رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

روی خوش بازار به قیمت نفت

کارشناسان می گویند با توجه به این مهم ترین مهره در مقولات تعیین قیمت نفت میزان مصرف آن می تواند باشد، بهتر است آورده های صندوق انرژی عربستان و روسیه در بخش صنایع مصرفی نفت هزینه شود.

کارشناسان می گویند با توجه به این مهم ترین مهره در مقولات تعیین قیمت نفت میزان مصرف آن می تواند باشد، بهتر است آورده های صندوق انرژی عربستان و روسیه در بخش صنایع مصرفی نفت هزینه شود.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از  خبرگزاری مهر،  آژانس بین المللی انرژی در حالی از کاهش ٩٠٠هزار بشکه ای سطح ذخیره سازی نفت در کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی در سال جاری میلادی خبر داده که اوپکی ها و غیر اوپکی ها میزان تولید نفت خود را با هدف افزایش قیمت ،کاهش داده اند و به نظر می رسد بر سر تمدید این توافق نیز به اجماع مجدد برسند.

با همگام سازی این دو رویه یعنی کاهش ذخیره نفت کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی و همچنین تمدید کاهش عرضه نفت از سوی سبد اوپکی ها و غیر اوپکی ها می توان به رشد مجدد قیمت امیدوار بود.

البته پیش بینی آژانس بین المللی انرژی نشان از رشد عرضه نفت امریکا به میزان یک میلیون و ١٠٠هزار بشکه در روز دارد که می تواند قیمت ها را تحت تاثیر قرار دهد.

از سویی دیگر نیم نگاهی به بازار بین المللی نفت نشان می دهد دوشنبه هفته گذشته نشان می دهد تولید ماه سپتامبر اوپک اندکی افزایش یافته، قیمت های نفت که رشد٢٠درصدی را تجربه می کرد متوقف شد.

به این ترتیب قیمت نفت خام آمریکا با افتی ١٣سنتی به ٥١.٥٤ دلار در هر بشکه رسید در همین حال قیمت نفت برنت در دسامبر با کاهش٢٢سنتی به ٥٦.٥٧ دلار برای هر بشکه رسید.

البته در همین بین برای مدت کوتاهی قیمت نفت آمریکا به دلیل بازگشت تقاضای پالایشگاه هایش پس از طوفان هاروی، رشد کرد. به نحوی که پیش بینی کارشناسان این حوزه نشان میدهد این رشد قیمت نفت می تواند به سرعت بستر تولید شیل ها را ایجاد کند. همان دشمن سرسخت نفت عربستان.

به این ترتیب پیش بینی می شود با کاهش سطح ذخایر کشورهای توسعه یافته و در پی آن مصرف مازاد ذخیره بازار، قیمت نفت رشد کند. البته با وجود فرارسیدن فصل سرد به نظر می رسد می توان به رشد مصرف و درنتیجه افزایش قیمت های نفت امیدوار بود.

گفتنی است شرکت های انرژی آمریکا با اضافه کردن ٦حلقه چاه در هفته گذشته کل چاه های فعال را به ٧٥٠ حلقه رسانده است. این رشد تعداد چاه ها را می توان نشان از تولید ٩.٥میلیون بشکه در روز آمریکا دانست.

یک گام به جلو

در میان کشمکش های قیمتی نفت، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه از تاسیس صندوق انرژی با همکاری عربستان و موجودی یک میلیارد دلاری خبر داد.

وی با اعلام این خبر گفت در سفر این هفته ملک سلمان، پادشاه عربستان، به مسکو، جزئیات آن نهایی می‌شود. به گفته نواک ما در حال کار روی چند توافق هستیم و آنها را در جریان دیدار یاد شده اعلام می‌کنیم به نحوی که تمرکز ما تنها بر تقویت روابط در چارچوب توافق اوپک و غیر اوپک نیست و به تقویت همکاری در نفت، گاز، برق و انرژی‌های تجدیدپذیر هم توجه داریم.

به عقیده کارشناسان نفتی با توجه به اینکه مهم ترین مهره در مقولات تعیین قیمت نفت میزان مصرف آن می تواند باشد، بهتر است آورده های این صندوق انرژی در بخش صنایع مصرفی نفت هزینه شود تا در دراز مدت بخش مصرفی نفت نیز در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.

البته آورده یک میلیارد دلاری برای این صندوق نشان می دهد که ماهیت نمادین داشته باشد چرا که این حجم سرمایه درصنعتی همچون نفت بسیار ناچیز است. این درحالی است که همچنان جزییات مصرف سرمایه این صندوق مشخص نشده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی