رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

اولویت‌های جدید شرکت ملی پالایش و پخش

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی مذاکره با صندوق توسعه ملی، رفع مشکل فروش نفت کوره، افزایش سهم برندینگ، توزیع بنزین یورو ۴ و تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را از اولویت‌های این شرکت اعلام کرد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی مذاکره با صندوق توسعه ملی، رفع مشکل فروش نفت کوره، افزایش سهم برندینگ، توزیع بنزین یورو ۴ و تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را از اولویت‌های این شرکت اعلام کرد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا، علیرضا صادق‌آبادی در مراسم معارفه مدیرعامل جدید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در مورد اولویت‌های این شرکت، گفت: نخستین اولویت اتمام هر سه فاز پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس است. با به مدار آمدن این پروژه بار روانی در مورد بنزین در کشور برداشته می‌شود.

صادق‌آبادی اظهار کرد: اولویت دیگر ایجاد فضای مناسب برای مشارکت بخش‌خصوصی است. دولت نباید در هیچ زمینه‌ای با بخش‌خصوصی رقابت کند و باید تصدی دولت در شرکت ملی پالایش و پخش را کاهش دهیم.

وی با اشاره به طرح برندینگ، گفت: طرح برندینگ زمانی موفق می‌شود که پالایشگاه‌ها هم در آن دخیل باشند، به عبارت دیگر برای افزایش سهم برندینگ در توزیع سوخت پالایشگاه‌ها باید سهیم باشند تا حجم زیادی از توزیع فرآورده با کمک پالایشگاه‌ها انجام شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در ادامه در مورد چالش‌های پیش‌روی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، افزود: از سال ۲۰۲۰ فروش نفت کوره با این کیفیت برای ما سخت خواهد شد. باید واحدهای لازم را برای رفع این موضوع راه‌اندازی کنیم که بسیار سرمایه‌بر هستند.

از سوی دیگر مدت زمانی که نیاز داریم به سال ۲۰۲۰ نخواهد رسید. صادق‌آبادی ادامه داد: برای این چالش باید تلفیقی از نفت کوره، نفت خام و فرآورده فراهم شود و در کوتاه مدت اجرا شود.

البته باید بررسی کنیم که امکان اجرای این طرح وجود دارد یا خیر. وی در ادامه اظهار کرد: اگر حدود ۲۰ میلیارد دلار پروژه در نوسازی پالایشگاه‌ها وجود داشته باشد، هیچ کدام از سهامداران بخش‌خصوصی و عمومی نمی‌توانند آن را تامین کنند.

اگر می‌خواهیم در کشور توسعه‌ ایجاد کنیم باید با صندوق توسعه ملی وارد مذاکره شویم که این صندوق به جای اینکه خرید خارجی را تامین مالی کند، بخشی از سهم داخل را تامین مالی کند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی