رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
  • الإثنين ۲۴ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 8 March

افزایش عرضه ورق سیاه در بورس کالا
مدیر‌عامل شرکت فولاد مبارکه:

افزایش عرضه ورق سیاه در بورس کالا

مدیر‌عامل شرکت فولاد مبارکه گفت: از میان سه عرضه‌کننده ورق‌های با ضخامت زیر ۵ میلی‌متر، تنها یک تولیدکننده از این مصوبه تمکین کرده و ۲ مجموعه دیگر از عرضه این محصول در بورس کالا طبق مصوبه شورای رقابت خودداری می‌کنند.

مدیر‌عامل شرکت فولاد مبارکه گفت: از میان سه عرضه‌کننده ورق‌های با ضخامت زیر ۵ میلی‌متر، تنها یک تولیدکننده از این مصوبه تمکین کرده و ۲ مجموعه دیگر از عرضه این محصول در بورس کالا طبق مصوبه شورای رقابت خودداری می‌کنند.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، در سیصدمین جلسه شورای رقابت در تاریخ دوم مردادماه امسال واحدهای تولیدی تاثیرگذار در بازار فولاد کشور جهت فروش در داخل ملزم شدند تمامی محصولات گرم فولادی خود را با رعایت مقررات مربوطه و این دستورالعمل در بورس کالا عرضه کنند، اما از میان سه عرضه‌کننده ورق‌های با ضخامت زیر ۵ میلی‌متر، تنها یک تولیدکننده از این مصوبه تمکین کرده و دو مجموعه دیگر از عرضه این محصول در بورس کالا طبق مصوبه شورای رقابت خودداری می‌کنند.

طی جلسه مرداد ماه سال جاری، موضوع دستورالعمل پیشنهادی تنظیم بازار ورق گرم فولادی با ضخامت کمتر از ۵ میلی‌متر در شورای رقابت مورد بررسی قرار گرفت و براساس تصمیمات شورای رقابت و بند ۲ مصوبه این شورا، واحدهای تولیدی تاثیرگذار در بازار فولاد کشور برای فروش در داخل ملزم هستند، تمامی محصولات گرم فولادی خود را با رعایت مقررات مربوطه و این دستورالعمل در بورس کالا عرضه کنند.

اما آمارهای عرضه و معاملات انجام شده در بورس کالای ایران حکایت از این امر دارد که از بین سه مجموعه تولیدکننده این محصول، تنها فولاد مبارکه اصفهان از این مصوبه تمکین و اقدام به عرضه محصول مذکور در بورس کالا کرده است و دو مجموعه ضمن عدم پاسخگویی، از اجرای این مصوبه سر باز زده‌اند.

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان پیرامون فروش محصولات مختلف و عرضه ورق‌های فولادی در بورس کالا اظهار کرد: شرکت فولاد مبارکه با توجه به نیاز داخلی و تقاضای موجود، صادرات را کم و عرضه محصولات را به بازار داخلی تخصیص داده است.

البته این اقدام به لحاظ اقتصادی و بنگاهی کار درستی نبوده و نکته حائز اهمیت این است که پیدا کردن بازار صادراتی دشوار است. از طرفی ورود به بازارهای صادراتی هم زمان بر و هزینه‌بر است و هم اعتبار شرکت و کشور است؛ از این رو نباید به راحتی این فرصت را از دست داد و به راحتی بازارهای خارجی را به رقبا واگذار کرد.بهرام سبحانی افزود: با این حال در بازه‌ای از سال جاری که تقاضا برای ورق‌های فولادی با ضخامت زیر ۵ میلی‌متر شدت گرفت، با افزایش عرضه داخلی در بورس کالا و کاهش صادرات سعی کردیم، پاسخگوی نیاز داخل باشیم.

وی در مورد استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا برای فروش محصولات تولیدی فولاد مبارکه گفت: بورس کالا راه‌اندازی شد تا قیمت‌گذاری‌ها بر اساس عرضه و تقاضا انجام شود.

این مجتمع فولادی نیز تمام فروش داخلی خود را در بستر بورس کالا انجام می‌دهد و خارج از بورس هیچ عرضه‌ای ندارد.مدیرعامل این مجتمع فولادسازی افزود: البته این فرآیند برای صادرات محصولات متفاوت بوده و مکانیزم دیگری دارد؛ اما دو مجموعه بزرگ فولادسازی کشور از سال ۸۲ که بورس‌کالا راه‌اندازی شده تاکنون فروش خود را در بورس انجام داده‌اند و فروش داخلی فولاد مبارکه همچنان از طریق بورس کالا انجام می‌پذیرد.

سبحانی در مورد نقش بورس کالا در شفافیت معاملاتی حوزه فولادسازی و کشف قیمت‌های عادلانه در آن اظهار کرد: معاملات انجام شده در بورس‌کالا از شفافیت بالایی برخوردار بوده و هم از نظر سیستم‌های نظارتی این شفافیت را به همراه دارد و هم از نظر مالی و مالیاتی؛ چرا که تمامی معاملات در سامانه بورس کالا به ثبت می‌رسد.

به این ترتیب، با انجام معاملات در بورس کالا به وضوح مشخص می‌شود که چه کالایی با چه حجمی و به چه قیمتی مورد معامله قرار گرفته و خریدار آن کیست؛ از این رو عرضه در بورس کالا افزایش شفافیت را در اقتصاد به همراه دارد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی