رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

رفع ایرادهای کلان آیین‌نامه کنترل ساختمان
مدیرکل دفترمقررات ملی‌وکنترل ساختمان مطرح کرد:

رفع ایرادهای کلان آیین‌نامه کنترل ساختمان

حامد مانی‌فر، مدیر کل مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه با نظرخواهی‌های صورت گرفته ایردات کلان آیین نامه کنترل ساختمان مرتفع و برق وانین جاری کشور تطبیق داده شده است،دلایل مخالفت برخی از بدنه جامعه مهندسی را نیز تشریح کرد.

حامد مانی‌فر، مدیر کل مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه با نظرخواهی‌های صورت گرفته ایردات کلان آیین‌نامه کنترل ساختمان مرتفع و برق وانین جاری کشور تطبیق داده شده است،دلایل مخالفت برخی از بدنه جامعه مهندسی را نیز تشریح کرد.
به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از «صما»، حامد مانی‌فر ضمن بیان مطلب فوق درگفت‌وگو با خبرنگار«صما» برخی از مخالفت‌ها ناشی از دلسوزی و نیز در برخی از موارد ناشی از انگیزه‌های منفعت‌طلبانه است، اما به طورکل با توجه به اینکه برخی از مسئولیت‌ها ازرهگذر آیین‌نامه کنترل ساختمان شفاف می‌شود، بنابراین طبیعی است که برخی بخواهند با این آیین‌نامه مخالفت کنند.

مانی‌فر در پاسخ به این سوال مبنی براینکه چرا روند تدوین آیین‌نامه کنترل ساختمان حدود سه سال زمانبر شده است ودلیل وجود دست اندازهای مختلف برای تصویب آن چیست گفت: دکترشیبانی به عنوان مدیرتشکل‌های حرفه ای مسئولیت مستقیم تهیه این آیین نامه را عهده دار هستند و در حال انجام پیگیری های لازم هستند، ضمن اینکه من درگذشته در فرآیند تهیه این آیین نامه حضور نداشته ام و دلیل طولانی شدن آن را نمی‌دانم.

وی درباره دلیل مخالفت‌های برخی از بدنه جامعه مهندسی با این آیین‌نامه کنترل ساختمان نیز گفت: اصولا هر فرآیندی که در بردارنده تحول باشد با یکسری مقاومت ها رو به رو خواهد بود واین امر کاملا طبیعی است.

مدیر کل مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی هدف آیین‌نامه کنترل ساختمان را ایجاد تحول درصنعت ساختمان قلمداد کرد و گفت: باتوجه به اینکه از رهگذر این آیین نامه برخی از مسئولیت ها شفاف می شوند بنابراین در اثر این شفاف سازی ممکن است برخی ازمسئولیت ها بیشتر نمایان شود و در نتیجه طبیعی است که برخی بخواهند با این آیین نامه مخالفت کنند.

مانی فر در عین حال با بیان اینکه دغدغه‌مندی و نگرانی های ناشی از وضعیت اشتغال ممکن است سبب شود برخی در برابر این آیین نامه مخالفت کنند همچنین بعضی از مخالفت ها را ناشی از دلسوزی و برخی را نیز ناشی از انگیزه های منفعت طلبانه ارزیابی کرد و گفت: اما با همه این مخالفت ها بنده بر این باورم که اساسا باید این مسیر طی شود و درحال حاضر این آیین نامه در دستورکاردولت قرارد دارد و هر موقع تصمیم بگیرد آن را بررسی می کند.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار صما مبنی بر ای‌نکه آیا اساسا بر این باورید که این آیین نامه فاقد هرگونه اشکال کلان است نیز تاکید کرد: مساله اصلی این است که بتوانیم ایرادها را به دودسته کلان وجزیی طبقه بندی کنیم و خوشبختانه با تلاش هایی که صورت گرفت ایرادهای کلان آیین‌نامه کنترل ساختمان برطرف و برقوانین جاری کشور منطبق شد و ایرادهای جزیی نیز در فرآیند کار اصلاح خواهد شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی