رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

۲۷ میلیارد تومان معوقات کارگران هپکو و آذرآب پرداخت شد

استاندار مرکزی گفت: با هماهنگی فراگیر در تیم اقتصادی دولت و ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و نماینده ویژه رئیس‌جمهور و ۷ میلیارد تومان وام جهت پرداخت معوقات کارگران هپکو و ۲۰ میلیارد تومان وام جهت پرداخت معوقات کارگران آذرآب نهایی و به‌حساب کارگران واریز شد.

استاندار مرکزی گفت: با هماهنگی فراگیر در تیم اقتصادی دولت و ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و نماینده ویژه رئیس‌جمهور و ۷ میلیارد تومان وام جهت پرداخت معوقات کارگران هپکو و ۲۰ میلیارد تومان وام جهت پرداخت معوقات کارگران آذرآب نهایی و به‌حساب کارگران واریز شد.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت ، محمود زمانی افزود : پرداخت ۷ میلیارد تومان وام معوقات کارگران هپکو از طریق بانک تجارت و ۲۰ میلیارد تومان معوقات کارگران آذرآب از طریق بانک ملی هماهنگ شد.

به گفته وی واحد تولید هپکو در دهه ۸۰ توسط سازمان خصوصی‌سازی واگذارشده است، شرکت هپکو یک شرکت ساخت ماشین‌آلات سنگین راه و شهرسازی است و یکی از صنایع پررونق دهه اخیر بوده است اما به دلایلی ازجمله سیاست‌های غلط اقتصادی دولت‌های پیشین، تحریم‌ها و به‌تبع تحریم‌ها کاهش فعالیت‌های عمرانی کشور و درنتیجه کاهش تولید و همچنین سهامداران که به فکر خروج کارخانه از شرایط رکود نبوده و این صنعت را بنابر شرایط بهبود نداده‌اند، دچار بحران شده و این مشکلات انباشته‌شده و به دولت تدبیر امید به ارث می‌رسد.

زمانی قمی تصریح کرد : تجمیع مشکلات هپکو منجر به اعتراضات کارگری این شرکت می‌شود و دولت تدبیر و امید به دنبال حل مشکلات این واحد صنعتی بوده و حتی دهه فجر سال گذشته استانداری مرکزی از اعتبارات دولتی، بخشی از معوقات کارگران را با هماهنگی دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه‌وبودجه پرداخت کرد.

وی با بیان اینکه درستاد تسهیل در تهران با حضور وزرا، مدیران بانکی و… جلسات متعددی برای حل مشکل هپکو برگزارشده است، گفت: مسئله کارگران حتی با تغییر سهامداران نیز برطرف نشده و هنوز جزئی از اعتراضات کارگران، سهامداران این شرکت هستند.

زمانی قمی تاکید کرد : هپکو یک برند و افتخار صنعت کشور است و باید مشکلات آن رفع شود و در این زمینه با وزیر تعاون ،‌کار و رفاه اجتماعی و با هماهنگی با وزیر صنعت معدن و تجارت و طی مراحل قانونی مقرر شد ملک غیر مولد هپکو ترهین بانک شده و با پرداخت وام ۲۰ میلیارد تومانی به‌مرور بخشی از مشکلات این شرکت حل شود.

سهامدار کنونی نیز بعد از راستی آزمایی و طی مراحل قانونی و بدون دخالت دولت در صورت توانایی حل مشکلات این شرکت و کسب مقبولیت لازم بین کارگران به کار خود ادامه خواهد داد.

استادار مرکزی ادامه داد : برنامه درازمدت برای حل مشکلات این شرکت بازگشت این شرکت به چرخه تولید است، پیگیری شده است تا وزارت راه و شهرسازی با ترک تشریفات جهت انجام عملیات عمرانی با خرید ۳ هزار دستگاه لودر، گریدر و بیل مکانیکی از هپکو به بازگشت این شرکت به بازار تولید کمک کند، جا دارد واقعاً از رئیس‌جمهور، دولت و به ویژه وزرای صنعت، معدن و تجارت، تعاون،کار رفاه واجتماعی، وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی بابت وقت و همتی که برای حل مشکل این شرکت کرده‌اند تشکر کنم.

وی همچنین با اشاره به سابقه شرکت آذر آب گفت : در خصوص این شرکت باید گفت این شرکت از مهندسینی زبده برخوردار است و تا قبل از واگذاری بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی مشکلات چندانی نداشته است،این شرکت صنعتی صنعت ساز است و در پروژه‌های ملی نقش بسازی داشته، این شرکت در حال حاضر ۱۰۰۰ میلیارد تومان سفارش کار داشته و از بابت درآمد مشکلی ندارد اما از سوء مدیریت رنج می‌برد.

زمانی قمی اضافه کرد : مقرر شد یک سرپرست با هماهنگی هئیت مدیره برای شرکت آذرآب منصوب تا مشکلات اولیه حل شود. همچنین با هماهنگی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سیف رئیس‌کل بانک مرکزی، کرباسیان وزیر اقتصاد و همچنین مدیرعامل بانک ملی ۲۰ میلیارد تومان وام برای حل مشکلات کارگران و پرداخت معوقات پرداخت شد.

تشکیل مجمع فوق‌العاده و انتخاب مدیریت جدید این شرکت از طریق طی مراحل قانونی و البته بدون دخالت دولت ازجمله تصمیمات سفر وزیر تعاون ، کا رو رفاه است که امیدواریم با حل سوء مدیریت مشکلات این شرکت حل‌شده و به کار خود ادامه دهد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی