رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 17 April

آخرین خبرها از سرانجام ساختمان شیشه ای
سرپرست وزارت نیرو اعلام کرد:

آخرین خبرها از سرانجام ساختمان شیشه ای

سرپرست وزارت نیرو از احتمال معرفی اردکانیان به عنوان گزینه احتمالی برای وزارت نیرو خبر داد.

سرپرست وزارت نیرو از احتمال معرفی اردکانیان به عنوان گزینه احتمالی برای وزارت نیرو در ساختمان شیشه ای  خبر داد.

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از ایسنا، ستار محمودی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، درخصوص تعیین تکلیف وزیر نیرو، گفت: با آقای دکتر اردکانیان صحبت هایی شده است.

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از برق نیوز رضا اردکانیان که بعنوان گزینه نهایی روحانی برای معرفی به مجلس انتخاب شده است این روزها در حال برگزاری جلسات مختلف با بخش های مختلف فعالان دولتی و خصوصی صنعت آب و برق است و بصورت کلی در ساختمان اصلی وزارت نیرو مستقر شده است.

گزینه پیشنهادی نیرو چند روزی است که در ساختمان نیایش وزارت نیرو مستقر شده و رایزنی های فشرده و جلسات مختلفی را با اعضای وزارت نیرو و مدیران ارشد آن  برگزار کرده است.
استقرار اردکانیان در وزارت نیرو موجب شده تا این روزها طبقات ۱۲ و ۱۳ وزارت نیرو نیز بیش از همیشه محل رفت آمد مدیران و فعالان حوزه آب و برق باشد.
اردکانیان که تجربه تلخ عدم رای اعتماد به بیطرف را دیده است تیمی منسجم را برای رایزنی ها و جلسات مختلف با نمایندگان مجلس شورای اسلامی چیده و در حال تقویت آن است. جواد امام یکی از نزدیکان بیطرف و اردکانیان این سری نیز این ماموریت را بر عهده دارد.
اصلاح طلبان که نمی خواهند تجربه شکست بیطرف در مجلس را دوباره تجربه کنند به شدت در حال رایزنی و پیگیری برای رای اعتماد اردکانیان هستند ودر این خصوص نیز تیم مشاوره ای بیطرف وی را همراهی می کند.
وی تاکنون روی مسئله آب متمرکز بوده و در خصوص برق برنامه مشخصی ارائه نکرده است. جلسه وی با اعضای هیات مدیره سندیکای صنعت برق را می توان مهمترین جلسه وزیر پیشنهادی نیرو با صنعت برقی ها دانست.
علاوه بر این طی چند روز گذشته با مدیران ارشد صنعت برق جلساتی را برگزار کرده و از آنها در خصوص مشکلات و چالش های این صنعت سوال کرده و راهکارهای عملیاتی آنها را خواسته است.
اردکانیان بخاطر ۱۵ سالی که خارج از ایران بوده از مباحث و جزئیات و چالش های وزارت نیرو به ویژه صنعت برق اطلاعی نداشته و به همین دلیل هم تیم برقی و مشاوران برقی بیطرف وی را همراهی می کنند.برای همین است که از حالا نیز گمانه زنی های برای معاونت برق و انرژی در محافل غیررسمی مطرح می شود.
بحران آب در کشور و استانی نگاه کردن به این حوزه موجب شده تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این خصوص بیش از صنعت برق حساس بوده و اکثر مطالبات و پرسش های آنها در حوزه آب باشد لذ اردکانیان عملا در بخش برق نگرانی چندانی در مجلس ندارد و این روزها بیشتر در موضوع آب متمرکز شده است.
خیلی از ایراداتی که به بیطرف گرفته می شد را خود اردکانیان در زمان وی اجرا و پیاده سازی کرده است و باید دید اردکانیان می تواند هجمه های ناشی از اعتراضات این حوزه را پاسخ دهد یا نه.
با آنکه اردکانیان کاریزمای بیطرف ندارد ولی به نظر می رسد با قدرت و اهمیت بیشتری پیگیر مسائل و چالش های نمایندگان مجلس است. بخشی از ایراداتی که نمایندگان مجلس به بیطرف داشتند یزدی بودن وی برای اصرار بر انتقال آب به مرکز کشور، سدسازی بی برنامه و شور شدن گتوند، عدم پایبندی به خواسته های آنها در عزل و نصب مدیران و … بوده است.
ایراداتی که اردکانیان اصلاح طلب هم باید به آنها پاسخ دهد. بر اساس اظهار نظرهای مقامات دولت دوازدهم به زودی اردکانیان به مجلس معرفی می شود.
بی وزیر ماندن وزارتخانه زیربنایی و خدماتی وزارت نیرو در این مدت موجب بروز چالش ها و مشکلات متعددی شده است و علاوه بر این فعالیت های سرمایه گذاری و اقتصادی بخش خصوصی را مختل کرده است.

برای صنعت برقی ها دو معاونت امور برق و انرژی  و ساتبا بیش از بقیه اهمیت دارد و تا مشخص نشدن وزیر نیرو در این حوزه ها برای سرمایه گذاری با تردید نگاه می شود.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: با توجه به سابقه کاری اردکانیان در حوزه آب به نظر می‌رسد که وی مهم‌ترین مسئله در زمینه مدیریت خود را بحث ایجاد تعادل بین منابع و مصارف در نظر بگیرد.

رحیم میدانی امروز در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی آب در نشستی خبری در پاسخ به سوال مبنی بر عملکرد اردکانیان در وزارت نیرو گفت: قطعا وی به پشتوانه منابع علمی به دنبال مدیریت آب کشور خواهد بود و قطعا تعادل بین منابع و مصارف آب از مهم‌ترین برنامه‌ریزی‌های وی در دوران وزارت خواهد شد.

وی ادامه داد: به اعتقاد بنده اردکانیان سیاستی مبنی بر سدسازی برای رفع بحران آب ندارد و باید به این مسئله نیز توجه کرد که پشتوانه اصلی وی منابع علمی است. لذا از هیچ یک از منابع علمی نمی‌توان انتظار داشت که طرح تعادل‌بخشی را کنار بگذارند.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با بیان اینکه انتظار می‌رود اردکانیان بر اساس منابع علمی در حوزه وزارت نیرو فعالیت کند، بیان کرد: اگر وزیری رویکردهایش غیر از رویکردهای دولت یازدهم در چهار سال اخیر باشد، بنده قطعا با وی فعالیت نخواهم کرد.

میدانی تصریح کرد: قطعا سدسازی می‌تواند در شرایطی خاص در مدیریت منابع آب کارساز باشد اما باید تمام تصمیماتی که در این حوزه اتخاذ می‌شود با حساب و کتاب صورت گیرد. اعتقاد من این است که اردکانیان در این زمینه فعالیت خوبی خواهد داشت. لذا امیدوارم که با حمایت نمایندگان مجلس وارد وزارت نیرو شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در این مدت جلسه‌ای بین شما و اردکانیان برگزار شده است، گفت: تاکنون صحبت‌های زیادی با اردکانیان برای حل مشکلات بحران آب در کشور صورت گرفته و تعاملات خوبی را با وی داشته‌ایم به همین دلیل پیش‌بینی می‌کنیم که اردکانیان بتواند فعالیت خوبی را در وزارت نیرو داشته باشد.

پروژه‌های انتقال آب نیازمند مطالعه

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا درباره طرح‌های انتقال آب و اینکه آیا وزارت نیرو ناگزیر به انتقال آب است، گفت: در شرایط فعلی لازم است که پروژه‌های انتقال آب مطالعه و در نهایت اجرایی شود. چرا که ایران طبیعت خاصی دارد که برای تامین آب نیازمند انتقال آب هستیم.

میدانی با بیان اینکه در ایران منطقه‌ای به نام صلات مرکزی وجود دارد که نزدیک به ۴۵ درصد جمعیت کشور در این منطقه زندگی می‌کنند، اظهار کرد: در این شرایط یا باید جمعیت را به جای دیگر انتقال داد و یا اینکه به دنبال اجرای طرح‌های انتقال آب بود.

وی تصریح کرد: رئیس جمهور در سال ۱۳۹۳ حجت را تمام کرد و گفت: انتقال حوزه به حوزه با هدف آب شرب می‌تواند صورت گیرد. البته باید به این مسئله توجه کرد که این حساسیت‌ها برای انتقال آب از دریا نیست و حساسیت بیشتر در زمینه انتقال آب از یک استان به استان دیگر است و همان طور که ما از کشورهای بالاتر انتظار داریم که برای تامین نیازهای حیاتی ما کمک کنند، صحیح نیست که استانی برای انتقال آب به استانی دیگر ناراضی باشد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با بیان اینکه انتقال آب باید به حداقل برسد، بیان کرد: ایران ناگزیر به انتقال آب است اما باید در اجرای این مسئله به مسائل زیست‌محیطی توجه کند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی