رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

صنعت سیمان در آرزوی رونق سال 90
سایه رکوود بر سر تولید سیمان:

صنعت سیمان در آرزوی رونق سال ۹۰

رکود در صنعت ساخت و ساز کشورمان در کنار کاهش صادرات سیمان باعث شده تولید سیمان در کشورمان تقریبا ۲۳ درصد نسبت به سال قبل کاهش یابد و کارخانه ها با حجم بسیار کم و صرفا جهت خاموش نشدن کوره های تولید به فعالیت خود ادامه می دهند.

رکود در صنعت ساخت و ساز کشورمان در کنار کاهش صادرات سیمان باعث شده تولید سیمان در کشورمان تقریبا ۲۳ درصد نسبت به سال قبل کاهش یابد و کارخانه ها با حجم بسیار کم و صرفا جهت خاموش نشدن کوره های تولید به فعالیت خود ادامه می دهند.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، روند کاهشی تولید در کنار انتشار برخی اخبار مبنی بر افزایش قیمت سیمان در بازار باعث شد این تصویر در ذهن خریداران ایجاد شود که چطور در رکود موجود باید منتظر افزایش قیمت سیمان باشیم، درحالی که اعلام شده انبار کارخانه ها مملو از سیمان است؟

عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در این زمینه به جام جم گفت: ظرفیت اسمی تولید سیمان در ایران ۷۹٫۵ میلیون تن برآورد شده که این میزان تولید براساس رشد ۸ درصدی در اقتصاد بوده، اما در عمل وقتی رشد اقتصادی منفی ۶ درصد شد، طبیعی بود سیمان هم روند نزولی تولید را تجربه کند، به صورتی که اکنون تولید سیمان کشور ۶۰ میلیون تن در سال با محاسبه میزان صادرات است.

شیخان با اشاره به این که امکان انبار کردن سیمان از سوی کارخانه ها وجود ندارد، افزود: کاهش تولید سیمان به دلیل رکود بازار و کم شدن فعالیت صنعت ساختمان است و این درحالی است که بخشی از سیمان تولیدشده کارخانه ها در سیلوها به عنوان ذخایر استراتژیک نگهداری می شود، اما محصول نهایی یا همان سیمان امکان انباشت طولانی مدت ندارد، از این رو این که بگوییم انبارها مملو از سیمان است اشتباه است.

این مقام صنفی تاکید کرد: محصولی که کارخانه ها به عنوان ذخیره و در دوران رکود نگهداری می کنند، درواقع انواع مختلف کلینکر است تا در شرایط بهبود بازار یا کاهش تأمین مواد اولیه بتوانند بسرعت روند تولید را افزایش داده و نیاز بازار را تأمین کنند.

وی تصریح کرد: سیاستگذاری دولت برای روکش جاده ها با سیمان و اجرای طرح احیای بافت های فرسوده طی یک سال و نیم گذشته توانسته بازار را به سمت رونق مدیریت کند، اما هنوز با دوران طلایی اوایل دهه ۹۰ فاصله داریم و باید برای دستیابی به آن ظرفیت سیاستگذاری دقیق تری داشته باشیم.

شیخان معتقد است این سیاستگذاری ها می تواند در نیمه دوم سال جاری تأثیر واقعی خود در کاهش رکود بازار را نمایان کند و امیدی برای افزایش تولید در بخش های مختلف سیمان خواهد بود، هرچند سیاست های توسعه صادراتی می تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد.

این مقام صنفی درباره انتشار اخبار مربوط به افزایش قیمت سیمان در بازار گفت: این خبر کاملا بی اساس و اشتباه است، چون هنوز قیمت ها به رغم افزایش هزینه های تولید برپایه سال ۱۳۹۳ است. به این ترتیب که قیمت سیمان به ازای هر تن ۱۱۵ هزار تومان بود، ولی به دلیل رکود بازار و رقابت میان تولیدکنندگان به حدود صد هزار تومان کاهش یافته بود، ولی این رقم باعث زیان گسترده در میان تولیدکنندگان بود.

وی تاکید کرد: با دریافت مجوز از سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان قرار بر این شد که سیمان با قیمت ارشادی یعنی آنچه میان خریدار و فروشنده توافق می شود فروخته شود، اما این روش قیمت گذاری هم ظاهرا اشتباه تعبیر شده است و برخی فعالان بدون شناسنامه در بازار باعث ایجاد نوسان غیرمنطقی شده اند.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با تاکید بر این که امروز ایران به ۲۰کشور جهان صادرات سیمان و کلینکر دارد، گفت: صادرات سیمان به دلیل کاهش تقاضای بزرگ ترین بازار سیمان ایران یعنی کشور عراق امروز با نزول مواجه شده، اما صنعت سیمان ایران به دنبال جایگزینی بازار صادراتی است که بهترین گزینه بازار آفریقاست.

وی دلایل کاهش صادرات سیمان ایران به عراق را ناآرامی های این کشور و کاهش درآمدهای ارزی عراق اعلام کرد و افزود: فعالیت برخی کارخانه های داخلی عراق، از میزان تقاضای خرید سیمان ایران می کاهد، این درحالی است که کردستان عراق نیز تأمین کننده سیمان مورد نیاز عراق شده است.

این مقام صنفی بیان کرد: تولید سیمان دچار افت شده و از ۷۱ میلیون تن در سال ۹۱ به ۵۴ میلیون تن طی سال ۹۵ رسید، اما این روند با توجه به جایگزینی بازارهای صادراتی جدید در آفریقا قطعا دوباره افزایش خواهد یافت.

شیخان تصریح کرد: برای موفقیت در بازار خاورمیانه اکنون برخی موارد تعیین کننده قیمت سیمان صادراتی ایران مثل قیمت حمل و نقل بالا می تواند چالشی قابل توجه برای این منظور باشد که انتظار داریم در ابتدای راه دولت با حمایت های ویژه ای که برای کاهش این هزینه ها در اختیار صنعت سیمان کشور قرار می دهند، زمینه تحکیم جایگاه ایران در این بازار را فراهم کند تا پس از آن تولیدکنندگان بتوانند خودشان شرایط را مهیا کنند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی