رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

دلایل عدم وجود فرصت‌های شغلی پایدار برای تکنسین‌های ساختمانی

نشست مشترک رئیس شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور با اعضای هیات مدیره سازمان نظام کاردانی کشور باهدف ایجاد تعامل بین این دو صنف و نیز راهکارهای هم‌اندیشی برای حضور کاردان‌ها در عرصه صنعت ساختمان در دفتر شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان برگزار شد.

نشست مشترک رئیس شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور با اعضای هیات مدیره سازمان نظام کاردانی کشور باهدف ایجاد تعامل بین این دو صنف و نیز راهکارهای هم‌اندیشی برای حضور کاردان‌ها در عرصه صنعت ساختمان در دفتر شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان برگزار شد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صما در جریان برگزاری این نشست، داراب صفری-رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور با اشاره به تعامل مطلوب شورای مرکزی نظام‌مهندسی با سازمان نظام کاردانی از تدابیر فرج‌الله رجبی به‌منظور فراهم کردن زمینه حضور فعال کاردان‌های فنی ساختمان در عرصه ساخت‌وساز خبر داد و گفت: مقرر شد رئیس شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی کشور با ابلاغ ‌نامه‌ای به روسای سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان، از آنها درخواست نماید تا ضمن برگزاری جلسه مشترک با روسای سازمان‌های نظام کاردانی ساختمان، راهکارهای لازم برای حضور فعال‌تر کاردان‌ها در عرصه ساخت‌وساز را مهیا کنند.

صفری ضمن اعلام این خبر درعین‌حال به تشریح مهم‌ترین دلایل کنار گذاشته شدن کاردان‌ها از نظام ساخت‌وساز و دلایل فقدان فرصت‌های شغلی پایدار برای این قشر تاکید و بر سه عامل اصلی اشاره کرد و گفت: رکود ساخت‌وساز، افزایش تعداد مهندسان و نیز غفلت از جایگاه کاردان‌ها در عرصه ساخت‌وساز سه عامل اصلی مغفول ماندن به کارگیری کاردان‌ها در صنعت ساختمان است.

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور درعین‌حال با اشاره به ضرورت بهره‌گیری از کاردان‌های فنی در عرصه صنعت ساختمان به‌منظور تکمیل زنجیره ساخت‌وساز به‌ویژه در حوزه نظارت و اجرا به تبعات غفلت از به کارگیری این قشر در صنعت مذکور اشاره کرد و کاهش میانگین عمر مفید ساختمان‌ها را از پیامدهای کمرنگ شدن حضور کاردان‌ها در عرصه صنعت ساخت‌وساز ارزیابی کرد.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان یکی از دلایل کاهش تعداد کاردان‌ها را به دلیل عدم ارجاع کار به آنها گرایش آنها به سمت اخذ مدرک کارشناسی عنوان کرد و گفت: بسیاری از کاردان‌ها برای اینکه در صحنه ساخت‌وساز به کار گرفته شوند ناگزیر شده‌اند که از مقطع کاردانی به کارشناسی سوق پیدا کنند که در نتیجه این امر آمار کاردان‌ها روز به روز در حال کاهش است و از طرفی تعداد مهندسان در مقایسه با تعداد کاردان‌ها با سرعت زیادی در حال افزایش است.

صفری با یادآوری این موضوع که صنعت‌ساختمان نیازمند تخصص و به کارگیری همه نیروهای اجرایی ماهر و متخصص و کارآمد از جمله مهندس، کاردان فنی و کارگر ماهر است تاکید کرد: غفلت از به کارگیری نیروهای متخصص و ماهر در صنعت ساختمان باعث خواهد شد که شاهد تولید ساختمان‌های با کیفیت پایین و با عمر مفید کم‌تر باشیم.

وی درعین‌حال تاکید کرد: برای اینکه عمر مفید ساختمان‌ها افزایش یابد و نیز ساختمان‌ها در برابر زلزله مقاوم باشند در کنار مصالح مرغوب باید تمامی حلقه‌های ساخت‌وساز در این صنعت حضور داشته باشند.

رییس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان در پایان از حمایت و اهتمام ریاست شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور به‌منظور حضور فعال کاردان‌ها در عرصه ساخت‌وساز تشکر و قدردانی کردند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی