رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۲۵ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 9 March

سود بانکی به رشد بازار سرمایه کمک نمی‌کند

عظیم ثابت گفت: کاهش سودبانکی بر شرایط بازار سرمایه خیلی اثرگذار نیست و نخواهد بود. به این دلیل که ۱۱ روزی که به بانک‌ها مهلت دادند، بانک‌ها اصل منابع خود را حفظ کردند.

عظیم ثابت کارشناس بازار سرمایه گفت: کاهش سودبانکی بر شرایط بازار سرمایه خیلی اثرگذار نیست و نخواهد بود. به این دلیل که ۱۱ روزی که به بانک‌ها مهلت دادند، بانک‌ها اصل منابع خود را حفظ کردند.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری دانشجو ، عظیم ثابت کارشناس بازار سرمایه در خصوص پیش بینی وضعیت بازار سرمایه عنوان کرد: با فروکش کردن تب و تاب پایان شهریور ماه کفه فروش به علت اینکه برخی صندوق‌ها و یا شرکت‌ها سال مالی شان در این مقطع است معمولا سنگینی می‌کند.

بعد از آن انتظار داشتیم که شاخص وضعیت بهتری داشته باشد که در روزهای انتهایی شهریور ماه نیز شاهد آن بودیم.

وی در ادامه افزود:، اما متاسفانه آیتمی نگران کننده در بازار سرمایه به نام حجم معاملات وجود دارد که ارزش و حجم معاملات در این روزهای بازار سرمایه پایین است و این نشان می‌دهد که در بازار همچنان پول تازه وارد و منابع جدید جذب نمی‌شود.

کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: بر همین اساس این روز‌ها شاهد دو مشکل در این بازار هستیم؛ یکی اینکه برخی براساس دید کوتاه مدت نوسان گیری می‌کنند و دیگری کمبود منابع است که امید می‌رود بعد از این منابع مختلف به بورس وارد شود.

ثابت افزود: هرچند بورس سال‌های گذشته شرایط مناسبی نداشت، ولی امسال نشان می‌دهد که وضعیت بهتری دارد، بر اساس گزارش شرکت هایی که تا الان ارائه شده انتظار می‌رود که گزارش ۶ ماهه بهتری به نسبت سال گذشته ارائه شود.

کارشناس بازار سرمایه گفت: از سویی دیگر قیمت جهانی محصولات معدنی و فلزی در این مدت مناسب بوده که این‌ها در شرایط بورس اثرگذار خواهد بود، همچنین افزایش ارزش دلار نیز می‌تواند نویدبخش روزهای بهتری برای شرکت‌های صادرکننده باشد و در کنار همه این‌ها توجه دولت به اقتصاد خرد به عنوان مهمترین ضرورت حاکم بر فضای کشور است.

وی اذعان داشت: از سویی دیگر وضعیت شاخص‌های اقتصادی مقداری نگران کننده است، مانند وضعیت اشتغال، تولید و همچنین رشد اقتصادی که باید از گذشته بهتر شود. کمااینکه خود دولت هم متوجه این موضوع است که فضای اقتصادی کشور نیاز جان تازه‌ای دارد و امیدواریم که این تدابیر صورت گیرد تا بازار در نیمه دوم سال بهتر باشد. بر همین اساس اگر مقداری از منابع به سمت بورس بیاید، چون برخی سهم‌های ارزنده داریم که ریسک زیادی ندارند می‌توانند برای سهامداران سودآور باشند.

تاثیر کاهش سود بانکی بر معاملات بازار سرمایه

عظیم ثابت در پاسخ به تاثیر کاهش سود بانکی بر معاملات بازار سرمایه گفت: کاهش سودبانکی خیلی اثرگذار نیست و نخواهد بود. به این دلیل که ۱۱ روزی که به بانک‌ها مهلت دادند، بانک‌ها اصل منابع خود را حفظ کردند.

وی افزود: شاید بانک مرکزی فرجه داد تا بانک‌ها سپرده گذاران اصلی خود را حفظ کنند و آن فرجه، فرجه معنی داری بود؛ پس منابع زیادی از بانک‌ها خارج نشد و نخواهد شد.

کارشناس بازار سرمایه گفت: هر چند ما انتظار داریم تا نرخ سود تسهیلات برای شرکت‌ها کاهش یابد و با قیمت‌های معقول تری تامین مالی شوند بلکه از این طریق وضعیت بورس بهتر شود.

ثابت بیان کرد: از سویی دیگر باید برای تولیدکنندگان فضای بیشتری ایجاد شود تا از آن‌ها حمایت کنیم. اگر تولیدات کشور مناسب باشد قطعا شرایط بورس هم بهتر می‌شود.

وی افزود: افزون بر این، برای بهبود بازار سرمایه باید روابط بین الملل را توسعه داد و با کشورهایی که با ما روابط تجاری بهتری دارند تعاملات اقتصادی بیشتری برقرار کنیم.

کارشناس بازار سرمایه ضمن ابراز امیدواری گفت: فکر می‌کنم اگر نیروی واحدی برای این موضوع تشکیل شود هم سرمایه گذاری مستقیم و هم مشترک خواهیم داشت. هرچند منابع داخلی برای رشد اقتصادی مناسب نیست و همچنان به منابع ارزان قیمت خارجی نیاز داریم تا بتوانیم بر فضای اقتصادی تاثیر مثبت داشته باشیم.

وی درپایان افزود: اگر چالش بانک‌ها برطرف شود وضعیت بازار سرمایه بهبود خواهد یافت. بازار سرمایه نگرانی‌های زیادی دارد، که از جمله آن‌ها می‌توان به صندوق هایی که مخصوص بازنشستگان است و منابع شان مشکل دارد، بانک ها، قاچاق و محیط زیست اشاره کرد.

پس مشکلات اقتصادی کشور را باید با یک همگرایی بیشتر حل کنیم که این‌ها بتواند در رشد اقتصادی و بهبود بازار سرمایه تاثیرگذار باشد.

 

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی