رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

برنامه‌ای برای تجدیدنظر در سهم حقآبه‌بران ارس نداریم
میدانی با اشاره به مصوبه اخیر شورای اقتصاد؛

برنامه‌ای برای تجدیدنظر در سهم حقآبه‌بران ارس نداریم

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با تاکید بر اینکه این وزارتخانه تصميم جديدی در مورد تغيير سهم حقابه بران ارس اتخاذ نکرده و برنامه‌ای هم برای تجدیدنظر در این بخش ندارد، گفت: انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه در سقف سهم استان آذربايجان‌ شرقی بوده است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با تاکید بر اینکه این وزارتخانه تصميم جديدی در مورد تغيير سهم حقآبه‌بران ارس اتخاذ نکرده و برنامه‌ای هم برای تجدیدنظر در این بخش ندارد، گفت: انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه در سقف سهم استان آذربايجان‌ شرقی بوده است.
به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)،مهندس “رحیم میدانی”  با اشاره به مصوبه اخیر شورای اقتصاد در خصوص صدور مجوز استفاده از تسهیلات مالی برای “پروژه انتقال آب ارس به دشت شبستر و درياچه اروميه” و نگرانی‌های پیش آمده مردم استان اردبیل در قبال احتمال کاهش سهم استان و شبکه آبیاری و زهکشی دشت مغان از رودخانه مرزی ارس، گفت:
در اواخر دولت دهم و طبق ابلاغیه رسمی معاونت آب و آبفای وقت وزارت نيرو سهم آب هر يک از استان‌های آذربايجان‌غربي، آذربايجان‌شرقي و اردبيل از رودخانه مرزی ارس در قالب حقابه جمهوری اسلامی ايران از رودخانه مذکور و براساس موازین علمی و کارشناسی مشخص شده است.
وی با تاکید بر اینکه وزارت نيرو تصميم جديدي در مورد تغيير سهم استان‌ها اتخاذ نکرده و برنامه‌ای هم برای تجدیدنظر در این بخش ندارد، یادآور شد:
طرح عنوان شده در مصوبه شورای اقتصاد، پروژه جديدی نبوده، بلکه مطالعات آن از سال ۱۳۸۵ شروع و در اواخر دولت دهم با حضور معاون اول وقت به طور رسمي کلنگ‌زني شده و در قالب يکی از طرح‌های مصوب و مندرج در قوانين بودجه سنواتی به اجرا رفته است.
میدانی خاطرنشان کرد: مصوبه شورای اقتصاد صرفا برای تأمين منابع مالي مورد نياز تکميل و ادامه پروژه مذکور به منظور تأمين کمبود نيازهاي شرب و صنعت تعدادي از شهرهی استان آذربايجان‌شرقی از جمله تبريز، مرند، شبستر، صوفيان و همچنين شرب روستاهای واقع در محدوده این منطقه انجام گرفته است.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا تصریح کرد: آب تخصيص يافته به اين پروژه در سقف سهم استان آذربايجان شرقی بوده و به هيچ‌وجه منجر به افزايش سهم آب استان آذربايجان‌شرقي از رودخانه ارس نخواهد شد.

میدانی در پایان از کليه مسیولان و نمايندگان استان‌های ذی نفع در آب رودخانه ارس درخواست کرد در صورت وجود هرگونه ابهام و سوال در این خصوص به مسیولان وزارت نيرو مراجعه کنند تا ضمن کمک به تنوير افکار عمومی از ايجاد هرگونه تشويش و نگرانی بی مورد و همچنین از بروز اختلاف در بین مردم منطقه جلوگیری شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی