رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۷ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 19 April

عدم تعادل مطلق در بخش مسکن
وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد؛

عدم تعادل مطلق در بخش مسکن

آخوندی با اشاره به عدم تعادل مطلق در بخش مسکن گفت: ما در ایران ۳_۴ میلیون خانوار داریم اما ۲۷ میلیون خانه خالی وجود دارد که نشان از عدم تعادل مطلق در این بخش هست.

آخوندی با اشاره به عدم تعادل مطلق در بخش مسکن گفت: ما در ایران ۳_۴ میلیون خانوار داریم اما ۲۷ میلیون خانه خالی وجود دارد که نشان از عدم تعادل مطلق در این بخش هست.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در مراسم تودیع و معارفه معاون معماری و شهرسازی این وزارتخانه با اشاره به اینکه وضع شهرسازی در ایران بسیار آشفته بوده و تا رسیدن به مرحله قابل قبول باید مسیرهای دشواری را طی کنیم، گفت: دو مسئله قابلیت حرکت جابه جایی و سکونت در شهرها بسیار جدی است.

وی در ادامه تصریح کرد: ما در ایران ۳_۴ میلیون خانوار داریم اما ۲۷ میلیون خانه خالی وجود دارد که نشان از عدم تعادل مطلق در این بخش هست.

آخوندی یادآور شد: ۱۹ میلیون نفر در ایران در فلاکت مطلق زندگی می کنند و این در حالی است که حدود ۵۰۰ هزار واحد خالی از سکنه در کشور وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ساخت خانه در بیابان مسئله حاشیه نشینی و بافت فرسوده را حل نمی‌کند، گفت: ما دریک مقطع هستیم که باید بلند صحبت کنیم و این صحبت ها بسیار برایمان پرهزینه است، بطوریکه در دولت یازدهم دو بار استیضاح شدم و این مسئله اصلا برایم مهم نیست.

وی تاکید کرد: زمانیکه روبه روی سوداگران شهرسازی بایستیم باید هزینه های این چنینی را نیز پرداخت کنیم.

آخوندی اظهار کرد: ما در مفهوم شهر دچار سردرگمی شده ایم. مسئله ما بسیار پیچیده تر از آن است که اقدامات تکنیکی در این حوزه جواب دهد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ایران تا چند دهه درگیر یک نظام شهرنشینی خارج از قاعده خواهد بود، گفت: به راحتی و با تصمیم دولتی نمی توانیم کشور را به حالت سابق خود بازگردانیم.

آخوندی افزود: اکنون فرسودگی شهرها از دورن و حاشیه نشینی از بیرون دو روی سکه هستند و حقیقت مسئله آن است که مفهوم شهر، شهروندی و قانون را از دست داده ایم.

 

 وجود ۵۰۰ هزار واحد خالی از سکنه در تهران

وی با تاکید بر اینکه ۱۵ میلیون نفر در تهران در حاشیه شهر  زندگی می کنند، گفت: ۲۵ درصد از جمعیت شهری ایران در تهران به صورت فشرده زندگی می  کنند و این در حالی است که ۵۰۰ هزار واحد خالی از سکنه در شهر وجود دارد و این بدان معناست که برخی از مناطق تهران در فلاکت مطلق زندگی می کنند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه این شیوه زندگی حاکی از عدم تعادل در شهرنشینی است، افزود: در گذشته منطقه ۱ به عنوان باغ شهر محسوب می شد، اما امروزه در این منطقه کمتر درختی دیده می شود و تمامی باغ ها تبدیل به برج شده اند.

آخوندی تاکید کرد: رشد و توسعه شهرنشینی را با عدد و رقم ارزیابی می کنند و معتقد هستند که اگر بخشی از شهر را بفروشیم می توانیم به توسعه ساختمان سازی دست بیابیم.

افزایش ظرفیت جمعیت پذیری از ۸میلیون نفر به ۱۱ میلیون نفر

وی توضیح داد: در ابتدای سال ۹۲ جلسه ای با شهرداری تهران برگزار کردیم که این جلسه در خصوص میزان ظرفیت شهرنشینی در تهران بود،اکنون ظرفیت جمعیت پذیری تهران بیش از ۱۱ میلیون نفر است،در حالی که مقرر شده بود بر اساس طرح جامع تنها ۸ میلیون نفر در شهر زندگی کنند.

وزیر راه و شهرسازی به مفهوم بازآفرینی شهری اشاره کرد و گفت: بازآفرینی شهری یعنی بازگشتن به مفهوم شهر، توسعه و مدرنیته، وقتی می خواهیم به این مفاهیم برسیم باید به یک ایران مدرن مدنی بر مبنای حقوق و قانون برسیم.

 آخوندی تاکید کرد: امیدوار هستم امر معماری و شهرسازی در کانون توجه قرار گیرد و بتوانیم طرح آمایش سرزمین، طرح تفضیلی، بازآفرینی شهری را در رأس امور شهرسازی و معماری قرار دهیم.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی