رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

صنعت آلومینیوم متولی ندارد
رییس هیات مدیره سندیکای آلومینیوم:

صنعت آلومینیوم متولی ندارد

آلومینیوم با اینکه یکی از صنایع با مزیت در حوزه انرژی است و می تواند یک قطب تولید باشد، رئیس هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران می گوید این ماه ها صنعت آلومینیوم متولی ندارد و به کلی رها شده است.

آلومینیوم با اینکه یکی از صنایع با مزیت در حوزه انرژی است و می تواند یک قطب تولید باشد، رئیس هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران می گوید این ماه ها صنعت آلومینیوم متولی ندارد و به کلی رها شده است.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، هوشنگ گودرزی، با بیان اینکه سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت در قبال صنایع آلومینیوم کاملا منفعلانه است، بیان کرد: پس از انتخابات تا همین روزها هیچ کس در سیاست منسجمی در قبال صنایع آلومینیوم نداشته و متولی آن مشخص نیست و در حالی که هدف گذاری برای سال ۱۴۰۴ برای آلومینیوم تولید ۱.۵ میلیون تن در سال است امروز تولید این محصول فقط ۴۰۰ هزار تن است.

وی با بیان اینکه نابسامانی در حوزه آلومینیوم به صنایع پایین دستی آن آسیب زده است، گفت: ما می دانیم که در حوزه آلومینیوم دو محور اصلی وجود دارد که یکی از آنها شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) است که یک شرکت دولتی با سیاست های دولتی است و سیاست های موجود در این بخش باعث شده که صنایع پایین دستی دچار صدمه شوند و حتی تعدادی از آنها به سمت ورشکستگی بروند.

گودرزی ادامه داد: یکی دیگر از معضلاتی که با آن مواجه هستیم، عدم رعایت عدالت در ارائه شمش آلومینیوم در بازار داخلی و بازار صادراتی است، چرا که شاهد هستیم که قیمت ارائه شده به بازاری مانند بازار ترکیه پایین تر از قیمتی است که در بازار داخلی ارائه می شود.

رئیس هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران با اشاره به مصائب تولیدکنندگان صنایع پایین دستی آلومینیوم اظهار کرد: در این چرخه، تولیدکننده ایرانی از دو ناحیه آسیب می بیند. اولین موضوع این است که تولیدکننده رقیب خارجی از مواد اولیه ارزان قیمت ایرانی استفاده می کند و گوی رقابت در بازار را از تولیدکننده ایرانی می رباید.

وی افزود: مورد دیگر این است که به خاطر کمبود بازار و کاهش تقاضا تولیدکننده ایرانی مجبور است از بخش کوچکی از ظرفیت تولید خود استفاده کند که این امر هزینه تولید را بالاتر می برد و مجموع دو موضوعی که ذکر شد، یک تولیدکننده صنایع پایین دستی آلومینیوم را تحت فشار قرار داده و تضعیف می کند.

گودرزی با بیان اینکه ایران یکی از کشورهای مستعد برای فعالیت در حوزه آلومینیوم به عنوان یکی از صنایع انرژی بر است، بیان کرد: موضوعی که در حوزه آلومینیوم اهمیت دارد این است که ۳۰ درصد از هزینه تمام شده تولید آلومینیوم را انرژی و برق تشکیل می دهند به طوری که می بینیم کشورهای کوچک حاشیه خلیج فارس به طور میانگین سالانه پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تن آلومینیوم تولید می کنند در حالی که ایران با تمام ذخایر انرژی برق و گازی که در اختیار دارد به خاطر سوء مدیریت و عدم سیاست گذاری صحیح فقط ۴۰۰ هزار تن آلومینیوم تولید می کند.

این فعال صنایع آلومینیوم با اشاره به فعالیت هایی که در حوزه آلومینیوم در حال صورت گرفتن است، گفت: گرچه همکاری هایی در مناطق آزاد با هند شروع شده است و شهرک های صنایع انرژی بر تاسیس شده که می تواند میزبان صنایع آلومینیوم باشد اما ما این فعالیت ها را جزیره ای تفسیر می کنیم که فاقد سیاست گذاری های کلی و متولی مشخص هستند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برخی سیاستگذاری های غلط به حوزه آلومینیوم آسیب می زند، بیان کرد: متاسفانه شاهد هستیم که برخی اقدامات نسنجیده در نهایت منجر به ایجاد مشکل برای صنایع پایین دستی آلومینیوم می شود؛ به عنوان مثال زمانی مجوز راه اندازی ۲۹ واحد تولید ACT برای نمای ساختمان دادند که بعدتر هنگامی که برای چند ساختمان مورد استفاده قرار گرفت، در شهرداری تهران بخشنامه ای صادر شد که این نماد از نمادهای صهیونیستی است و استفاده از آن را ممنوع کردند حال این سوال ایجاد می شود که چرا مسئولان زمانی که مجوز احداث ۲۹ واحد را صادر می کردند، به یاد صهیونیستی بودن این نمادها نیفتادند؟

رییس هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران با اشاره به چشم انداز آلومینیوم به ایران گفت: در حال حاضر مجموعه المهدی در حال بهره برداری است و حدودا دو شرکت دیگر نیز در زمینه آلومینیوم در حال ایجاد هستند که اگر به ثمر برسند، امکان این وجود دارد که نهایتا تولید آلومینیوم ایران را در سال ۱۴۰۴ بتوانیم به ۷۰۰ هزار تن در سال یعنی چیزی کمتر از نصف هدف گذاری انجام شده برسانیم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی