رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

بخش مسکن

علی چگینی، مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به تناقض آشكار در شاخص های آماری بخش مسكن، گفت: دولت دوازدهم به طور عام و معاونت مسكن وزارت راه وشهرسازی در مقیاس خاص، برنامه ۴ گانه ای برای ساماندهی و رسیدگی به وضعیت بد مسكن ها طراحی كرده است.

علی چگینی، مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به تناقض آشكار در شاخص های آماری بخش مسكن ، گفت: دولت دوازدهم به طور عام و معاونت مسكن وزارت راه وشهرسازی در مقیاس خاص، برنامه ۴ گانه ای برای ساماندهی و رسیدگی به وضعیت بد مسكن ها طراحی كرده است.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از پیام ساختمان، وی گفت: این برنامه شامل طرح بهسازی، نوسازی و تامین مسكن برای سه گروه ساكنان بافت های فرسوده، سكونت گاه های حاشیه ای و غیر رسمی و همچنین خانه اولی هاست.

چگینی افزود: تقویت توان خرید متقاضیان مصرفی مسكن، توجه موكد به نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده و كم برخوردار شهری و سكونت گاه های غیر رسمی، طراحی و تدوین مكانیزهای اجتماعی مسكن برای اقشار ضعیف و ناتوان جامعه و برنامه ریزی و هدایت طرح ها برای تامین مسكن خانه اولی‌ها و زوج‌های جوان مهمترین رویكردها در نظام برنامه ریزی مسكن است كه مورد توجه سیاست گذاران بخش مسكن قرار دارد.

چگینی گفت: از آنجا كه یكی از مهمترین موارد معرف تغییر و تحولات و وضعیت هر بخش اقتصادی از جمله بخش مسكن شاخص های آماری در این بخش ها است، شاخص های آماری بخش مسكن هم اكنون از وجود یك تناقض آشكار بین سه پارامتر مهم یعنی تعداد خانوار، حجم تقاضای مسكن از سوی خانوارهای متعلق به گروه های مختلف درآمدی از جمله خانوارهای بد مسكن و موجودی مسكن كل كشور خبر می‌دهد.

وی افزود: مروری بر مهم ترین شاخص های آماری بخش مسكن طی چند سال اخیر حاكی از بهبود وضعیت در شاخص هایی همچون تراكم خانوار در واحد مسكونی، افزایش حجم و كیفیت ساخت و ساز، امكانات رفاهی و … است؛

به عنوان مثال تراكم خانوار در واحد مسكونی بر اساس تعداد واحدهای مسكونی در تصرف خانوار از ۱/۱۴ در سال ۱۳۷۵ به ۱/۰۶ در سال ۱۳۹۵ كاهش یافته است؛ این در حالی است كه اعداد اعلام شده بر اساس كل موجودی مسكن كشور(شامل واحدهای مسكونی در تصرف، واحدهای خالی و اقامت گاه های دوم) به ۰/۸۴ درصد می‌رسد.

این آمارها به این معنی است كه موجودی مسكن از تعداد خانوارها پیشی گرفته كه این وضعیت به معنی شرایط مطلوب سرمایه گذاری و تولید در بخش مسكن است. مدیركل دفتر اقتصاد مسكن تصریح كرد: با این وجود و به رغم بهبود شاخص های كیفی در بخش مسكن و همچنین ساخت و عرضه مطلوب مسكن طی سال های گذشته كه منجر به بهبود برخی شاخص های بخش مسكن همچون تراكم خانوار در واحدهای مسكونی شده است، پدیده بد مسكنی در این بخش به طور چشمگیری قابل مشاهده است؛

طوری كه هم اكنون ۱۹ میلیون نفر از جمعیت شهری در شرایط بد مسكنی و در سكونت گاه های غیر رسمی و حاشیه ای و بافت های فرسوده سكونت دارند، البته این آمار غیر از متقاضیان خانه اولی است كه برای اولین بار و با توان مالی ضعیف به بازار خرید مسكن مراجعه كرده اند.

وی افزود: در واقع هم اكنون حدود یك سوم از جمعیت شهری كشور در سر پناه نا مناسب در بافت‌های فرسوده و سكونت گاه های غیر رسمی زندگی می‌كنند و سایر اقشار كم درآمد و خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی نیز در وضعیت نا مطلوب سكونتی قرار دارند.

چگینی گفت: برای حل تضاد موجود بین موجودی مسكن كل كشور و حجم نیاز واقعی به واحدهای مسكونی ناشی از تقاضای بد مسكن‌ها و خانه اولی‌ها چهار پیشنهاد عمده هم اكنون در وزارت راه و شهرسازی و بدنه دولت مطرح است كه تلاش داریم سیاست گذاری های مسكن در مقطع فعلی با اولویت این برنامه ها باشد.

وی افزود: بر این اساس تقویت توان خرید متقاضیان مصرفی مسكن با افزایش سقف تسهیلات، افزایش طول دوره بازپرداخت و همچنین كاهش مبلغ قسط ماهیانه، توجه و تاكید بر نوسازی بافت‌های فرسوده و بهسازی سكونت گاه های غیر رسمی و حاشیه ای، اجرای مسكن اجتماعی با تدوین مكانیزهای اجتماعی تامین مسكن برای اقشار متعلق به دو دهك اول كم درآمد جامعه و هدایت طرح‌ها و برنامه‌های مسكن به سمت تامین مسكن خانه اولی ها و زوج های جوان مهمترین پیشنهادات برای حل تعارض موجود بین موجودی كل مسكن، تعداد خانوارها و نیاز واقعی به واحدهای مسكونی از سوی گروه های مصرفی است.

 

 

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی