رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

رشد صنعت چگونه مثبت شد

برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد اگر صنایعی که نسبت به سال ۱۳۹۰ زیر ظرفیت تولید می‌کنند، تولید خود را به سطح تولید سال ۱۳۹۰ برسانند، باعث رشد ۶ درصدی بخش صنعت خواهند شد.

برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد اگر صنایعی که نسبت به سال ۱۳۹۰ زیر ظرفیت تولید می‌کنند، تولید خود را به سطح تولید سال ۱۳۹۰ برسانند، باعث رشد ۶ درصدی بخش صنعت خواهند شد.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از پارس نیوز، مقایسه شاخص مقدار تولید بخش صنعت نشان می‌دهد این شاخص در زمستان سال ۱۳۹۵ به رقم شاخص در سال ۱۳۹۰ رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد تولید بخش صنعت پس از سپری شدن دوره رکود پنج‌ساله به سطح قبلی خود در سال ۱۳۹۵ رسیده است.

با این حال، با توجه به رشد منفی سرمایه‌گذاری در سال‌های اخیر و با توجه به پر شدن ظرفیت‌های خالی بخش صنعت انتظار رشد قابل توجهی برای سال‌های آتی در این بخش چندان مورد انتظار نخواهد بود.

شاخص کل تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی در سال ۱۳۹۵ تقریبا به سطح سال ۱۳۹۰ (۹۹٫۳) رسیده است. با این حال، بررسی رشد زیربخش‌های صنعت حاکی از آن است که این عدم تغییر به طور متوازن رخ نداده و در نتیجه خنثی شدن رشد مثبت و منفی زیربخش‌های بخش صنعت حاصل شده است.

در این میان، از ۲۴ زیربخش صنعت تنها ۱۰ بخش در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۰ رشد داشته‌اند که بیشترین رشدها مربوط به زیربخش‌های تولید دارو، تولید آشامیدنی‌ها و مواد غذایی بوده است؛ ضمن اینکه از ۱۴ زیربخشی که رشد منفی داشته‌اند، ۷ زیربخش بیش از ۲۰ درصد درصد رشد منفی داشته‌اند که این موضوع وضعیت وخیم این صنایع را در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۰ نشان می‌دهد.

همچنین سهم پایین این بخش‌ها در شاخص کل صنعت باعث شده است که رشد منفی این زیربخش‌ها تاثیر چندانی بر رشد کلی بخش صنعت نگذارد. به طور کلی بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کارگاه‌های بزرگ صنعتی در این دوره مربوط به زیربخش‌های تولید محصولات شیمیایی، صنایع غذایی و فلزات اساسی بوده است. ضمن اینکه بیشترین تاثیرپذیری منفی این شاخص نیز از زیربخش‌های وسایل نقلیه موتوری و کانیهای غیرفلزی بوده است.

برآوردها نشان می‌دهد اگر صنایعی که نسبت به سال ۱۳۹۰ زیر ظرفیت تولید می‌کنند، تولید خود را به سطح تولید سال ۱۳۹۰ برسانند، باعث رشد ۶ درصدی بخش صنعت خواهند شد.

مرکز آمار ایران در آخرین گزارش منتشره خود از رشد اقتصادی سال ۱۳۹۵، رشد بخش صنعت در این دوره زمانی را برابر با ۶٫۵ درصد اعلام کرده است. ضمن اینکه بانک مرکزی نیز رشد بخش صنعت را ۶٫۹ درصد اعلام کرده است.

برآوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس درباره رشد بخش صنعت در سال ۱۳۹۶ با توجه به فعالیت‌های زیربخشهای منتخب بخش صنعت و پیش‌بینی تولید آنها تا انتهای سال‌جاری حاکی از آن است که رشد ارزش‌افزوده بخش صنعت در سال ۱۳۹۶ حدود ۶ درصد خواهد بود.

بررسی ضریب اهمیت زیربخش‌های مختلف صنعت در شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی نشان می‌دهد ۸۰ درصد تولید صنعتی کشور تحت‌تاثیر ۵ صنعت محصولات شیمیایی (۲۶ درصد)، فلزات اساسی (۲۰ درصد)، وسایل نقلیه موتوری (۱۶٫۵ درصد)، کانی‌های غیرفلزی (۹٫۵ درصد) و صنایع غذایی (۷٫۵ درصد) است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی