رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

اجرای طرح نگهداری تاسیسات گازی ساختمان در خراسان رضوی

مدیر دفتر گاز سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی گفت: در اجرای مبحث ۲۲ قانون مقررات ملی ساختمان برای نخستین بار در کشور طرح مراقبت و نگهداری تاسیسات گاز ساختمان در این استان عملیاتی شد.

مدیر دفتر گاز سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی گفت: در اجرای مبحث ۲۲ قانون مقررات ملی ساختمان برای نخستین بار در کشور طرح مراقبت و نگهداری تاسیسات گاز ساختمان در این استان عملیاتی شد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از ایرنا سیدمجید تقوی روز یکشنبه، هدف اجرای این مبحث را ایمنی و پیشگیری از حوادث ناشی از گاز در منازل و به حداقل رساندن مرگ های خاموش عنوان کرد.

به گفته وی این قانون از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با همکاری معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، اداره کل راه و شهرسازی و شرکت گاز به اجرا درآمده است.

او گفت: مالکان ساختمان برای اجرای طرح مراقبت و نگهداری از تاسیسات گازی منازل قبل از تزریق گاز شبکه به واحدهای مسکونی، فرمهای تعهد این طرح را دریافت کرده و متعهد می شوند شخص واجد شرایطی را به عنوان مسئول نگهداری ساختمان معرفی کنند.

مدیر گاز سازمان نظام مهندسی ساختمان استان افزود: مسئول نگهداری ساختمان موظف است با بازرسان حقیقی یا حقوقی گاز قرارداد بازرسی منعقد کند و بازرس موظف است هر ۲ سال یک بار از شبکه لوله کشی و تاسیسات گاز شامل دودکش ها، دریچه های تأمین هوا، وسایل گاز سوز ثابت و فصلی، شیلنگها، شمارشگر و شیرآلات بازدید و بعد از رفع اشکال تاییدیه صادر کند.

تقوی گفت: این طرح ابتدا در ساختمان های بلندمرتبه با مصرف ۱۶۰ متر مکعب گاز در ساعت آغاز شده و به تدریج دیگر ساختمان ها را نیز دربرمی گیرد.

او گفت: سال گذشته ۳۹ نفر بر اثر نشت گاز خانگی در استان خراسان رضوی جان باختند که بیشترین مرگ و میر ناشی از حوادث گازی، به علت مسدود بودن دودکش ها روی داده بود.

وی افزود: سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه و بیقراری، تهوع و استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد، کاهش قدرت دید، خواب آلودگی شدید و کاهش قدرت عضلانی از جمله علائم اولیه مسمومیت با گاز منوکسید کربن است.

تاکنون ۲ میلیون و ۵۷ هزار و ۵۶۸ فقره اشتراک گاز در استان خراسان رضوی واگذار شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی