رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

چند نکته درباره برخورد با کارگران هپکو و آذراب اراک
گزارش ویکی پی جی از وضعیت آذراب:

چند نکته درباره برخورد با کارگران هپکو و آذراب اراک

کارگران اراکی چند روز گذشته در اعتراض به عدم پرداخت چند ماهه حقوقشان تجمع کردند، این تنها کاری‌ست که از کارگر خسته شرمنده از خانواده بر می آید و طی چند روز گذشته در خبرها خواندیم که نیروهای امنیتی و پلیس با این کارگران برخورد کرده اند.

استان مرکزی چهارمین قطب صنعت کشور و دومین قطب صنایع مادر تخصصی کشور است که در تنوع تولیدات صنعتی در کشور رتبه نخست را دارد که بیشتر این صنایع در شهرستان اراک مستقر و به این شهرستان لقب پایتخت صنعتی ایران را داده اند.
به گزارش گروه تاسیساتویکی پی جی، متاسفانه به دلایل مختلف از جمله سوء مدیریت، شرایط رکودی حاکم بر اقتصاد کشور، واگذاری های غیر اصولی،واردات محصولات مشابه خارجی و … برخی از واحدهای تولیدی استان در سال‌های اخیر دچار مشکل شده اند.

شرکت صنایع آذرآب اراک از صنایع پیمانکاری عمده کشور است که در سال ۱۳۶۴ در اراک آغاز به کار و در حوزه طراحی، ساخت و نصب انواع بویلرهای نیروگاهی و صنعتی ،مخازن تحت فشار، مبدل های حرارتی و تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، صنایع قند، شکر و سیمان فعالیت کرد. این شرکت که به عنوان یک شرکت مادر تخصصی در کنار شرکت های بزرگ استان روزی بزرگترین نقش را در بازسازی کشور و پروژه های بزرگ داشتند، امروز با کمتر از ۲۰ درصد از ظرفیت تولید خود در حال فعالیت هستند.

کارکنان آذراب جاده تهران-اراک را بستند

طی روزهای اخیر کارگران دو کارخانه هپکو و آذرآب اراک در اعتراض به تاخیر چهارماهه برای دریافت حقوق خود در برابر این دو کارخانه تجمع کردند و در این میان مشکلات واحدهای تولیدی آذراب و هپکو اراک از بقیه شرکت های تولید استان بیشتر است و

کارگران این شرکت که در روزهای اخیر در نقاط مختلف استان از جمله در کنار دستگاه های مختلف دولتی تجمع کرده بودند و حتی با بستن جاده تهران-اراک خواستار توجه بیشتر مسئولین شدند که با حضور عوامل یگان ویژه کارگران از محل خارج شدند.

کارگران اراکی چند روز گذشته در اعتراض به عدم پرداخت چند ماهه حقوقشان تجمع کردند، این تنها کاری‌ست که از کارگر خسته شرمنده از خانواده بر می آید و طی چند روز گذشته در خبرها خواندیم که نیروهای امنیتی و پلیس با این کارگران برخورد کرده اند.

البته این اولین تجمع این کارگران نبوده و پیش از این آنها هم در برابر استانداری و هم در برابر اداره دادگستری استان مرکزی تجمع کرده‌اند اما به گفته خودشان و براساس شواهد موجود جواب قانع‌کننده‌ای دریافت نکرده‌اند و گشایشی در کارشان ایجاد نشد و هربار با انبوهی از وعده‌ها و شعارها دست به سر شده‌اند.

تجمع گسترده کارگران این دو کارخانه به دلیل گستردگی و ایجاد اختلال در نظم شهری با برخورد و درگیری معترضان با نیروهای انتظامی همراه شد.

کارگران که طلب حقوق چهارماهه خود را دارند و در رفع احتیاجات زندگی خود دچار مشکلات جدی هستند، هرگز برخورد‌های قهری و بی‌توجهی مسئولان و مدیران شهری و استانی را بر نمی‌تابند و در برابر آنها می‌ایستند و همین موضوع موجب بالاگرفتن درگیری‌ها و مجروحیت چند نفر از معترضان شد.

کارگران می گویند که مسئولان استانی و در رأس آنها استاندار هیچ توجهی به خواسته‌ها و مشکلات آنها ندارد و در زمان تجمع در برابر استانداری هم حاضر به حضور در جمع کارگران نشد و فقط معاون استاندار وعده پیگیری مسائل و مشکلات را داد اما هرگز گرهی از مصائب آنها باز نشد و نتیجه آن تجمعات متعدد و اعتراضات گسترده‌تر شد.

بی توجهی به خواسته بحق کارگران و عدم توجه به تجمعات قبلی آنها سبب شد تا با کارگران برخورد قهری صورت پذیرد و برخی از آنها بر اثر شدت جراحات راهی بیمارستان شوند به‌طوری که یک تجمع صنفی به یک معضل امنیتی تبدیل شود.

آیا برخورد با کارگران درست بود؟

ذکر این نکته در اینجا ضروری ست که کارگران معترض نه تعریضی به نظام داشته اند نه به اموال عمومی ضربه زده اند بلکه کارگران معترض مظلومانی هستند که به هر علتی ماه هاست حقوق خود را دریافت نکرده اند و پر واضح است که کارگران ضعیف ترین اقشار جامعه هستند و منبع درامدی غیر از حقوق ماهیانه ندارند.

کارگری که در مقابل خانواده و فرزندانش شرمنده است عملا چیزی برای از دست دادن ندارد و برای زندگی اش اعتراض می کند به راحتی از کوره در خواهد رفت و مسئولت این برانگیختگی تنها بر عهده کسانی است که اعتراض مسالمت آمیز وی را به خشونت کشیده اند.

براساس اطلاعات دریافت شده برخی از خبرگزاری ها از کارگران در این اعتراضات در جریان تجمع و بسته شدن یکی از خیابان‌های اصلی و ایجاد اختلال در فرآیند عبور و مرور خودروها، نیروی انتظامی از کارگران خواست تا سه ساعت فرصت بدهند و دست از اعتراض بکشند تا پلیس مشکل را حل کند و مدیرعامل شرکت در جمع کارگران حاضر شود و پاسخگو باشد، اما بعد از سه ساعت این اتفاق نیفتاد و کارگران دوباره دست به اعتراض زدند اما این بار نیروهای انتظامی با آنها برخورد کردند و عده‌ای بازداشت و چند نفر هم دچار مجروحیت شدند.

محمدتقی آبایی، مدیرکل اداره کار استان مرکزی در این ارتباط و با اشاره به تجمع گسترده کارگران و حمایت از حقوق آنها به «فرهیختگان»، گفت: «کارگران چهار ماه حقوق طلب دارند و طبیعی است با این وضعیت معیشتی و اقتصادی حاکم بر کشور در رفع نیاز‌های زندگی خود دچار مشکل شوند و دست به اعتراض بزنند.»وی با بی‌اعتماد خواندن کارگران نسبت به کارفرمایان ادامه داد: «متاسفانه به دلیل بدقولی‌های متوالی کارفرما نسبت به کارگران، آنها اعتماد خود را نسبت به کارفرمایان از دست داده‌اند و توجهی به وعده‌های داده شده به آنها ندارند و سخنان آنها را باور نمی‌کنند.»

مدیرکل اداره کار استان مرکزی در ارتباط با برخورد نیروهای انتظامی با معترضان و کارگران نیز افزود: «در ارتباط با اتفاقات دو روز گذشته ماجرا آنقدر حاد و بحرانی نبوده است و فقط نیروی انتظامی برای برقراری نظم با برخی معترضان برخورد کرده است، من همچنین به خاطر همدلی و همراهی نیروهای انتظامی با کارگران بالاخص در یک سال گذشته از آنها تشکر و قدردانی می‌کنم.»

برخورد نیروی انتظامی شایسته کارگران نبودابوالفضل پوروفایی، مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان مرکزی نیز در ارتباط با وضعیت کارگران دو کارخانه آذرآب و هپکو، گفت: «بخشی از این کارگران امروز در محل کار خود حاضر شده‌اند و در مورد کارگرانی که در معرض برخورد قهری روز گذشته قرار داشتند، باید گفت که حال عمومی آنها خوب است اما در حال حاضر به مرخصی رفته‌اند.»

پوروفایی با انتقاد از رفتاری که با کارگران معترض هپکو و آذرآب صورت گرفت، گفت: «اعتراضات صنفی کارگران به دنبال احقاق حق آنها و دریافت مطالبات عقب افتاده چند ماهه‌‌شان بود، ولی برخورد نیروی انتظامی شایسته کارگرانی که به دنبال دریافت مطالبات خود هستند، نبود.»

به اعتقاد مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان مرکزی، وضعیت بحرانی کارگران این دو کارخانه از حوزه رسیدگی استانی خارج شده است و دیگر کاری از دست مسئولان استانی برنمی‌آید و هیات دولت و شخص رئیس‌جمهور، وزیر صنعت و وزیر کار باید در مورد این موضوع تصمیم بگیرند.همچنین حسین حبیبی، بازرس کانون‌عالی شوراهای اسلامی کار کشور از مسئولان دولت، قوه قضائیه و مجلس خواست تا به وضعیت کارگران دو کارخانه هپکو و آذرآب در استان اراک که در جریان برپایی اجتماع صنفی روز گذشته با آنها برخورد قهری صورت گرفته بود، رسیدگی کنند.اما پس از گفت‌وگو با کارشناسان و مسئولان، آن چیزی که بیش از تمام اتفاقات و ماجراهای این دو روز مورد توجه است چیزی جز احقاق حقوق کارگران این دو کارخانه نیست که هریک بار مالی خود و خانواده‌هایشان را با سطوح مختلفی از بار و فشار‌های اقتصادی و معیشتی به دوش می‌کشند.

هیچ‌گونه برخورد قهری و سلبی نمی‌تواند کارگرانی را که مدت‌ها بدون دریافت حق و حقوقی در این کارخانه‌ها کار کرده‌اند، از دریافت و مطالبه حقوق‌شان باز دارد. این نوع برخوردها با کارگران علی‌رغم بی‌نتیجه بودن می‌تواند پایه‌گذار اتفاقات ناخوشایند و گسترده‌ای در سطح ملی شود که با پیگیری‌های ساده مسئولان امکان حل آن خیلی زودتر امکان‌پذیر است.

عاملان برخورد با کارگران هپکو وآذر آب باید جواب‌دهند

حسین حبیبی (بازرس کانون‌عالی شوراهای اسلامی کار کشور) از مسئولان دولت، قوه قضاییه و مجلس خواستار رسیدگی به وضعیت کارگران دو کارخانه هپکو و آذر آب در استان اراک که در جریان برپایی اجتماع صنفی روز گذشته با آنها برخورد قهری صورت گرفته بود؛ شد.

این فعال صنفی کارگری با تاکید براینکه برخورد خشن روز گذشته با هیچ معیار انسانی سازگاری ندارد، گفت: از دولت به ویژه مسئولان وزارت کار، نمایندگان مجلس و مقامات قضایی و انتظامی انتظار می‌رود با مسببان حادثه روز گذشته برخورد کنند.

وی افزود: این کارگران به‌دنبال حقوق صنفی خود برای تهیه نان شب خود بودند و نباید با آنها اینگونه برخورد می‌شد.

وی افزود: جامعه کارگری ایران در مقام حمایت از هم‌صنفان خود در کارخانه‌های هپکو و آذرآب اراک خواهان توجه ویژه مسئولان مربوطه به وضعیت پیش آمده هستند.

مدیرعامل آذراب اراک احضار و بازداشت شد

صبح امروز فرمانده انتظامی استان مرکزی و به دنبال مشکلات پیش آمده در این استان و شهر اراک در کارخانه بزرگ آذراب از احضار و بازداشت مدیرعامل کارخانه آذراب اراک خبر داد.

سردار کیومرث عزیزی افزود: مدیرعامل آذراب با دستور مقام قضایی از سوی پلیس استان احضار و هم اکنون در بازداشت است.

یادآور می شود کارخانه آذرآب یکی از دو کارخانه مهم تولید تجهیزات پالایشگاهی ، گاز و انرژی است که در اوایل دهه شصت توسط متخصصان بومی راه اندازی شد و و در زمان خود توانست بازوی ثمر بخشی در بخش فنی و مهندسی و تولید تجهیزات مورد نیاز رزمندگان باشد .

امید می رود مسئولین کشوری با درک درست مشکلات کارگری استانداری را برای استان انتخاب کند که مشکلات کارگران استان را در اولویت کارهای خود قرار دهد.
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی