رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰
  • الجمعة ۱۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 25 June

بازار جهانی فولاد در دوره نزول
نگاهی به بازار فولاد؛

بازار جهانی فولاد در دوره نزول

هفته گذشته بازار سنگ‌آهن بیشترین میزان ریزش هفتگی خود را در یک سال گذشته پشت سر گذاشت به‌طوری‌که سنگ‌آهن ۶۲ درصد طی هفته گذشته با افت ۱۶ درصدی به قیمت۶۲دلار در روز جمعه رسید. کارشناسان دلیل این امر را کاهش تولید فولاد در بازارهای جهانی و افزایش موجودی‌های انباری می‌دانند.

هفته گذشته بازار سنگ‌آهن بیشترین میزان ریزش هفتگی خود را در یک سال گذشته پشت سر گذاشت به‌طوری‌که سنگ‌آهن ۶۲ درصد طی هفته گذشته با افت ۱۶ درصدی به قیمت۶۲دلار در روز جمعه رسید. کارشناسان دلیل این امر را کاهش تولید فولاد در بازارهای جهانی و افزایش موجودی‌های انباری می‌دانند.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، سنگ‌آهن با واکنش سرمایه‌گذاران به تاثیر کاهش تولید فولاد چین که معادل نصف تولید جهان است، عقب‌نشینی کرده است.

محدودیت تولید فولاد به تقاضا برای سنگ‌آهن که ماده خام فولادسازی است، لطمه بیشتری خواهد زد. تولید فولاد چین امسال به رکورد بالایی رسیده و به سنگ‌آهن کمک کرده است.

عامل دیگری که به مصائب بازار سنگ‌آهن افزود، تنزل رتبه اعتباری چین از سوی آژانس اعتبارسنجی «اس‌اند پی» و همچنین تهدیدهای جدید کره شمالی و تحریم‌های آمریکا بود که هجوم به سوی دارایی‌های امن را به‌دنبال داشت.

به گزارش مرکز فولاد ایران طی هفته گذشته سنگ‌آهن از حدود ۷۴ دلار در روز جمعه به کمتر از ۶۲ دلار رسید.

افت قیمت بازار فولاد چین سنگ‌آهن را نیز نزولی کرد. تمایل به خرید در چین با توجه به نزدیکی تعطیلات یک هفته‌ای اکتبر کمتر شده است. فروشنده‌ها تمایل داشتند قبل از آنکه قیمت ارزان‌تر شود محموله‌های خود را بفروشند.

در هر حال بازار نزولی بود و کسی تمایل به خرید در بازار نزولی ندارد. فعلا بازار محتاطانه حرکت می‌کند ابهاماتی در مورد آینده بازار وجود دارد.

مشخص نیست سیاست‌های زیست محیطی دولت چین تا چه میزان تاثیر‌گذار است و کاهش تولید‌ها به چه میزان خواهد بود. در بازار سنگ‌آهن صادراتی ایران، آخرین قیمت سنگ‌آهن مگنتیت خلوص ۶۰ درصد از حدود ۵۲ دلار به حدود ۴۱ دلار در هر تن فوب رسید. سنگ‌آهن هماتیت صادراتی ایران نیز حدود ۳۷ دلار در هر تن فوب ثبت شد.

بازار قراضه در مواجهه با مازاد عرضه

هفته گذشته بازار قراضه وارداتی ترکیه در رکود بود و قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ حدود ۳۳۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر بود.

خریداران ترکیه‌ای معتقدند بازار دچار مازاد عرضه شده ولی عرضه‌کننده‌ها هزینه جمع آوری را بالا می‌دانند و حاضر نیستند قیمت را پایین تر بیاورند.

جو بازار صادرات قراضه سی‌آی‌اس هم با توجه به رکود تقاضا در ترکیه و افت قیمت‌های اخیر قراضه آمریکا منفی بود. قراضه آ۳ روسیه ۳۳۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر ترکیه بود در حالی که آخرین معاملات در ۳۴۳ تا ۳۴۴ دلار در هر تن سی‌اف‌آر هفته قبل نهایی شد. در خاور دور نیز تقاضا کم است. قراضه سی‌آی‌اس ۳۴۰ تا ۳۴۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر کره‌جنوبی است.

قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن ۲۹۸ تا ۳۰۳ دلار در هر تن فوب است که به دلیل نوسان نرخ ارز نسبت به هفته قبل ۸ دلار افت داشته است. کره ای‌ها موجودی کافی دارند و عجله‌ای در خرید نشان نداده‌اند.

قراضه سنگین کلاس یک آمریکا و قراضه آ۳ روسیه در خاور دور تغییر قیمتی نداشته‌اند و در کره‌جنوبی معامله‌ای نیز شنیده نشده است.

جو منفی برای بیلت

افت قیمت بیلت و میلگرد در چین و کاهش قیمت قراضه بازار بیلت سی‌آی‌اس را نیز با جوی منفی روبه‌رو کرد. البته عرضه محدود است و کارخانه‌ها همچنان به فکر بالا بردن قیمت بودند. شاخص قیمت پلاتس برای بیلت صادراتی سی‌آی‌اس ۵۲۰ دلار در هر تن فوب و در ثبات بود.

فعالیت بازار بیلت در ترکیه نیز به دلیل رکود بازار مقاطع و افت قیمت قراضه کمتر شده است و انتظار افت قیمت ۱۰ تا ۱۵ دلاری نیز می‌رود.در بازار بیلت چین قیمت بیلت حدود ۵ دلار در هر تن افت روزانه داشته به ۵۶۲ دلار در هر تن درب انبار رسیده است. قیمت بیلت در امارات هفته‌های اخیر در ثبات بوده بیلت وارداتی ۵۳۵ تا ۵۴۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر بود.در ترکیه بیلت سی‌آی‌اس ۵۳۵ تا ۵۵۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر است و خریداری ندارد.

در خاور دور تقاضای بیلت سی‌آی‌اس مطلوب است و قیمت حدود ۵ دلار رشد داشته ۵۳۵ دلار در هر تن فوب شده که معادل ۵۵۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر است.

عر‌ضه‌کننده‌های سی‌آی‌اس به آینده بازار بیلت امیدوارند ولی برخی عوامل منفی وجود دارد از جمله روند نزولی بازار قراضه در ترکیه و افت ۱۰ دلاری قیمت بیلت در چین.

در بازار داخلی ترکیه نیز بیلت ۵۳۰ تا ۵۳۵ دلار در هر تن درب کارخانه بدون ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده است و تا ۵ دلار تخفیف نیز داده می‌شود.در خاور دور هم بیلت چین حداقل ۲۰ دلار ارزان تر شد و ۵۵۰ تا ۵۵۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر بود.

افت قیمت مقاطع در روند هفتگی

هفته گذشته میلگرد صادراتی چین با افت قیمت در بازارهای فیوچرز و ارزان شدن بیلت افت داشت.

پایین آمدن تقاضا در بازار داخلی هم علت دیگر افت بازار صادرات بوده است. قیمت پیشنهادی فعلی در بازار صادرات میلگرد چین ۵۶۵ تا ۵۷۵ دلار در هر تن فوب است که ۱۱ تا ۱۲ دلار نسبت به هفته قبل افت داشته است. میلگرد در بورس شانگهای چین ۱۶ دلار آخر هفته افت داشته ۵۵۸ دلار در هر تن شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی