رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

بارگیری سه پایه مشعل پارس جنوبی در صدرا

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی گفت: عملیات بارگیری سه پایه مشعل دی این فاز در شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) بوشهر برای حمل به موقعیت جغرافیایی نصب در خلیج فارس به پایان رسید.

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی گفت: عملیات بارگیری سه پایه مشعل دی این فاز در شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) بوشهر برای حمل به موقعیت جغرافیایی نصب در خلیج فارس به پایان رسید.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا، روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس روز جمعه مطرح کرد: این سه پایه مشعل به وزن ۴۰۳ تن و ارتفاع ۶۹٫۵ متر با جرثقیل دریایی اچ ال – ۵۰۰۰ بر بارج آرتمیس بارگیری شد.

وی با اشاره به عملیات بارگیری و مهاربندی پایلهای این سه پایه به وزن ۴۶۳ تن که هفته گذشته روی همین بارج به اتمام رسیده بود، گفت: با اتمام عملیات مهاربندی این جکت در سه روز آینده و در صورت مساعد بودن هوا عملیات نصب توسط شناورهای شرکت صدرا انجام خواهد شد.
مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی نصب این سه پایه را گام موثری در جهت اتمام پروژه دریایی این طرح عنوان کرد و افزود: تولید گاز از موقعیت های بی و دی در اولویت طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی قرار دارد.
وی یادآورشد: نصب سه پایه مشعل موقعیت بی در سال گذشته انجام شده است.

معتمد ادامه داد: هم اکنون ساخت سکوهای دریایی فاز ۱۳ از پیشرفت ۸۱ درصدی برخوردار است و سکوهای بی و دی این طرح تا پایان سال جاری حسب تعهدات پیمانکار در موقعیت های یادشده نصب خواهند شد.

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی افزود: فاز ۱۳ با دستیابی به مرز ۸۶ درصد پیشرفت کل طرح در بخش های پالایشگاه خشکی، حفاری و خط لوله به ترتیب به ۹۰، ۸۱ و ۷۸ درصد پیشرفت رسیده است.

طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی برای استحصال ۵۶ میلیون متر مکعب گاز ترش از میدان مشترک و تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز متان، ۲۹۰۰ تن گاز مایع ، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.

این پروژه توسط کنسرسیومی متشکل از شرکتهای پتروپایدار ایرانیان، مپنا و صدرا در دست اجراست.

طرح توسعه میدان مشترک گازی پارس جنوبی در قالب ۲۴ فاز اجرایی شده است که اکنون با بهره برداری از ۱۸ فاز آن روزانه ۵۷۰ میلیون متر مکعب گاز تولید می شود.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی