رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

افزایش صادرات 25 درصدی برق

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از افزایش ۲۵ درصدی صادرات برق در ۶ ماه نخست امسال نسبت به دوره مشابه پارسال خبر داد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از افزایش ۲۵ درصدی صادرات برق در ۶ ماه نخست امسال نسبت به دوره مشابه پارسال خبر داد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از  ایرنا، «هوشنگ فلاحتیان» امروز یکشنبه افزود: در ۶ ماه نخست پارسال، چهار میلیون و ۱۴۶ هزار کیلووات ساعت برق به کشورهای دیگر صادر شد اما این رقم در نیمه نخست امسال بیش از یک میلیون کیلووات ساعت افزایش یافت و به پنج میلیون و ۱۶۲ هزار مگاوات رسید.

وی ادامه داد: ایران با هفت کشور ارمنستان، جمهوری آذربایجان، ترکیه، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان و عراق و همچنین جمهوری خودمختار نخجوان مبادله برق دارد که در این میان به ترکیه، عراق، پاکستان و افغانستان فقط برق صادر می کند.

معاون وزیر نیرو در مورد دریافت مطالبات ایران از عراق گفت: عراق بخشی از مطالبات ایران را در چند مرحله پرداخت کرده و باقیمانده مطالبات را نیز به مرور پرداخت خواهد کرد.

گزارش های وزارت نیرو حاکی از این است که درآمد حاصل از صادرات برق در دولت یازدهم (ازشهریور ۱۳۹۲ تا پایان سه ماهه نخست ۱۳۹۶) با وجود افزایش مصرف داخلی، رشد کرد و به سه میلیارد و ۳۷۳ میلیون دلار رسید.

در دولت یازدهم، ۴۰ میلیارد و ۱۲۰ میلیون کیلووات ساعت برق به کشورهای همجوار شامل جمهوری آذربایجان، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، ارمنستان، ترکیه و عراق صادر شد.

میزان صادرات برق در سال های پایانی فعالیت دولت دهم هشت میلیارد کیلووات ساعت و درآمد سالیانه حاصل از آن نزدیک به ۸۰۰میلیون دلار اعلام شده بود.

افزایش صادرات برق ایران در دولت یازدهم در شرایطی محقق شد که مصرف بخش خانگی به دلیل افزایش دما با روندی صعودی همراه بود؛ البته ایران با برخی کشورهای همسایه مبادله برقی دارد؛ به این معنی که در کنار صادرات، در برخی فصل ها و ساعت های شبانه روز از کشورهایی مانند ارمنستان و ترکمنستان برق وارد می کند.

با افزایش ظرفیت نیروگاهی و همچنین خطوط انتقال از سال ۱۳۹۲ تاکنون، ظرفیت صادرات‌برق ایران نیز افزایش یافته است؛ از آغاز فعالیت دولت یازدهم تا امروز، ۵۴ واحد نیروگاهی جدید به بهره برداری رسید و ظرفیت نیروگاه های کشور با افزایشی هشت هزار مگاواتی به ۷۷ هزار مگاوات رسید.

همچنین در این مدت ۲ هزار و ۴۳۳ کیلومتر خط انتقال و سه هزار و ۱۳۳ کیلومتر خط فوق توزیع در کشور به بهره برداری رسید و به همین ترتیب، قابلیت صادرات انرژی الکتریکی افزایش یافت.

وزارت نیرو «تبدیل ایران به مرکز راهبردی برق منطقه» را به عنوان یک چشم انداز در نظر گرفته و برای گسترش مبادلات الکتریکی برون مرزی، ارتباط با روسیه، تاجیکستان و کشورهای جنوب خلیج فارس را در دست بررسی، مطالعه و اقدام قرار داده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی