رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

در کارگاه‌های ساختمانی چه ضوابط حفاظتی باید رعایت شود؟

رعایت اصول ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی از الزاماتی است که همه کارکنان بایستی رعایت کنند، به غیر از رعایت اصول ایمنی، ضوابط حفاظتی دیگری نیز وجود دارد که افراد حاضر در کارگاه‌های ساختمانی بایستی با آن‌ها آشنا باشند، این ضوابط در ادامه ارایه شده‌است.

رعایت اصول ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی از الزاماتی است که همه کارکنان بایستی رعایت کنند، به غیر از رعایت اصول ایمنی، ضوابط حفاظتی دیگری نیز وجود دارد که افراد حاضر در کارگاه‌های ساختمانی بایستی با آن‌ها آشنا باشند، این ضوابط در ادامه ارایه شده‌است.

 

– کلیه پرتگاه ها و دهانه های باز در قسمت های مختلف کارگاه ساختمانی و محوطه آن که احتمال خطر سقوط افراد را در بر دارند ، باید تا زمان محصور شدن یا پوشیده شدن نهایی و یا نصب حفاظها ،پوشش ها و نرده های دایم و اصلی، بوسیله نرده ها یا پوششهای موقت به طور محکم و مناسب حفاظت گردد.( ماده۱۵ آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی)

– کلیه کارگران کارگاه های ساختمانی باید مجهز به وسایل حفاظت فردی متناسب با نوع کارباشند.( ماده۲۳ آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی)

– کلیه رانندگان یا اپراتورهای ماشین آلات وتجهیزات ساختمانی باید آموزشهای لازم را در مورد نحوه کار با این وسایل را طبق قوانین و مقررات مربوطه فرا گرفته و دارای پروانه مهارت فنی یا گواهی نامه ویژه ازمراجع ذیربط باشند. (ماده۲۴ آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی)

-دستگاه های بالا بر ثابت از قبیل وینچ ها باید بطور مطمئن در محل نصب خود مهار گردیده و وزنه های تعادل آنها متناسب با حداکثر میزان حمل بار محاسبه و در نظر گرفته شود . (ماده۳۲ آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی)

– برپاکردن ، پیاده کردن و دادن تغییرات اساسی در داربستها باید تحت نظارت شخص ذیصلاح و بوسیله کارگران که دراین گونه کارها تجربه کافی دارند انجام گیرد . (ماده۵۶ آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی)

– قبل از اینکه عملیات تخریب شروع شود ، باید بازدید دقیقی از کلیه قسمتهای ساختمان در دست تخریب بعمل آمده و در صورت وجود قسمت های خطرناک و قابل ریزش ، اقدامات احتیاطی از قبیل نصب شمع ،سپر و حایل و ستونهای موقتی جهت مهار آن قسمت ها بعمل آید . (ماده۱۹۲ آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی)

– عملیات تخریب باید ازبالاترین قسمت یا طبقه شروع و به پایین ترین قسمت یا طبقه ختم گردد، مگر در موارد خاصی که تخریب به طور یکجا و استفاده از مواد منفجره در فونداسیون و از راه دور با رعایت کلیه احتیاطات و مقررات ایمنی مربوطه و کسب مجوزهای لازم انجام و یااز طریق کشیدن با کابل و واژگون کردن و یا از طریق ضربه زدن با وزنه های در حال نوسان انجام شود . (ماده۱۹۸ آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی)

-از تخریب قسمتهای از ساختمان که باعث تخریب و ریزش ناگهانی قسمتهای دیگر ساختمان گردد باید جلو گیری به عمل آید . (ماده۲۰۲ آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی)

– قبل از اینکه عملیات گودبرداری و حفاری شروع شود ، اقدامات زیر باید انجام شود.

الف – زمین مورد نظر از لحاظ استحکام دقیقا مورد بررسی قرار گیرد .
ب- موقعیت تاسیسات زیر زمینی از قبیل کانالهای فاضلاب، لوله کشی آب ، گاز ، کابلهای برق، تلفن و غیره که ممکن است در حین انجام عملیات گودبرداری موجب بروز خطر و حادثه گردند و یا خود دچار خسارت شوند باید مورد شناسایی قرار گرفته و در صورت لزوم نسبت به تغییر مسیر دائم یا موقت و یا قطع جریان آنها اقدام گردد. (ماده۲۳۸ آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی

– دیواره های هر گود برداری که عمق آن بیش از ۱۲۰ سانتیمتر بوده و احتمال خطر ریزش وجود داشته باشد باید به وسیله شمع ،سپر و مهارهای محکم ومناسب حفاظت گردد مگر آنکه دیواره ها دارای شیب مناسب (کمتر از زاویه پایدار شیب خاکریزی) باشد. (ماده۲۴۰ آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی

– کلیه پیمانکاران چاه کن باید دارای وسایل و ابزار کار سالم و بدون نقص و همچنین وسایل حفاظت فردی مناسب با نوع کار ، به ویژه کلاه ایمنی ، پمپ هوادهی ، چکمه لاستیکی ، کمربند ایمنی و طناب نجات باشند و این وسایل را در اختیار کارگران خود قرار داده و درمورد کاربرد صحیح آن نظارت نمایند. (ماده۲۶۱ آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی

– در انتخاب محل حفر چاه فاضلاب باید موقعیت چاه های فاضلاب قدیمی مورد توجه قرار گرفته و فاصله چاه جدید با چاه قدیم با نظر مهندس ناظر و صاحب کار و یا پیمانکار اصلی صاحب کار به اندازه ای در نظر گرفته شود که خطر ریزش و مرتبط شدن خودبه خود دو چاه وجود نداشته باشد ویا قبل از شروع حفاری ، نسبت به تخلیه چاه فاضلاب قدیم و پرکردن آن با خاک و شفته یا مصالح مناسب دیگر اقدام گردد . (ماده۲۶۳ آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی)

-هنگام برپا نمودن اسکلت فلزی و نصب ستونها ، تیرها و خرپاها ، تا زمانی که جوشکاری لازم انجام نگردیده و یا حداقل نصف پیچها و مهره ها بسته نشده اند،نباید کابل نگهدارنده جرثقیل را از آنها جدا نمود . (ماده۲۷۴ آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی)

-هنگام بالا بردن تیرآهن و سایر اجزاء اسکلت فلزی به وسیله جرثقیل باید برای جلوگیری از نوسان شدید آنها و ایجاد حادثه ، به وسیله چند رشته طناب و به طور دستی حرکت آنها را کنترل نمود .

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی