رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

بورس دانش‌بنیان کمک مطلوبی به بخش صنعت و فناوری است

تامین مالی یکی از مهم‌ترین چالش‌های مشترک شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان با واحدهای صنعتی اشاره کنیم، می‌توانیم تامین مالی را مثال بزنیم؛ شاید از طریق صندوق‌های حمایتی و سازمان‌های پشتیبان معضل، به شکل وام قابل پرداخت حل شود اما باز هم باید راه درمانی باشد که به جای تزریق نقدینگی واحدهای فناور خود بتوانند جنبش و تحرک مالی داشته باشند.

تامین مالی یکی از مهم‌ترین چالش‌های مشترک شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان با واحدهای صنعتی اشاره کنیم، می‌توانیم تامین مالی را مثال بزنیم؛ شاید از طریق صندوق‌های حمایتی و سازمان‌های پشتیبان معضل، به شکل وام قابل پرداخت حل شود اما باز هم باید راه درمانی باشد که به جای تزریق نقدینگی واحدهای فناور خود بتوانند جنبش و تحرک مالی داشته باشند.

به گزارش گروه تولید و تجارت  ویکی پی جی به نقل از روزنامه گسترش صنعت، در این راستا، به تازگی اعلام شده است که بورس دانش‌بنیان ایجاد می‌شود. علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری در این زمینه گفته است که با توجه به اقدامات مثبت معاونت علمی در راستای ایجاد یک فایل مستقل برای شرکت‌های دانش‌بنیان در بورس و حضور چند شرکت دانش‌بنیان در تابلوی بورس امیدواریم به زودی بورس دانش‌بنیان برای توسعه شرکت‌های فعال در این حوزه ایجاد شود.

همچنین تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان حضور این شرکت‌ها در بورس و عرضه سهام آنها در تابلوی بورس درحال‌حاضر امکان‌پذیر شده و یک تابلوی اختصاصی برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط (SME) و شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شده و با انجام فرآیندهای لازم و تدوین آن باید تعداد زیادی شرکت در تابلوی بورس حضور داشته باشد. برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز معاونت هزینه ۵۰ درصد ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به بورس را پذیرفته تا به توسعه این حوزه کمک کند.

دلیری گفته است با توجه به اینکه طرح‌های دانش‌بنیان پیوسته در حال رشد هستند، بازار آنها قابل تامین خواهد بود و امکان ارتقای محصول و ورود به بازارهای خارجی را دارند، بنابراین متمایزتر از طرح‌های سنتی هستند.

با این حال، به نظر می‌رسد عمده چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در زمینه بازاریابی باشد؛ موضوعی که اگر رفع شود، می‌تواند تامین مالی خوبی برای شرکت‌های فناور ایجاد کند. همین فرضیه باعث می‌شود که با اندکی تامل این سوال را در ذهن ایجاد کنیم که از اساس بورس دانش‌بنیان چه کمکی به شرکت‌های فناور می‌کند؟

امیرعلی شریفیان، تولیدکننده محصولات فناور نفتی در این زمینه می‌گوید: ایجاد بورس برای شرکت‌های دانش‌بنیان فرآیند مفیدی است اما باید به یاد داشته باشیم که چالش شرکت‌های دانش‌بنیان بازارسازی است، نه تامین سرمایه. شریفیان معتقد است که اگر در کشور ما مشابه بسیاری از کشورها سازمان‌ها به خرید تولید داخلی موظف شوند هم بازار رقابتی برای محصولات ایجاد می‌شود هم در یک دوره زمانی کمک موثری به شرکت تولیدکننده برای تامین مالی خواهد شد.

اما در زمانی که کارفرمایان و سازمان‌ها به تولید داخلی اعتماد نمی‌کنند نه بازار مناسب برای محصولات ایجاد می‌شود و نه نرخ تمام‌شده محصول قابل رقابت با محصولات خارجی خواهد بود. این تولیدکننده فناور هرچند ایجاد بورس را موثر قلمداد می‌کند اما بر این باور است که باید اعتقاد و اعتماد به کالای ایرانی در ابتدا تقویت شود.

اما سهراب شرفی، عضو هیات رییسه خانه صنعت، معدن و تجارت کشور نیز می‌گوید: ایجاد بورس دانش‌بنیان کمک مطلوبی به بخش صنعت و فناوری است اما در این راستا باید چند نکته را مدنظر داشت؛

نخست اینکه صنعت کشور ما با کشورهای دیگر تفاوت بسیاری دارد و به دلیل رکود انگیزه تولید کاهش یافته است. همچنین جریان‌های سیاسی تاثیر زیادی روی مولفه‌های اقتصادی ما می‌گذارند تا جایی راه را برای دادوستد و خرید و فروش‌ها می‌بندند.

از این رو، تنها ایجاد بورس کارساز نیست بلکه باید چشم‌انداز حضور شرکت‌ها را در آن هم دید. به عبارتی، باید شرایطی فراهم شود تا زیرساخت‌ها به نحوی ایجاد شود تا بورس و حضور فعال شرکت‌ها دستخوش جریانات سیاسی و اقتصادی نشود.

وی معتقد است که باید سیاست ما اقتصادی باشد، نه اقتصاد ما سیاسی؛ در کنار آن باید ناکارآمدی‌های تولید برطرف شود. نارکارآمدی‌هایی که یکی از آنها می‌تواند صادراتگرا نبودن محصولات باشد. به عبارتی، بورس زمانی می‌تواند کارساز باشد که تولید صادراتگرا و باکیفیت در اولویت باشد.

در کنار آن بانک‌ها نیز باید رقیب جدی برای بورس به حساب نیایند. در چنین حالتی سرمایه انباشته در بورس می‌تواند با اطمینان خاطر باشد. شرفی ارتقای کیفیت کالا و بازارگشایی را از لازمه توسعه شرکت‌های فناور دانست و افزود: زیرساخت‌های اقتصادی باید به نحوی تقویت شوند که دستخوش جریانات سیاسی نشوند و گرنه نمی‌توان با قطعیت گفت که بورس دانش‌بنیان‌ها می‌تواند موثر باشد.

چند نکته را می‌توان در ادامه این مطلب از نظر گذارند؛ نخست اینکه بهترین بستر برای مشارکت و پیوند اقتصادی بین واحدهای صنعتی داخلی، بورس است چرا که واحدهای صنعتی می‌توانند از طریق بورس اطلاعات مالی خود را به سهامداران عرضه کنند.

البته لازمه مشارکت با واحدهای صنعتی نیز این است که اطلاعات مالی آنها به صورت شفاف عرضه شود تا یک شرکت یا واحد صنعتی دیگر با آن سهیم شود. با این حال، بیشتر واحدهای صنعتی ما در بورس حضور ندارند. فرهنگ مشارکت اقتصادی در کشور ما ضعیف است و باعث شده که واحدهای صنعتی تمایل نداشته باشند فعالیت‌های تولیدی و صنعتی خود را به صورت شفاف بروز دهند. نداشتن مشارکت اقتصادی و تولیدی ناشی از یک مشکل فرهنگی است

. آن هم به دلیل که از اساس در کشور ما روحیه کار دسته جمعی وجود ندارد. به عنوان نمونه، واحدها و شرکت‌های خصوصی داخلی بیشتر خانوادگی اداره می‌شوند و در آنها بنیان‌گذار نقش تعیین‌کننده اصلی را دارد.

تلاش اصلی این مجموعه خصوصی خانوادگی نیز این است که اطلاعات مالی در معرض عموم قرار نگیرد و فاش نشود. از این رو، باید الگوی تولید و توسعه در شرکت‌های دانش‌بنیان با واحدهای صنعتی سنتی تغییر کند تا راه برای حضور آنها در بورس هموار شود.

نکته دیگر اینکه وجود برخی از مشکلات و چالش‌ها نباید اصول توسعه شرکت‌های فناور را زیر سوال ببرد بلکه باید شرایطی تعریف شود که ساختار به‌روز اقتصادی بر شرکت‌های دانش‌محور حاکم شود تا مشابه بخش‌های دیگر صنعت دستخوش نوسانات نشوند.

البته ایجاد چنین سازوکاری سخت است اما تولید صادراتگرا همراه با درنظر گرفتن افزایش کیفیت و امید به تجاری‌سازی می‌تواند پایه‌های مشارکت اقتصادی به‌روز را در آنها تقویت کند.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی