رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

انشعاب‌های آب غیرمجاز کشور مجاز می‌شوند

معاون راهبردی و نظارت بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: بر اساس قانونی که مجلس تصویب کرده، افرادی که انشعاب غیرمجاز دارند، می‌توانند با مراجعه به شرکت‌های آب و فاضلاب بنابر ضوابطی نسبت به مجاز کردن انشعاب خود اقدام کنند.

معاون راهبردی و نظارت بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: بر اساس قانونی که مجلس تصویب کرده، افرادی که انشعاب غیرمجاز دارند، می‌توانند با مراجعه به شرکت‌های آب و فاضلاب بنابر ضوابطی نسبت به مجاز کردن انشعاب خود اقدام کنند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایسنا، شاهین پاکروح امروز در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی آب در نشستی خبری با بیان اینکه نزدیک ۳۰۰ هزار انشعاب غیرمجاز در کشور وجود دارد، اظهار کرد: به طور کلی ۲۳ میلیون انشعاب مجاز در کشور داریم که تعداد انشعاب‌های غیرمجاز در قیاس با انشعابات مجاز بسیار ناچیز است.

وی ادامه داد: مشترکان می‌توانند با پرداخت آب بها و رعایت قوانینی نسبت به مجاز کردن انشعاب  خود اقدام کنند. حتی مشترکانی که پروانه نداشته باشند، به صورت موقت برای آنها تفاهم‌نامه انشعاب مجاز صادر می‌شود.

معاون راهبردی و نظارت بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه سهم ما در کشور در مصارف آب شرب معادل ۷ درصد است، بیان کرد: در موضوع تامین آب شرب شهرها و روستاها به لحاظ کمی دغدغه‌ای نداریم و حتی اگر برخی از طرح‌ها به بهره‌برداری برسد، می‌توانیم به راحتی آب را به تمام بخش‌های کشور برسانیم اما باید به این مسئله توجه کرد که برای اجرایی کردن این امر ملاحظاتی در کشور وجود دارد.

پاکروح در خصوص وضعیت کیفیت آب شرب نیز گفت: برای پایداری کیفیت آب تهران اقدامات متعددی انجام شده و با توجه به این که بخش عمده‌ای از آب تهران، از آب‌های سطحی تامین می‌شود، می‌توان گفت که وضعیت کیفیت آب تهران شرایط مناسبی دارد.

وی ادامه داد: به منظور پایدارسازی کیفیت آب تهران در داخل شبکه با اجرای پروژه‌هایی نسبت به اصلاح شبکه برای توزیع آب یکنواخت در تمام مناطق تهران اقداماتی را انجام داده‌ایم تا تمام مناطق از آب با کیفیت یکسان بهره‌مند شوند.

معاون راهبردی و نظارت بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب کشور در خصوص فرسودگی‌ شبکه‌های توزیع گفت: فرسودگی شبکه می‌تواند اختلالاتی را در کیفیت آب ایجاد کند اما تمام هدف ما این است که با اجرای برنامه‌هایی این اختلالات را به صفر برسانیم و برای این منظور در شبکه‌های آب سنسورهای کمی و کیفی وضع کرده‌ایم.

پاکروح با اشاره به سال آبی ۹۶ و ۹۵ تاکید کرد: در حال حاضر بخش قابل توجهی از کشور در اقلیم گرم و خشک قرار دارد که مسئله خشکسالی نیز در این میان مشکلاتی را برای تامین آب به وجود آورده است.

به گفته وی، ما در موضوع خشکسالی با دو پدیده روبرو هستیم چرا که سال‌ گذشته میزان بارندگی ها به ۲۳۰ میلی‌متر کاهش یافت که این مسئله بیانگر کاهش سه درصدی در درازمدت و کاهش پنج درصدی نسبت به سال گذشته است.

معاون راهبردی و نظارت بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه در شش حوزه اصلی کشور بارندگی به صورت متفاوت می‌بارد، گفت: سال گذشته وضعیت بارندگی در دو حوزه مناسب و در چهار حوزه دیگر با کاهش ۲۸ تا ۳۰ درصدی روبرو بود.

پاکروح سرانه آب در کشور را ۱۳۰۰ مترمکعب برای هر نفر در سال دانست و افزود: در ایران دیگر با پدیده‌ای به نام خشکسالی روبرو نیستیم چرا که خشکسالی به عنوان یک واقعیت در کشور نهادینه شده است. لذا برای کاهش تنش آبی و به حداقل رساندن این مسئله نیازمند اجرای کارهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری متعددی هستیم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی