رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۷ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 19 April

نیروگاه خورشیدی در ایران سرمایه از نروژ

شرکت نروژی «اسکاتک سولار» در حال مذاکره با ایران برای احداث یک نیروگاه خورشیدی به منظور تولید برق در این کشور است.

شرکت نروژی «اسکاتک سولار» در حال مذاکره با ایران برای احداث یک نیروگاه خورشیدی به منظور تولید برق در این کشور است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از اخبار تاسیسات، رایموند کارلسن، مدیر اجرایی شرکت «اسکاتک سولار» نروژ، اعلام کرد این شرکت فعال در حوزه انرژی‌های پاک، مراحل مذاکرات با طرف‌های ایرانی را بر سر ساخت یک نیروگاه خورشیدی در این کشور پشت سر می‌گذارد. این نیروگاه در فاز نخست ۱۲۰ مگاوات برق تولید خواهد کرد و در فاز بعدی ظرفیت تولید آن به ۵۰۰ مگاوات خواهد رسید.

نروژ نیز مانند دیگر سرمایه گذاران اروپایی مایل است پس از توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، فعالیت تجاری بیشتری در این کشور داشته باشد.

کارلسن در این باره به رویترز گفت: نمی‌توانم بگویم این تفاهمنامه دقیقا چه زمانی امضا می‌شود؛ اما در حال رایزنی درباره آن هستیم. هزینه تولید هر ۱۰۰ مگاوات برق خورشیدی در ایران حدود ۱۲۰ میلیون دلار خواهد بود که احتمالا حداکثر به ۱۳۲ میلیون دلار هم می‌رسد.

رویترز در ادامه این گزارش نوشت: عملکرد کارخانه‌ها و زندگی ۸۰ میلیون ایرانی، وابستگی زیادی به نیروگاه‌های برق این کشور دارد که از گاز و یا نفت طبیعی تغذیه می‌شوند. همین موضوع آلودگی هوای زیادی در این کشور به وجود آورده و ایرانی‌ها را به سمت توسعه ظرفیت انرژی‌های پاک سوق داده است.

آمارهای منتشر شده از سوی وزارت نیروی ایران نشان می‌دهد ظرفیت انرژی خورشیدی این کشور هم اکنون ۵۳ مگاوات است؛ اما ۷۶ شرکت برای مطالعات مربوط به تولید ۹۳۲ مگاوات نیروگاه خورشیدی تفاهمنامه امضا کرده اند.

با وجود علاقه مندی شرکت‌های غربی برای سرمایه گذاری بیشتر در ایران و اعلام آمادگی بانک‌های بین المللی برای برعهده گرفتن مبادلات مالی در قراردادهای امضا شده، هنوز نگرانی هایی درباره بازگشت تحریم‌های اقتصادی از سوی آمریکا وجود دارد. شرکت‌های خارجی نگران هستند منابع تامین درآمدهای آن‌ها در ایران تضمین نشود.

مدیر اجرایی «اسکاتک سولار» نیز با اشاره به همین مطلب گفت: ما در حال مذاکره بر سر تضمین‌های مالی هستیم. دولت نروژ این اطمینان را برای ما بوجود می‌آورد تا تامین مالی داخلی و بین المللی را افزایش دهیم. اوسلو همچنین مایل است از پروژه هایی که در آینده با ایران امضا می‌کنیم، حمایت کند.

این شرکت نروژی تاکنون ۱۸۰۰ مگاوات پروژه نیروگاه خورشیدی را در اروپا، آفریقا و آمریکای لاتین اجرا کرده است.

آمارهای رسمی در ایران نشان می‌دهد این کشور در سال گذشته خورشیدی بیش از ۶۱ میلیارد متر مکعب گاز و حدود ۱۱ میلیارد لیتر نفت کوره و گازوئیل برای تولید برق مصرف کرده است. منابع تجدیدپذیر در تولید برق ایران فقط سهم ناچیز چهار دهم درصدی دارند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی