رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

احتمال انحصار در تولید آلومینیوم

مدتی‌ست که بحث‌هایی در خصوص ایجاد انحصار در بازار تولید آلومینیوم کشور که ۵۰ درصد آن متعلق به شرکت آلومینیوم المهدی است با عرضه بلوکی سهام شرکت آلومینیوم ایران (فایرا) در فرابورس، شکل گرفته است.

مدتی‌ست که بحث‌هایی در خصوص ایجاد انحصار در بازار تولید آلومینیوم کشور که ۵۰ درصد آن متعلق به شرکت آلومینیوم المهدی است با عرضه بلوکی سهام شرکت آلومینیوم ایران (فایرا) در فرابورس، شکل گرفته است.

به گزارش گروه بانک و بیمه و بورس ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال در سال ۹۳ با حواشی فراوان به بخش خصوصی واگذار شد، نحوه واگذاری این غول تولید آلومینیوم کشور به قدری پر سر و صدا بود که حواشی آن تا به امروز نیز ادامه پیدا کرده و هر چند وقت یکبار نمایندگان مجلس یا تشکلهای مستقل مردم نهاد به جوانب پیدا و پنهان آن ورود می کنند.

در بازار تولید آلومینیوم دو واحد المهدی و ایرالکو حرف نخست را می زنند و به نوعی تولید در بازار را تقسیم کرده اند.

این در حالی است که در حال حاضر برخی منتقدان و نمایندگان مجلس نسبت به حذف شرکت ایرالکو و ایجاد انحصار در بازار آلومینیوم کشور هشدار داده اند.

بازگشایی نماد ایرالکو پس از ۲۲ ماه

موضوع از آن قرار است که بعد از بازگشایی نماد معاملاتی شرکت آلومینیوم ایران(فایرا) که از ۲۹ مهر ماه سال ۹۴ متوقف شده بود، طی هفته های اخیر با رشد قیمتی۱۷۲ درصدی بازگشایی شد و در روزهای آینده نیز قرار است سهام ۲۰ درصدی شرکت به صورت بلوکی عرضه شود. با مطرح شدن این شائبه که پیش بینی می شود، سهام مذکور توسط مالکان یا نمایندگان شرکت رقیب خریداری شود موضوع عرضه سهام با چالش رو به رو شده است.

واگذاری سیت مدیریتی و چالش‌های پیش رو

گفتنی است پایان مهر ماه، سهام ۲۰ درصدی ایرالکو (سیت مدیریتی) متعلق به شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان به صورت یکجا در بازار معاملات دوم عرضه خواهد شد.

مخالفان معتقدند با خریداری شدن سهام ۲۰ درصدی شرکت ایرالکو بازار آلومینیوم ایران، در انحصار یک شرکت قرار خواهد گرفت و به همین دلیل مکاتباتی نیز با شورای رقابت انجام گرفته است.

به عبارت دیگر منتقدان یک مطالبه مشخص دارند و آن شفافیت در عرضه سهام مدیریتی شرکت است. موضوع مهم قبل از واگذاری سهام شرکت آن هم به صورت بلوکی مشخص شدن مبدا و منشا پول خریداری سهام ایرالکو است، چراکه اگر منشا پول به مالکان آلومینیوم المهدی بازگردد ممکن است انحصار کامل در تولید شمش آلومینیومی کشور ایجاد شود.

در حال حاضر ایرالکو در پرداخت پول برق مصرفی خود که سهم ۳۰ درصدی در تولید شمش را دارد دچار مشکل شده و بر اساس اعلام مسئولان بدهی این شرکت به وزرات نیرو در حدود ۲۲۰ میلیارد تومان است. همین موضوع محمل افزایش فشارها بر شرکت برای تهاتر بدهی در ازای واگذاری شمش تولیدی شده است.

با این شرایط فرض کنید قسمت مهمی از سهام ایرالکو تحت مدیریت المهدی قرار گیرد در آن صورت بخش عمده ای از تولید آلومینوم کشور در دست یک شرکت خواهد بود و به تبع با حذف رقابت قیمت این فلز گرانبها با افزایش رو به رو خواهد شد.

به نظر می رسد نهادهای نظارتی باید با ورود مستقیم به عرضه بلوک سهام ۲۰ درصدی این شرکت بزرگ تولید آلومینیوم مانع از بروز هرگونه انحصار در این بازار مهم فلزی کشور شوند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی