رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

کاهش 4.3 میلیارد مترمکعبی حجم روان آب های کشور

روان آب های کشور در سال آبی ۹۶-۹۵در مقايسه با سال آبی ۹۵-۹۴به ميزان ۷ درصد کاهش داشته است.

روان آب های کشور در سال آبی ۹۶-۹۵در مقايسه با سال آبی ۹۵-۹۴به ميزان ۷ درصد کاهش داشته است.
روان‌آب‌های کشور در سال آبی ۹۶-۹۵ در مقايسه با سال آبی ۹۵-۹۴ به ميزان ۷ درصد یعنی حدود ۴٫۳ میلیارد مترمکعب کاهش یافته  است.
به‌گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از وزارت نیرو، با شروع سال آبی جديد و بر اساس آخرين گزارش اعلام شده از سوی شرکت مديريت منابع آب ايران مبنی بر حجم جريان سطحی در محل ۴۸ ايستگاه کشور در سال آبی ۹۶-۹۵ در مقايسه با سال آبی ۹۵-۹۴ به ميزان ۷ درصد کاهش داشته است.

بر اساس اين گزارش، مجموع روان آب های کشور در سال آبی ۹۵-۹۴ برابر ۵۹ ميليارد و ۱۰۷ ميليون متر مکعب بوده است که در سال آبی ۹۶-۹۵ با ۷ درصد کاهش به ۵۴ ميليارد و ۷۸۰ ميليون متر مکعب رسيده است.
بنابراين گزارش، حوضه آبريز درياچه اروميه در سال آبي ۹۶-۹۵ در مقايسه با سال آبی ۹۵-۹۴ بالاترين ميزان کاهش روان آب ها را داشته است.
اين حوضه در سال آبی گذشته ۳۸ درصد کاهش  را نسبت به سال آبي ماقبل که حدود ۴ ميليارد و ۹۵۶ ميليون مترمکعب بوده، تجربه کرد و در مجموع حدود ۳ ميليارد و ۸۵ ميليون متر مکعب جريان‌هاي سطحی در این حوضه ثبت شده است.
بر همين اساس در سال آبي ۹۶-۹۵ بعد از حوضه آبريز درياچه اروميه، حوضه قره قوم با ۲۸ درصد، خليج فارس با ۹ درصد و درياي خزر با ۵ درصد کاهش حجم جريان های سطحی در مقايسه با سال آبی ۹۵-۹۴ مواجه بودند.

اين گزارش حاکی از آن است که حوضه های آبريز مرکزی و مرزی شرق در سال آبی گذشته در مقايسه با سال آبی ۹۵-۹۴ به ترتيب ۱۸ و ۹ درصد افزايش حجم روان آب سطحی داشته اند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی