی آسیب نمی زنند، پروانه دار می شوند.

بختیاری با اشاره به اینکه متوسط بارش در استان تهران ۲۸۰ میلی متر است، گفت: سال گذشته شاهد بارش ۳۰۰ میلی متری در تهران بودیم که پیش بینی می شود سال جاری نیز همین میزان بارش را تجربه کنیم. بنابراین می توان گفت در صورت رعایت مصرف کنندگان در سال جاری شاهد تنش آبی نخواهیم بود.

وی همچنین با بیان اینکه در تهران برخلاف سایر مناطق بیشترین مصرف آب در بخش شرب مصرف می شود، تصریح کرد: مصرف آب شرب تهران درسال ۹۵ معادل یک میلیارد و ۵۰ میلیون متر مکعب است که از این میزان ۷۸۰ میلیون متر مکعب آن از طریق سدها و ۲۷۰ میلیون متر مکعب آن از منابع آب زیرزمینی تامین شده است. به این ترتیب می توان گفت ۷۵ درصد آب شرب تهران از طریق سدها و ۲۵ درصد آن از منابع آب زیرزمینی مهیا شده که این نسبت در حالت نرمال ۷۰ درصد از سدها و ۳۰ درصد از منابع آب زیرزمینی است.

بر اساس گفته های این مقام مسئول با توجه به اینکه اوضاع مالی دولت در بخش پروژه های عمرانی مطلوب نیست، بودجه این شرکت در سال ۹۶ معادل ۲۲۰ میلیارد تومان بوده است که تنها از ۳۰ تا ۳۵ درصد آن در قالب اسناد مناقصه استفاده کرده ایم.

گفتنی است درآمد این شرکت ۱۸۵ میلیارد تومان بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با اعلام اینکه طی ۵ ماه آینده تمام مسئولیت هایی که ذیل سیاست های اقتصاد مقاومتی به این شرکت محول شده است به پایان می رسد، ادامه داد: طبق برنامه تاکنون ۶۰۰ چاه غیرمجاز را مسدود کرده ایم که از همین طریق توانسته ایم در مصرف آب ۲۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی کنیم این در حالی است که به طور کلی در تهران ۴۸ هزار حلقه چاه وجود دارد که از این میزان ۳۵ هزار حلقه آن غیرمجاز است که میزان برداشت از آن ۲۱۰ میلیون متر مکعب تخمین زده می شود و ۱۳ هزار حلقه چاه مجاز نیز وجود دارد که میزان برداشت ما از آن حدود ۲ میلیارد و ۱۵۰ میلیون متر مکعب است.

صنعت آب ورشکسته است/قیمت آب غیرواقعی است

وی با بیان اینکه به اینکه صنعت آب یک صنعت ورشکسته است و بیشترین آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، گفت: قیمت آب در بخش کشاورزی بسیار پایین و در حد مجانی است.

وی توضیح داد: متوسط هزینه تولید هر مترمکعب آب خام یک هزار تومان است در حالی که همین آب تولیدی را به شرکت آب و فاضلاب تهران به قیمت هر مترمکعب ۶۰ تومان می فروشیم و درنهایت شرکت آب و فاضلاب نیز این آب را به ۴۰۰ تومان می‌فروشد، در حالی که برای شرکت آب و فاضلاب نیز هر مترمکعب ۱۵۰۰ تومان هزینه دارد.

بختیاری با اشاره به اینکه امسال قیمت فروش آب خام به شرکت آب و فاضلاب ۱۵درصد افزایش یافته است، گفت: دولت ۲۰ درصد قیمت تمام شده آب را از مردم دریافت می‌کند، بنابراین می‌توان گفت آب ارزش واقعی خود را ندارد، به همین دلیل، مردم توجهی به هزینه ایجاد شده برای تولید آب ندارند و تلاشی هم برای مدیریت مصرف از خود نشان نمی‌دهند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی