رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

خرید لیزینگی تاسیسات LNG شناور از شرکت نروژی

ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ دارنده ذخایر گازی جهان، در حال حاضر با مشکلاتی در زمینه صادرات گاز مواجه است که به نظر می‌رسد بخشی از آن با امضای قرارداد FLNG با نروژ مرتفع خواهد شد.

ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ دارنده ذخایر گازی جهان، در حال حاضر با مشکلاتی در زمینه صادرات گاز مواجه است که به نظر می‌رسد بخشی از آن با امضای قرارداد FLNG با نروژ مرتفع خواهد شد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از اخبار انرژی، ایران به‌طور مستمر در حال افزایش تولید گاز خود است و قصد دارد حجم تولید گاز را تا پایان سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ به یک میلیارد مترمکعب در روز افزایش دهد. با این حال ایران ۸ درصد از گاز تولیدی خود را صادر کرده که بخش اعظم آن نیز به ترکیه می‌رود.

ایران تمایل دارد از طریق تبدیل گاز طبیعی به گاز طبیعی مایع‌شده به نقاط دوردست در بازارهای اروپایی صادر کند؛ اما هنوز قراردادی برای ساخت تاسیسات تبدیل گاز طبیعی به گاز مایع ساخته نشده است، تنها پروژه تولید LNG در ایران با حدود ۵۲ درصد پیشرفت کار ۸ تا ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای تکمیل نیاز دارد و مذاکرات در این زمینه با طرف‌های خارجی هنوز به نتیجه نرسیده است.

تاکنون ایران با شرکت کوگاز کره جنوبی و سازمان ملی انرژی چین، تفاهم‌نامه توسعه پروژه‌های LNG در ایران را امضا کرده است؛ اما مذاکره درباره خرید یا ساخت کشتی‌های حامل LNG که طی ماه‌های گذشته بین ایران و برخی طرف‌های خارجی اجرایی شد، به نتیجه نرسیده است. مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در حال حاضر اعلام کرده است که اولین قرارداد تولید کشتی‌های حامل LNG موسوم به FLNG در آینده نزدیک با نروژی امضا می‌شود.

وی نامی از شرکت نروژی نبرد؛ اما سال گذشته میلادی خبرهایی از مذاکرات بین ایران و شرکت‌های گلار و هملا نروژ منتشر شد. شرکت گلار بزرگ‌ترین دارندگان ناوگان FLNG در جهان است و شرکت هملا می‌تواند کشتی FLNG را به‌صورت لیزینگی در اختیار ایران قرار دهد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی