رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
  • الإثنين ۲۴ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 8 March

رتبه جهانی ایران در تولید گاز

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارشی از وضعیت تولید انرژی در جهان اعلام کرد، ایران با تولید ۱۹۰ میلیارد مترمکعب گاز سومین تولیدکننده جهان در سال ۲۰۱۶ بوده است.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارشی از وضعیت تولید انرژی در جهان اعلام کرد، ایران با تولید ۱۹۰ میلیارد مترمکعب گاز سومین تولیدکننده جهان در سال ۲۰۱۶ بوده است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از اخبار انرژی، بر‌اساس گزارش ماه سپتامبر «آمارهای مهم جهان انرژی» آژانس بین‌المللی انرژی، ایران ۳/ ۵ درصد از تولید ۳ هزار و ۶۱۳ میلیارد مترمکعبی جهان در سال میلادی گذشته را تولید کرد و پس از آمریکا و روسیه قرار گرفت. قطر در جایگاه پنجم این فهرست قرار دارد.

آمریکا با تولید ۷۴۹ میلیارد متر مکعب یا ۷/ ۲۰ درصد و روسیه با تولید ۶۴۴ میلیارد متر مکعب یا ۷/ ۱۷ درصد گاز طبیعی به ترتیب برترین تولیدکنندگان گاز طبیعی جهان در سال ۲۰۱۶ بوده‌اند. پس از آمریکا، روسیه و ایران، کشورهای کانادا با تولید ۱۷۴ میلیارد مترمکعب یا ۸/ ۴ درصد و قطر با تولید ۱۶۵ میلیارد متر مکعب یا ۶/ ۴ درصد به ترتیب در جایگاه چهارم و پنجم قرار دارند.

با این همه، کشورمان هنوز در فهرست کشورهایی که به‌طور خالص صادرکننده گاز طبیعی هستند جایی ندارد. بر اساس گزارش یاد شده، ایران همچنین سال گذشته در تولید نفت خام جایگاه پنجم جهان را به خود اختصاص داد و پس از عربستان سعودی، روسیه، آمریکا و کانادا قرار گرفت.

در سال ۲۰۱۶ میلادی، ایران ۲۰۰ تن یا ۶/ ۴درصد تولید از ۴ هزار و ۳۲۱ تنی نفت خام جهان را تولید کرد. سهم عربستان سعودی از این تولید ۵۸۳ تن یا ۵/ ۱۳ درصد، روسیه ۵۴۶ تن یا ۶/ ۱۲ درصد، آمریکا ۵۳۷ تن یا ۴/ ۱۲ درصد و کانادا ۲۲۰ تن یا ۱/ ۵ درصد بود. مطابق گزارش مذکور، متاسفانه سهم ایران از تولید برق هسته‌ای، برق آبی، برق بادی و برق خورشیدی بسیار ناچیز است.

بنا به اعلام آژانس بین‌المللی انرژی در سال ۲۰۱۵ میلادی، آمریکا، فرانسه، روسیه و چین در تولید برق هسته‌ای پیشتاز جهان بوده‌اند. در تولید برق آبی، چین، کانادا، برزیل و آمریکا حرف نخست را در جهان می‌زنند. در تولید برق بادی، آمریکا، چین، آلمان و اسپانیا بهترین‌های جهان هستند و در تولید برق خورشیدی نیز چین، آلمان، ژاپن و آمریکا به ترتیب رتبه‌های اول تا چهارم جهان را در اختیار دارند.

ایران دارای دومین ذخایر بزرگ اثبات شده گاز طبیعی و چهارمین ذخایر اثبات شده نفت خام در جهان است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی