رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

ارسال کالا به ایران در برابر خرید نفت ایران

«الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه گفت: توافق میان ایران و روسیه برای ارسال کالا به ایران در برابر خرید نفت، تا یک ماه آینده اجرایی خواهد شد.

«الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه گفت: توافق میان ایران و روسیه برای ارسال کالا به ایران در برابر خرید نفت، تا یک ماه آینده اجرایی خواهد شد.

جهان انرژی در ۲۴ ساعت گذشته شاهد تحولات گوناگونی از جمله اجرایی شدن قرارداد نفت – کالای روسیه و ایران تا یک ماه دیگر، تصمیم پاکستان برای بررسی افزایش واردات برق از ایران، ایران پیشرو انرژی های تجدیدپذیر در خاورمیانه، صدور انرژی ایران به ترکیه با ارز ملی، ابراز امیدواری عربستان برای رسیدن به اجماع درباره آینده توافق کاهش تولید و حمایت رییس جمهوری روسیه از تمدید احتمالی توافق اوپک تا پایان ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از ایرنا وزیر انرژی روسیه اواسط شهریور، از بررسی جزئیات برنامه «نفت در برابر کالا» خبر داده و گفته بود که «ما جزئیات را نهایی می کنیم. موضوع از نظر تسویه مالی مورد بررسی قرار گرفته است.
نواک پیش تر گفته بود، حجم نفتی که قرار است از ایران خریداری شود، ۱۰۰ هزار بشکه در روز است که به ۵ میلیون تن در سال می رسد.

**پاکستان در اندیشه افزایش واردات برق از ایران
دولت پاکستان در حال بررسی واردات ۱۰۰ مگاوات برق بیشتر از ایران برای تامین تقاضای رو به افزایش برق در شهر گوادر است.

به گفته منابع رسمی، در حال حاضر تقاضای برق منطقه گوادر از طریق ۱۰۴مگاوات برق وارداتی از ایران تامین می شود. این برق از طریق خطوط برق ۱۳۲ کیلوولتی بین ایران و پاکستان ارسال می شود.

**ایران پیشرو انرژی های تجدیدپذیر در خاورمیانه
اگرچه آژانس بین المللی انرژی، چشم انداز ۵ ساله خود را برای انرژی های تجدیدپذیر در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به دلیل خطر های مالی پروژه ها در ایران و مصر کاهش داده اما این آژانس، ایران را همچنان فعال ترین کشور منطقه می خواند و اعلام کرده است که انتظار می رود ظرفیت تولید انرژی های تجدید پذیر در این کشور در پنج سال آینده به ۳٫۳ گیگاوات برسد.

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی می کند که میزان کل ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تا سال ۲۰۲۲ حدود ۶۰ درصد افزایش یابد و به ۴۰ گیگاوات برسد، اما این رقم ۱۱ درصد نسبت به پیش بینی ۴۵ گیگاواتی صورت گرفته در سال گذشته کاهش نشان می دهد.

**صدور انرژی ایران به ترکیه با ارز ملی
«سید محمد حسین عادلی»، دبیرکل مجمع کشورهای صادر کننده گاز (جی ای سی اف) گفت، تصمیم ایران و ترکیه برای تجارت با ارزهای ملی به ویژه در زمینه تجارت انرژی از نظر فنی امکان پذیر است.

به گفته عادلی، اگر تحریم ها، محدودیت ها و ملاحظات سیاسی به نحوی تجارت آزاد کشورها را محدود نماید، آنها تمایل بیشتری برای تجارت با ارزهای ملی نشان خواهند داد.

وی تاکید کرد: وقتی کشورهای دیگر ببینند که این اقدام نه تنها امکان پذیر بلکه سودآور نیز هست، سایر کشورها هم تشویق خواهند شد که این روند را در پیش بگیرند.

**ایران دبیرکلی مجمع کشورهای صادرکننده گاز را به روسیه می‌سپارد
به گزارش پایگاه اینترنتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) ، نوزدهمین نشست وزارتی این مجمع ۱۲ مهرماه با حضور وزرای کشورهای عضو در مسکو برگزار شد.
در این نشست، یکی از برنامه هایی در دستور کار، انتخاب دبیر کل جدید مجمع بود و «یوری سنتورین» کاندیدای روسیه با کسب اکثریت آرا برای این جایگاه برگزیده شد.

وی از نخستین روز ژانویه ۲۰۱۸ کارش را آغاز می کند و تا آن زمان «سید محمد حسین عادلی» دبیر کل کنونی مجمع در این سمت به فعالیت های خود ادامه خواهد داد.

**ابراز امیدواری عربستان برای رسیدن به اجماع درباره آینده توافق کاهش تولید
«خالد الفالح»، وزیر انرژی عربستان اعلام کرد که این کشور امیدوار است پیش از نشست نوامبر سازمان اوپک، با روسیه و دیگر کشورهای اصلی تولیدکننده نفت درباره آینده توافق کاهش تولید به اجماع برسد.

عربستان تاکنون هیچگونه التزام قطعی برای تمدید توافق اعلام نکرده است اما الفالح اعلام کرد که این کشور در این باره موضع انعطاف پذیری دارد.

وی به «السکاندر نواک»، همتای روسی خود گفت که به دنبال رسیدن به اجماع هستم و در چند هفته باقی مانده تا نشست ۳۰ نوامبر با شما همکاری می کنیم؛ پیشرفت های حاصل شده رضایت بخش است، اما هنوز کار ما تمام نشده است و تردیدها و موانعی در بازار جهانی وجود دارد.

**نواک: هیچ اختلاف نظری با عربستان در بازار نفت نداریم
«الکساندر نواک»، وزیر انرژی روسیه، اعلام کرد که کشورش با عربستان اختلاف نظری درباره بازار نفت (توافق کاهش تولید) ندارد، اما نیاز است که در این باره بیشتر مذاکره کند.هرگونه عملکرد مشترک میان دو کشور به منظور تثبیت بازار نفت ممکن است.

**روسیه از پیوستن کشورهای جدید به توافق اوپک حمایت می کند
بر اساس اعلام «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه، این کشور از قیمت کنونی قیمت جهانی نفت رضایت دارد.مسکو از پیوستن کشورهای جدید به توافق جهانی کاهش تولید استقبال و از آن حمایت می کند.

**خودروهای برقی تقاضای جهانی نفت را بیش از ۳ میلیون بشکه کاهش می دهد
تحلیلگران بانک انگلیسی «بارکلیز» پیش بینی کردند که گسترش استفاده از خودروهای برقی تا سال ۲۰۲۵ میلادی ممکن است میزان تقاضای جهانی را برای نفت به میزان تولید نفت ایران یعنی بیشتر از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد.

ایران هم اکنون حدود ۳٫۸ میلیون در روز نفت تولید می کند.

گر خودروهای برقی تا سال ۲۰۴۰ میلادی یک سوم از بازار خودروی جهان را تصاحب کنند، تقاضای جهانی حدود ۹ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت که معادل حدود ۹۰ درصد کل تولید نفت عربستان است.
اوپک پیش بینی کرده که میزان تقاضای جهانی برای نفت امسال به ۹۶ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز برسد.

**حمایت پوتین از تمدید احتمالی توافق اوپک تا پایان ۲۰۱۸
«ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه گفت: مسکو پذیرای تمدید توافق کاهش تولید نفت اوپک، تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی، به منظور کاهش عرضه این کالا است.

اظهارنظر اخیر رئیس جمهوری روسیه، جدی ترین اظهارنظر از سوی مسکو محسوب می شود و از تلاش مضاعف مقامهای کرملین برای افزایش قیمت جهانی انرژی حکایت دارد.

بر این اساس، پوتین گفت: با توجه به واقعیت های بازار، در مارس ۲۰۱۸ میلادی تصمیم خواهیم گرفت؛ اما این مسئله را رد نمی کنم که ممکن است توافق کاهش را تمدید کنیم و گفت و گو برای تمدید احتمالی، باید حداقل تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی باشد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی