رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

تقاضا برای مس بالا می‌رود
نگاهی به بازار جهانی طلای سرخ؛

تقاضا برای مس بالا می‌رود

بررسی شرایط بازار خبر از ۳ عامل موثر بر قیمت مس دارد که این عوامل عبارت هستند از: کاهش تولید جهانی مس در نیمه نخست سال جاری، تقاضای مس چین که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال رشد ۵/ ۳ درصدی نسبت به سال گذشته داشته باشد و احتمال اجرایی شدن قانون منع استفاده از قراضه‌های مسی در چین که باعث کوچ تقاضای آن به محصولات جایگزین یعنی کنسانتره و کاتد مس می‌شود.

بررسی شرایط  بازار  خبر از ۳ عامل موثر بر قیمت مس دارد که این عوامل عبارت هستند از: کاهش تولید جهانی مس در نیمه نخست سال جاری، تقاضای مس چین که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال رشد ۵/ ۳ درصدی نسبت به سال گذشته داشته باشد و احتمال اجرایی شدن قانون منع استفاده از قراضه‌های مسی در چین که باعث کوچ تقاضای آن به محصولات جایگزین یعنی کنسانتره و کاتد مس می‌شود.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، در بازار بین‌المللی، قیمت مس تحت تاثیر محرک‌های گوناگونی است که تاثیر برخی بیشتر و اثر بعضی دیگر کمتر است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر کاهش تولید جهانی مس، تقاضای مس چین و احتمال قانون منع استفاده از قراضه‌های مسی در چین، از مهم‌ترین‌ علل موثر بر قیمت مس محسوب می‌شوند. البته، قیمت نفت و شاخص ارزش دلار نیز تاثیر اندکی بر نوسانات قیمت خواهند داشت.

آمار تولید جهانی، به‌عنوان مهم‌ترین‌ پارامتر مؤثر بر قیمت، عملا تا پایان سال جاری، نقش حمایتی خود را حفظ خواهد کرد. مطابق گزارش گروه بین‌المللی مطالعات مس از نیمه نخست سال جاری، تولید جهانی مس معدنی با کاهش ۲ درصدی نسبت به ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۶ همراه بود و تولید جهانی مس تصفیه شده نیز در همین دوره، عملا بدون تغییر باقی ماند.در مقابل، بررسی تقاضای جهانی مس تصفیه شده به‌ویژه از طرف چین، به‌عنوان مصرف‌کننده تقریبا نیمی از مس جهان، خبر از کاهش داشت.

بر اساس گزارش مذکور، مصرف مس تصفیه شده در چین طی ۶ ماه نخست سال جاری، افت ۴ درصدی داشت که با احتساب افزایش مصرف این فلز صنعتی در سایر کشورهای جهان نظیر هند، ژاپن و ایالات متحده آمریکا، مصرف جهانی آن به حدود ۲ درصد کاهش یافت. افت تقاضای مس تصفیه شده در چین، در حالی بود که نه‌تنها تولید این فلز در این دوره ۶ ماهه با رشد ۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بود، بلکه دولت چین، رشد اقتصادی ۹/ ۶ درصدی (بیش از هدف مطلوب) را گزارش کرد.

پیش‌بینی رشد تقاضای چین در فصل پایانی سال جاری، محرکی قوی برای رشد قیمت به حساب می‌آید. گفتنی است گروه بین‌المللی مطالعات مس، وضعیت بازار سال جاری و آتی را با کسری به ترتیب ۱۵۰ و ۱۷۰ هزار تنی مس تصفیه شده پیش‌بینی می‌کند.

برآورد تراز بازار نیمه نخست سال جاری نیز، به‌رغم افت تقاضای جهانی مس تصفیه شده، با کسری ۷۵ هزار تنی عرضه برآورد شد.

تمامی این برآوردها و پیش‌بینی‌ها تاکنون از عوامل حمایت رشد قیمت محسوب می‌شدند. برخی از تحلیلگران بازار، در تایید برآورد شرکت جیانگژی از بازار مصرف، پیش‌بینی کردند که تقاضای مس تصفیه شده چین در سال ۲۰۱۷، با رشد ۵/ ۳ درصدی نسبت به سال گذشته همراه خواهد بود.

علاوه بر عرضه و تقاضا، عامل مهم دیگری نیز از نقش پررنگی بر نوسانات قیمت مس برخوردار است. این عامل احتمال اجرای قانون ممنوعیت استفاده از قراضه مسی در چین است که توجه بسیاری از فعالان بازار را به خود جلب کرده است.

در صورت اجرایی شدن این قانون که احتمالا از ابتدای سال ۲۰۱۹ خواهد بود، بزرگ‌ترین‌ واردکننده قراضه و ضایعات مسی در جهان، با چالش بزرگی روبه‌رو خواهد شد.

به‌طور کلی، قیمت مس به رشد خود که از اواخر سال ۲۰۱۶ آغاز کرده ادامه خواهد داد و همچنان یکی از پرنوسان‌ترین بازارهای فلزات پایه به‌شمار خواهد رفت.

قیمت مس در این دوره، سطح مقاومتی ۶ هزار دلار بر تن که اثر روانی بر بازار داشت را شکست و همچنان به پیش تاخت.

در نهایت می‌توان ادعا کرد که قیمت مس، با توجه به شرایط بازار در اولین ماه از فصل پایانی سال جار ی،  حدود ۶ هزار و ۸۰۰ دلار بر تن باشد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی